Գիտնականները պարզել են, որ Բալթիկ ծովում ջրիմուռների եզակի տեսակների որոշ անտառներ իրականում բոլորովին այլ տեսակի են, և այդ տեսակը կարող է տարածվել՝ դառնալով աշխարհի ամենամեծ կլոնը:
Խոսքը Fucus vesiculosus-ի և Fucus radicans-ի մասին է, որոնցից վերջինը համարվում էր գերիշխող տեսակ Բոթնիայի ծոցում՝ Բալթիկ ծովի Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի միջև ընկած տարածաշրջանում։
Սակայն, Շվեդիայի Գյոթեբորգի համալսարանի հետազոտողները, վերլուծելով տարածքից վերցված ջրիմուռների նմուշների ԴՆԹ-ն, պարզեցին, որ դա Fucus vesiculosus-ի միայնակ, հսկայական իգական կլոնն է:
«Այս կլոնը ներառում է միլիոնավոր անհատներ, և որոշ ոլորտներում այն լիովին գերիշխող է, մինչդեռ այլ հատվածներում այն աճում է սեռական ճանապարհով վերարտադրող միզապարկի վիլկի կողքին», - ասում է հետազոտության հեղինակ Ռիկարդո Պերեյրան, ով ղեկավարել է գենետիկական վերլուծությունը: «Մենք գտանք մի քանի այլ խոշոր կլոններ Բալթիկ ծովում, սակայն Շվեդիայի Բոթնիայի ծոցի ափերից դուրս գտնվող իգական կլոնը, ըստ էության, ամենամեծ կլոնն է՝ իսկական գերկին»:
Պերեյրան չէր կատակում, երբ ասաց, որ կլոնը մեծ է: Այն գերակշռում է Բոթնիայի ծոցի ափի ավելի քան 550 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում՝ տարածվելով հոսանքների վրա, որոնք տանում են սկզբնական իգական սեռի բեկորները նոր վայրեր, որտեղ նրանք վերածվում են նոր անհատների՝ նույն գենետիկ նյութով, ինչ բնօրինակը:
Կարևոր է, որ ջրիմուռը գոյատևի։ Մի քանի տեսակներ ապաստան կամ սնունդ ապահովելու համար ապավինում են դրան, ներառյալ՝ ձկները, խխունջները և խեցգետնակերպերը: Եթե ջրիմուռները չեն կարողանում հարմարվել, դա մեծացնում է ռիսկը, որ դրանք նույնպես չեն գոյատևի:
Բալթիկ ծովում ջրիմուռների տեսակների գենետիկական բազմազանության և բարդության իմացությունը կարող է օգնել կանխել դա՝ բնապահպաններին օգնելով ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես կառավարել դրանք փոփոխվող պայմաններում:

Ученые обнаружили, что некоторые леса того, что считалось уникальным видом водорослей в Балтийском море, на самом деле являются совершенно другим видом, и он мог распространиться, чтобы стать крупнейшим в мире клоном.
Речь идет о двух видах: Fucus vesiculosus и Fucus radicans, последний из которых считался преобладающим видом в Ботническом заливе, регионе Балтийского моря между Швецией и Финляндией.
Однако, проанализировав ДНК образцов морских водорослей, взятых в этом районе, исследователи из Гетеборгского университета (Швеция) обнаружили, что он представляет собой одну огромную женскую особь клона Fucus vesiculosus.
«Этот клон включает в себя миллионы особей, и в некоторых областях он полностью доминирует, в то время как в других областях он растет вместе с особями фукуса пузырчатого, размножающимися половым путем», – сказал автор исследования Рикардо Перейра, который руководил генетическим анализом. «Мы обнаружили еще несколько крупных клонов в Балтийском море, но женский клон у берегов Ботнического залива Швеции – безусловно, самый крупный клон – настоящая суперсамка».
Перейра не шутил, когда сказал, что клон большой. Он доминирует на участках на протяжении более 550 километров побережья Ботнического залива, распространяясь течениями, уносящими фрагменты исходной самки в новые места, где они вырастают в новую особь с тем же генетическим материалом, что и у оригинала.
Сейчас очень важно, чтобы пузырчатый фукус выжил; несколько видов полагаются на него, чтобы обеспечить убежище или пищу, включая рыб, улиток и ракообразных. Если водоросли не могут адаптироваться, это увеличивает риск того, что они тоже не выживут.
Знание генетического разнообразия и сложности видов водорослей в Балтийском море может помочь предотвратить это, предоставив защитникам природы лучшее понимание того, как управлять ими в условиях меняющихся условий.