Ինչպե՞ս է այսօր զարգանում ռոբոտաշինությանը, ինչպե՞ս են արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) գործող ռոբոտներն օգտագործվում Երկիր մոլորակն ավելի կայուն դարձնելու, կարևորագույն գլոբալ մարտահրավերները հաղթահարելու համար։ Այս թեմաներին էր նվիրված օրերս Երևանում տեղի ունեցած Նորարարությունների և տեխոնոլգիաների համաշխարհային համաժողովը (WCIT)։
Չնայած դժվարին մարտահրավերներին՝ մոլորակի մասշտաբով էներգիայի զանգվածային փոխակերպում է տեղի ունենում, որը պայմանավորված է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներով: Արևի և քամու էներգիան այժմ ավելի մատչելի է, քան տասը տարի առաջ։ Էներգիայի կուտակման գործում առաջընթացի շնորհիվ (օրինակ՝ լիթիում-մետաղական մարտկոցները), մենք ականատես ենք լինում «կանաչ» էներգետիկայի աննախադեպ զարգացման։ Սա առանցքային է ռոբոտների դերի համար այս նոր դարաշրջանում։
Գիտնականները ռոբոտները համարում են այս փոխակերպման անբաժանելի մասը, հատկապես վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում, որտեղ դրանք կարող են օգնել հեռավոր շրջաններում ենթակառուցվածքների կառուցմանը և պահպանմանը:
Համաժողովի կենտրոնական թեմաներից մեկը վերաբերում էր Երկրի ցուցանիշների քանակական գնահատմանը։ «Մենք չենք կարող ֆիքսել այն, ինչ չենք կարող չափել». այս հայեցակարգը հիմք է հանդիսանում ռոբոտային համակարգերի տեղակայման համար՝ վերահսկելու և չափելու Երկրի ամենակարևոր գործընթացները: Չափելով այնպիսի փոփոխականներ, ինչպիսիք են արեգակնային ճառագայթումը, օվկիանոսի ջերմության կլանումը և մթնոլորտային փոփոխությունները, ռոբոտները վճռորոշ դեր են խաղում կլիմայի փոփոխության բարդությունները և գլոբալ բնապահպանական տեղաշարժերը հասկանալու համար:
Գիտնականները պատկերացնում են այնպիսի ապագա, որտեղ ԱԲ-ով աշխատող ռոբոտները կդառնան կարևոր գործիքներ ավելի կայուն աշխարհ ստեղծելու նպատակով մարդկության կողմից գործադրվող ջանքերում. ռոբոտները կօգնեն մեզ ավելի լավ պատկերացնել մեր մոլորակը, պաշտպանել և, ի վերջո, փրկել այն։
Ռոբոտաշինության և ԱԲ մեկտեղումը միայն տեխնոլոգիական ձեռքբերում չէ. այն նաև բնապահպանական անհրաժեշտություն է: Երբեք չհոգնոնղ այս ռոբոտ-պահապանների օգնությամբ մարդկությունն ավելի լավ հնարավորություն ունի հաղթահարելու մոլորակի արագ փոփոխվող մարտահրավերները:

Robotics as the path to a resilient future
How is robotics evolving today, and how are artificial intelligence (AI) robots being utilized to enhance Earth's resilience and tackle critical global challenges? The World Conference on Innovation and Technology (WCIT), held in Yerevan, Armenia, focused on these issues.
Despite the daunting challenges, scientists note that a massive energy transition is taking place across the planet driven by renewable energy sources. Solar and wind energy are now more affordable than 10 years ago. Thanks to advances in energy storage, such as solid-state lithium-metal batteries, we're seeing significant improvements in energy capacity. This is central to the role of robots in this new era.
Scientists see robots as an integral part of this transformation, especially in the field of renewable energy, where they can help build and maintain infrastructure in remote areas.
One of the central topics is the quantitative assessment of the Earth's indicators. "We cannot fix what we cannot measure" – this concept is the basis for deploying robotic systems to monitor and measure Earth's most important processes. By measuring variables such as solar radiation, ocean heat absorption and atmospheric changes, robots play a crucial role in understanding the complexities of climate change and global environmental shifts.
Scientists envision a future in which AI-powered robots will become important tools in humanity's efforts to create a more resilient world: robots will help us understand our planet, protect it, and ultimately save it. Combining robotics and AI is not only a technological achievement, but also an environmental necessity. With the help of these never-tiring robotic guardians humanity has a better chance of meeting the planet's rapidly changing challenges.