Մարդիկ երբեմն ունենում են զգացում, որ ժամանակն ավելի արագ է թռչում տարիքի հետ: Այսինքն՝ օրեր, ամիսներ և նույնիսկ տարիներ արագընթաց գնացքի պես սուրում են, ինչը տեղի չի ունեցել երիտասարդ տարիքում։ Իրականում ժամանակի ընկալումն ինքնին փոխվում է տարիքի հետ։
Գիտնականները կարծում են, որ ժամանակի մասին մարդու ընկալումը տարիքի հետ փոխվում է ուղեղի և մարմնի ֆիզիկական փոփոխությունների պատճառով, երբ մենք ծերանում ենք: Հետազոտության հեղինակներն ասում են, որ կան տարբերություններ ժամացույցով չափվող ժամանակի և մեր ուղեղի ընկալած ժամանակի միջև։
Ժամանակը, որն ընկալում է մեր ուղեղը, պատկերների հաջորդականություն է, որոնք արտացոլում են մեզ շրջապատող աշխարհը և ստեղծվում են մարդու զգայարանների կողմից: Պարզ ասած՝ մարդու ուղեղը մշակում է մի շարք մտավոր պատկերներ՝ հիմնվելով մեր տեսածի, լսածի և փորձի վրա: Երբ մարդիկ երիտասարդ են, ուղեղն ավելի արագ է ընդունում և մշակում այդ պատկերները: Գիտնականները նշում են, որ տարիքի հետ տեսողական մշակումը դանդաղում է ֆիզիկական փոփոխությունների պատճառով, ինչպիսիք են ուղեղի նյարդային ուղիների քայքայումը:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ օրերը, որոնք լցված են նոր տեղեկություններով կամ ավելի ակտիվ գործունեությամբ, ավելի երկար են թվում, քան սովորական օրերը: Դա տեղի է ունենում այն պատճառով, որ ուղեղը ավելի շատ տեղեկատվություն է մշակում և ավելի շատ մտավոր պատկերներ է ստեղծում: Երբ տարիքի հետ նյարդային ուղիները քայքայվում են, ուղեղից ավելի երկար ժամանակ է պահանջվում նոր ինֆորմացիա մշակելու համար: Սա նշանակում է, որ ուղեղը նույն ժամանակահատվածում ավելի քիչ մտավոր պատկերներ է ստեղծում: Հետևաբար, ժամանակը կարծես ավելի արագ է թռչում:
Կա ևս մեկ պատճառ։ Մասնավորապես, տարիքի հետ մարդու կյանքն ավելի է հագեցած առօրյայով։ Այսինքն՝ ավելի քիչ նշանակալից իրադարձություններ և նախկինում անհայտ տեղեկություններ են հայտնվում մարդու կյանքում։ Հետևաբար, մարդիկ ավելի քիչ նոր փորձառություններ են ստանում: Արդյունքում մարդուն թվում է, որ օրերը, շաբաթները և ամիսներն ավելի արագ են անցնում, քանի որ ուղեղը ունի ավելի քիչ հիշարժան իրադարձություններ, որոնք պետք է մշակվեն՝ մի ժամանակահատվածը մյուսից տարբերելու համար:
Գիտնականները նաև կարծում են, որ սոցիալական ցանցերի չափից ավելի օգտագործումը կարող է խեղաթյուրել մարդու կողմից ժամանակի ընկալումը։ Տեղեկատվության անվերջ հոսքը կարող է մարդկանց համար աննկատ կերպով րոպեները վերածել ժամերի։ Ուստի մարդը կորցնում է ժամանակի իրական ընթացքի զգացումը։
Մեկ այլ կարևոր գործոն, որն ազդում է ժամանակի ընկալման վրա, կապված է հոգնածության և քնի պակասի հետ: Այս դեպքում ուղեղն ավելի դժվար է մշակում տեղեկատվությունն ու օրերը կարճանում են, քանի որ հիշվող իրադարձությունները քիչ են։

Ощущение того, что время ускоряется с течением жизни, считается признаком взросления. Это подтверждают и эксперименты, которые показали, что наша способность оценивать ход времени с возрастом меняется.
Если вы попросите 20-летнего молодого человека и 70-летнего пожилого человека оценить в уме длительность одной минуты, то молодой даст гораздо более точную оценку, нежели пожилой, для которого минута протекает якобы значительно быстрее.
Американский биолог Роберт Б. Сотерн провел над собой эксперимент. Пять раз в день на протяжении 45 лет он фиксировал температуру своего тела, артериальное давление, частоту сердечных сокращений и оценивал ментальное восприятие длительности одной минуты. Ученый хотел проверить актуальность теории возрастного изменения восприятия течения времени, к которой многие его коллеги относятся скептически.
По окончанию эксперимента он отметил, что по мере своего взросления, оценка восприятия времени становилась менее точной, и казалось, будто время постепенно ускоряется.
Наукой пока не определена область головного мозга, отвечающая за восприятие времени. Все мы живем по биологическим часам, которые регулируют 24-часовой цикл сна и бодрствования, однако этот механизм управляет лишь нашим циркадным ритмом и не играет никакой роли в оценке секунд, минут или прошедших лет.
При этом результаты различных медицинских исследований указывают на то, что по меньшей мере четыре участка коры головного мозга отвечают за наше восприятие времени. Это может объясняться тем, что у них чаще активизируется работа префронтальной коры головного мозга, так как они пытаются контролировать тики.
Тем не менее, идея того, что в среднем возрасте время ускоряется, оказалась мифом. Все зависит от временных рамок, которые вы рассматриваете. В исследовании восприятия времени взрослые в середине своей жизни сообщают, что часы и дни проходят с вполне нормальной скоростью, а вот годы пролетают совершенно незаметно.
Одной из причин тому является то, что процесс взросления неизбежно приводит к обогащению личного жизненного опыта. Соответственно, новые впечатления связываются с уже перенесенными, и создается иллюзия того, что все это уже происходило в нашей жизни, а время при этом будто сжимается.
Как с этим бороться? Попросту не тратьте время на привычные, рутинные занятия, как например, просиживание перед телевизором или за компьютером. Постарайтесь наполнить свое свободное время новыми, неизведанными впечатлениями, и тогда вы заметите, как время замедляется, и жизнь покажется красочнее и веселее.