Ինչպե՞ս է այսօր զարգանում ռոբոտաշինությանը, ինչպե՞ս են արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) գործող ռոբոտներն օգտագործվում Երկիր մոլորակն ավելի կայուն դարձնելու, կարևորագույն գլոբալ մարտահրավերները հաղթահարելու համար։ Այս թեմաներին էր նվիրված օրերս Երևանում տեղի ունեցած Նորարարությունների և տեխոնոլգիաների համաշխարհային համաժողովը (WCIT)։
Չնայած դժվարին մարտահրավերներին՝ մոլորակի մասշտաբով էներգիայի զանգվածային փոխակերպում է տեղի ունենում, որը պայմանավորված է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներով: Արևի և քամու էներգիան այժմ ավելի մատչելի է, քան տասը տարի առաջ։ Էներգիայի կուտակման գործում առաջընթացի շնորհիվ (օրինակ՝ լիթիում-մետաղական մարտկոցները), մենք ականատես ենք լինում «կանաչ» էներգետիկայի աննախադեպ զարգացման։ Սա առանցքային է ռոբոտների դերի համար այս նոր դարաշրջանում։
Գիտնականները ռոբոտները համարում են այս փոխակերպման անբաժանելի մասը, հատկապես վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում, որտեղ դրանք կարող են օգնել հեռավոր շրջաններում ենթակառուցվածքների կառուցմանը և պահպանմանը:
Համաժողովի կենտրոնական թեմաներից մեկը վերաբերում էր Երկրի ցուցանիշների քանակական գնահատմանը։ «Մենք չենք կարող ֆիքսել այն, ինչ չենք կարող չափել». այս հայեցակարգը հիմք է հանդիսանում ռոբոտային համակարգերի տեղակայման համար՝ վերահսկելու և չափելու Երկրի ամենակարևոր գործընթացները: Չափելով այնպիսի փոփոխականներ, ինչպիսիք են արեգակնային ճառագայթումը, օվկիանոսի ջերմության կլանումը և մթնոլորտային փոփոխությունները, ռոբոտները վճռորոշ դեր են խաղում կլիմայի փոփոխության բարդությունները և գլոբալ բնապահպանական տեղաշարժերը հասկանալու համար:
Գիտնականները պատկերացնում են այնպիսի ապագա, որտեղ ԱԲ-ով աշխատող ռոբոտները կդառնան կարևոր գործիքներ ավելի կայուն աշխարհ ստեղծելու նպատակով մարդկության կողմից գործադրվող ջանքերում. ռոբոտները կօգնեն մեզ ավելի լավ պատկերացնել մեր մոլորակը, պաշտպանել և, ի վերջո, փրկել այն։
Ռոբոտաշինության և ԱԲ մեկտեղումը միայն տեխնոլոգիական ձեռքբերում չէ. այն նաև բնապահպանական անհրաժեշտություն է: Երբեք չհոգնոնղ այս ռոբոտ-պահապանների օգնությամբ մարդկությունն ավելի լավ հնարավորություն ունի հաղթահարելու մոլորակի արագ փոփոխվող մարտահրավերները:

Как сегодня развивается робототехника, как роботы с искусственным интеллектом (ИИ) используются для повышения устойчивости Земли и преодоления важнейших глобальных проблем? Этим темам была посвящена Всемирная конференция по инновациям и технологиям (WCIT), прошедшая в Ереване.
Несмотря на огромные проблемы, по всей планете происходит масштабный энергетический переход, обусловленный возобновляемыми источниками энергии. Благодаря достижениям в области хранения энергии, таким как твердотельные литий-металлические батареи, мы наблюдаем значительные развитие возобновляемой энергетики. Это имеет решающее значение для роли роботов в эту новую эпоху.
Ученые рассматривают роботов как неотъемлемую часть этой трансформации, особенно в сфере возобновляемых источников энергии, где они могут помочь строить и поддерживать инфраструктуру в отдаленных районах.
Одной из центральных тем была количественная оценка показателей Земли. “Мы не можем исправить то, что не можем измерить” – эта концепция является основой для развертывания роботизированных систем для мониторинга и измерения наиболее важных процессов на Земле. Измеряя такие переменные, как солнечная радиация, поглощение тепла океаном и атмосферные изменения, роботы играют решающую роль в понимании сложности изменения климата и глобальных экологических сдвигов.
Ученые видят будущее, в котором роботы с искусственным интеллектом станут важными инструментами в усилиях человечества по созданию более устойчивого мира: роботы помогут нам понять нашу планету, защитить и в конечном итоге спасти ее.
По словам ученых, объединение робототехники и искусственного интеллекта – это не только технологическое достижение, но и экологическая необходимость. С помощью этих неутомимых роботов-охранников у человечества будет больше шансов справиться с быстро меняющимися проблемами планеты.