Միկրոպլաստիկը թափանցում է մեր ուղեղ առողջության համար առայժմ անհայտ հետևանքներով, նշված է նոր հետազոտությունում։ Մարդիկ ամեն օր շնչում կամ կլանում են պլաստիկի մնացորդների մանր մասնիկները, որոնք հայտնի են որպես միկրոպլաստիկ և նանոպլաստիկ։
Գիտնականները վաղուց էին կասկածում, որ դրանք կարող են հաղթահարել հեմատոէնցեֆալիկ պատնեշը, որը գործում է որպես զտիչ կենտրոնական նյարդային համակարգի և օրգանիզմի մնացած մասերի միջև՝ ուղեղը պաշտպանելով թունավոր նյութերից և նրան մատակարարելով սննդարար նյութեր։
Նյու Մեքսիկոյի համալսարանի (ԱՄՆ) հետազոտողներն ուսումնասիրել են մարդու ուղեղի 52 հետմահու նմուշներ, այդ թվում 28-ը՝ վերցված 2015թ., և 24-ը՝ 2024թ.։ Բոլոր նմուշներում հայտնաբերվել է միկրոպլաստիկ, որի խտությունը 50%-ով ավելի բարձր է եղել ավելի ուշ ժամանակահատվածի նմուշներում։
Բացի այդ, ուղեղում հայտնաբերվել է միկրոպլաստիկի ավելի բարձր մակարդակ, քան այլ օրգաններում, ինչպիսին են երիկամներն ու ու լյարդը։ Գիտնականներն ուսումնասիրել են դեմենցիայով տառապող 12 մարդկանց ուղեղնուհ ու հայտնաբերել նրանց ուղեղում միկրոպլաստիկի ավելի մեծ խտություններ, քան այդ ախտորոշումը չունեցող մարդկանց մոտ։
Ուղեղի նմուշներում հայտնաբերված պլաստիկի մասնիկների մեծ մասը պոլիէթիլենից է եղել, որը լայնորեն օգտագործվում է սննդի ու խմիչքի փաթեթավորման, ինչպես նաև շամպունի շշերի և այլնի մեջ։
Հետազոտության հեղինակները նշել են, որ ուղեղի նմուշները հավաքվել են ԱՄՆ տարբեր մասերում, ինչը կարող է ազդել արդյունքների վրա։
Նրանք նաև ընդգծել են, որ ավելի շատ հետազոտություններ են անհրաժեշտ՝ պարզելու համար, թե արդյոք ուղեղում միկրոպլաստիկները իրականում առողջական խնդիրներ են առաջացնում:

Микропластик проникает в наш мозг с неизвестными последствиями для здоровья человека, говорится в новом исследовании. Каждый день люди вдыхают или проглатывают крошечные частички пластиковых отходов, известные как микропластик и нанопластик.
Ученые давно подозревали, что они могут преодолевать гематоэнцефалический барьер, который действует как фильтр между центральной нервной системой и остальным организмом, защищая мозг от токсичных веществ и снабжая его питательными веществами.
Исследователи из Университета Нью-Мексико (США) проанализировали 52 посмертных образца человеческого мозга, в том числе 28, взятых в 2016 году, и 24, взятых в 2024 году. Они обнаружили микропластик в каждом образце мозга, причем его концентрация в 2024 году была на 50 процентов выше, чем в 2016 году.
Кроме того, в мозге обнаружен более высокий уровень микропластика, чем в других органах, таких как почки и печень.
Новое исследование предлагает еще одну загадку. Исследователи изучили мозг 12 человек, страдавших от деменции, и обнаружили в их мозге более высокую концентрацию микропластика, чем у людей без этого диагноза.
Большинство частичек пластика, обнаруженных в образцах мозга, были из полиэтилена, который широко используется для упаковки продуктов питания и напитков, а также бутылок для шампуней, мусорных баков и многого другого.
Авторы исследования отметили, что образцы мозга были собраны в разных частях США, что может повлиять на результаты. Они также подчеркнули, что для определения того, действительно ли микропластик в мозге вызывает проблемы со здоровьем, необходимы дополнительные исследования, в идеале за более длительный период времени с участием больших групп людей.