Ռուսաստանյան «Ռոսնեֆտ» նավթային ընկերության ղեկավար Իգոր Սեչինն ասել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում աշխարհը բախվում է նավթի պակասորդի խնդրին՝ այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման ֆոնին անբավարար ներդրումների պատճառով, մինչդեռ նավթի պահանջարկը շարունակում է աճել:
Ռուսաստանը, որը մեծապես կախված է նավթի ու գազի վաճառքից ստացվող եկամուտներից, խոստացել է կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները, բայց վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների (ինչպիսիք են արևի և քամու էներգիան, ինչպես նաև ջրածինը) զարգացման տեմպերով զիջում է զարգացած երկրներին։
«Ռոսնեֆտը» Սաուդյան «Արամկոյից» հետո աշխարհում երկրորդ խոշորագույն նավթ արտադրողն է: Այն օրական արտադրում է ավելի քան 4 միլիոն բարել նավթ:
Սեչինը նշել է, որ դժվար է կանխատեսել, թե երբ համաշխարհային տնտեսությունը կվերականգնվի COVID-19 համաճարակից ՝ «մեծ անորոշության» և որոշ երկրներում պատվաստումների դանդաղ տեմպերի պատճառով:
«Նավթի մատակարարման երկարաժամկետ կայունությանը սպառնում է ներդրումների պակասը», - ասել է նա ՝ ավելացնելով, որ ներդրումների բացակայության պատճառներից մեկը բաժնետերերի եկամուտները մեծացնելու` խոշոր էներգետիկ ընկերությունների ձգտումն է բաժնետոմսերի ետգնման և շահույթի ավելացման ճանապարհով։

Сечин предупреждает об “острой” нехватке нефти на фоне стремления к зеленой энергии
Игорь Сечин, глава российской нефтяной компании «Роснефть», заявил в субботу, что мир сталкивается с серьезной долгосрочной нехваткой нефти из-за недостаточных инвестиций на фоне развития альтернативной энергетики, в то время как спрос на нефть продолжает расти.
Россия, которая в значительной степени зависит от доходов от продажи нефти и газа, обязалась сократить выбросы парниковых газов, но отстает от многих стран в разработке возобновляемых источников энергии, таких как солнечная и ветровая энергия, а также водород.
«Роснефть» – второй по величине производитель нефти в мире после Saudi Aramco. Добывает более 4 миллионов баррелей нефти в день.
Сечин заяви, что трудно предсказать, когда мировая экономика оправится от пандемии COVID-19 из-за “большой неопределенности” и медленных темпов программы вакцинации в некоторых странах.
“Долгосрочная стабильность поставок нефти находится под угрозой из-за отсутствия инвестиций”, – сказал он, добавив, что одной из причин отсутствия инвестиций является попытка крупных энергетических компаний увеличить доход акционеров за счет обратного выкупа акций и увеличения прибыли.