Toyota Motor Corporation-ը առևտրային ուղևորափոխադրումների համար էլեկտրական օդային տաքսիների ստեղծման մեջ մասնագիտացած Joby Aviation ամերիկյան ընկերության հետ համատեղ հաջողությամբ իրականացրել է Joby էլեկտրական օդային տաքսու առաջին միջազգային ցուցահանդեսային թռիչքը:
Ֆուջի լեռան մոտ թռիչքը ցուցադրել է Joby-ի ձայնի ցածր մակարդակը, արտանետումներից զերծ ինքնաթիռը և նշանավորել է երկու ընկերությունների միջև համագործակցության գրեթե յոթ տարին:
Joby էլեկտրական օդային տաքսին նախատեսված է հինգ ուղևորի տեղափոխման համար մինչև 320 կմ/ժ արագությամբ: Այն ապահովում է բարձր արագությամբ շարժունակություն՝ զրոյական արտանետումներով և ավելի քիչ աղմուկով, քան ուղղաթիռները:
Այս նոր ծառայությունը նպատակ ունի նվազեցնել երթևեկության գերբեռնվածությունը, նվազագույնի հասցնել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը և տրանսպորտային լուծումներ տրամադրել քաղաքային և գյուղական շրջանների համար:
Toyota-ն պարտավորվել է լրացուցիչ 500 միլիոն դոլար ներդնել Joby-ում՝ աջակցելու ընկերության էլեկտրական օդային տաքսիների սերտիֆիկացմանը և առևտրային արտադրությանը:

Toyota Motor Corporation has collaborated with Joby Aviation, a U.S. company focused on creating electric air taxis for commercial passenger transport, to successfully carry out Joby’s inaugural international exhibition flight. This milestone marks a significant step forward in developing advanced air mobility solutions.
The flight near Mount Fuji showcased Joby’s emissions-free aircraft’s low noise levels and marked nearly seven years of collaboration between the two companies. During this period, Toyota has aided Joby by offering insights from its vast automotive manufacturing and technology expertise.
“Our first overseas flight marks a significant milestone on our journey towards making clean air travel an everyday reality,” said JoeBen Bevirt, Founder and CEO of Joby.
Joby’s electric air taxi offers high-speed mobility with zero operating emissions and a fraction of the noise of helicopters.
This new mobility service aims to reduce traffic congestion, minimize environmental impact, and provide transportation solutions for urban and rural regions.