«Engie» ֆրանսիական էներգետիկ հսկան կառուցել է աշխարհի ամենախոշոր արևային էլեկտրակայանը OPV-ի օրգանական ֆոտոմարտկոցներից La Rochelle-ի միջնակարգ դպրոցի տանիքին' օգտագործելով Heliatek-ի տեխնոլոգիան:
Charente-Maritime Department-ի կողմից հայտարարված տենդերից հետո Pierre Mendès-France-ի տանիքի 530 մ² ծածկված է արևային վահանակներով, որոնք ստեղծվել են «HeliaSol OPV» տեխնոլոգիայով:
Տեղադրված OPV ժապավենը չի պահանջում տանիքի ծակում կամ կառույցների ամրապնդում: Այն տարեկան կտրվածքով արտադրելու է 23.8 ՄՎտ*ժ էլեկտրաէներգիա, որը բավարար կլինի դպրոցների էլեկտրաէներգիայի կարիքների 15-20%-ը ապահովելու համար:
Այս փորձնական նախագիծը միտված է բացել դռները OPV տեխնոլոգիայի երկարաժամկետ և լայնածավալ զարգացման համար․ ակն հարմար է թեթև, հարթ և կոր տանիքների համար, որտեղ ավանդական արևային մարտկոցները դժվար է տեղադրել: Ինչպես ասել է «Engie»-ի օպերատորը, դրանք արագ տեղադրվում են և հեշտ վերամշակվում:
Heliatek-ում նաև պնդում են, որ օրգանական արևային ֆոտոմարտկոցները ունեն 13.2% փոխակերպման գործակից․ սա ցուցանիշ է, որը հավակնում է համաշխարհային ռեկորդի:
Heliatek-ի գլխավոր տնօրեն Թիբո Լե Սեգուիլիոն ասել է. «HeliaSol տեխնոլոգիայի շնորհիվ թեթև կառույցները, որոնք չեն կարող հագեցված լինել սովորական ֆոտոգալվանային մարտկոցներով, այժմ կկարողանան կանաչ էլեկտրաէներգիա արտադրել»:
Էներգախնայողության հետ մեկտեղ նախագծի նպատակն է բարձրացնել ֆրանսիական դպրոցականների իրազեկվածությունը արևային էներգիայի ոլորտում:
Շուտով Department-ը նախատեսում է օրգանական արևային մարտկոցներով ծածկել ևս 600 հազար մ2 տանիք:
Ավելի վաղ «Engie»-ն արդեն ծածկել է OPV «Heliatek»-ի օրգանական բարակ ժապավեններով Բելգիայի Լինկեբեեկ քաղաքում գտնվող «Engie»-ի հետազոտական կենտրոնի նոր ճակատային մասը:

Французским энергетическим гигантом «Engie» построена крупнейшая в мире солнечная электростанция из органических фотопанелей OPV на крыше средней школы в Ла-Рошели, используя технологию Heliatek.
После тендера, объявленного Charente-Maritime Department, 530 м² крыши школы Pierre Mendès-France теперь покрывают солнечные панели, созданные по технологии «HeliaSol OPV»․
Установленная пленка OPV не требует сверления или укрепления конструкций крыши. Она будут ежегодно производить 23,8 МВт/ч электроэнергии, что будет достаточно для обеспечения 15-20% потребностей школы в электроэнергии.
Этот экспериментальный проект призван открыть дверь для долгосрочного и крупномасштабного развития технологии OPV, которая подходит для легких, плоских и изогнутых крыш, где традиционные солнечные батареи трудно установить. Как сказал оператор «Engie», они быстро устанавливаются и просты в утилизации.
В «Heliatek» также утверждают, что органические солнечные фотопанели имеют коэффициент преобразования – 13,2%, это показатель, претендующий на мировой рекорд.
Генеральный директор «Heliatek» Тибо Ле Сегуильон сказал: «Благодаря технологии «HeliaSol» легкие конструкции, которые не могут быть оснащены обычными фотогальваническими панелями, теперь смогут производить зеленое электричество».
Помимо энергосбережения, проект преследует цель повышения осведомленности французских школьников в области солнечной энергетики.
В скором времени органическими солнечными панелями Department намерен покрыть еще порядка 600 тыс м² крыш.
Ранее «Engie» уже покрыла органическими тонкопленочными OPV «Heliatek» новый фасад исследовательского центра «Engie» в Линкебеке, Бельгия.