«Engie» ֆրանսիական էներգետիկ հսկան կառուցել է աշխարհի ամենախոշոր արևային էլեկտրակայանը OPV-ի օրգանական ֆոտոմարտկոցներից La Rochelle-ի միջնակարգ դպրոցի տանիքին' օգտագործելով Heliatek-ի տեխնոլոգիան:
Charente-Maritime Department-ի կողմից հայտարարված տենդերից հետո Pierre Mendès-France-ի տանիքի 530 մ² ծածկված է արևային վահանակներով, որոնք ստեղծվել են «HeliaSol OPV» տեխնոլոգիայով:
Տեղադրված OPV ժապավենը չի պահանջում տանիքի ծակում կամ կառույցների ամրապնդում: Այն տարեկան կտրվածքով արտադրելու է 23.8 ՄՎտ*ժ էլեկտրաէներգիա, որը բավարար կլինի դպրոցների էլեկտրաէներգիայի կարիքների 15-20%-ը ապահովելու համար:
Այս փորձնական նախագիծը միտված է բացել դռները OPV տեխնոլոգիայի երկարաժամկետ և լայնածավալ զարգացման համար․ ակն հարմար է թեթև, հարթ և կոր տանիքների համար, որտեղ ավանդական արևային մարտկոցները դժվար է տեղադրել: Ինչպես ասել է «Engie»-ի օպերատորը, դրանք արագ տեղադրվում են և հեշտ վերամշակվում:
Heliatek-ում նաև պնդում են, որ օրգանական արևային ֆոտոմարտկոցները ունեն 13.2% փոխակերպման գործակից․ սա ցուցանիշ է, որը հավակնում է համաշխարհային ռեկորդի:
Heliatek-ի գլխավոր տնօրեն Թիբո Լե Սեգուիլիոն ասել է. «HeliaSol տեխնոլոգիայի շնորհիվ թեթև կառույցները, որոնք չեն կարող հագեցված լինել սովորական ֆոտոգալվանային մարտկոցներով, այժմ կկարողանան կանաչ էլեկտրաէներգիա արտադրել»:
Էներգախնայողության հետ մեկտեղ նախագծի նպատակն է բարձրացնել ֆրանսիական դպրոցականների իրազեկվածությունը արևային էներգիայի ոլորտում:
Շուտով Department-ը նախատեսում է օրգանական արևային մարտկոցներով ծածկել ևս 600 հազար մ2 տանիք:
Ավելի վաղ «Engie»-ն արդեն ծածկել է OPV «Heliatek»-ի օրգանական բարակ ժապավեններով Բելգիայի Լինկեբեեկ քաղաքում գտնվող «Engie»-ի հետազոտական կենտրոնի նոր ճակատային մասը:

French power giant Engie has inaugurated the world's largest organic photovoltaic (OPV) system on a roof at a school in France, using Heliatek's technology.
The 530m2 roof of the Pierre Mendès-France secondary school, in La Rochelle, is now covered with HeliaSol OPV technology, following a tender launch by the Charente-Maritime Department.
The OPV film installed does not require piercing the roof nor strengthening of the roof structures. It will generate 23.8MWh of electricity each year, enough to power 15-20% of the school’s power needs.
This experimental project seeks to open the door to longer term and large-scale development of OPV technology, which is suitable for lightweight, flat and curved roofs, where traditional solar panels are hard to install. It is both quick to install and easy to recycle, said an Engie statement.
Engie has held a stake in Heliatek since 2016, which it also claims to hold the world record for OPV with a conversion efficiency of 13.2%.
Thibaud Le Séguillon, CEO of Heliatek, said: “Thanks to HeliaSol technology, lightweight structures which cannot be fitted with conventional photovoltaic panels will now be able to produce green electricity.”
Educational kits developed by the ENGIE teams will be delivered to schools in the Department to raise-awareness among the pupils of the issues surrounding solar energy and, beyond this, to energy-saving in general.
The Department also plans to fit its other 600,000m2 of roofs with more PV equipment.
Engie has already deployed Heliatek’s organic OPV thin-film technology as part of new façade at Engie's research center in Linkebeek, Belgium.