2025 թվականին Ճապոնիայի օդատիեզերական հետազոտությունների գործակալությունը (JAXA) փորձարկումներ կանցկացնի՝ ուղեծրում արտադրվող էլեկտրաէներգիան Երկիր փոխանցելու նպատակով: Այս էներգիան փոխանցելու համար նախատեսվում է օգտագործել միկրոալիքները։
Չնայած արեգակնային ֆերմաներն արդեն լայնորեն կիրառվում են Երկրի վրա, սակայն դրանք դեռ չի կառուցվել մոլորակի սահմաններից դուրս։ JAXA-ն Կիոտոյի համալսարանի հետ համատեղ նախատեսում է ուղեծրում արեգակնային ֆերմայի փորձարկումներ իրականացնել արդեն 2025 թվականին։
Առաջին կայանքը կտեղադրվի ուղեծրում՝ Երկրի մակերևույթից 36 000 կմ հեռավորության վրա, իսկ արտադրված էլեկտրաէներգիան փոխանցվի Երկիր: Հաջորդիվ այդ էներգիան կարող է հեշտությամբ վերածվել էլեկտրաէներգիայի: Այս տեխնոլոգիան արդեն փորձարկվել է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի կողմից 2022 թվականին՝ Scope-M նախագծի շրջանակներում։ Սակայն, այս մեթոդը մի թերություն ունի՝ էներգիայի կորուստը:
2009 թվականին ճապոնացի հետազոտողներն արդեն ցույց են տվել մոտ 30 կմ բարձրության վրա լողացող օդապարիկից Երկիր էլեկտրաէներգիա փոխանցելու հնարավորությունը: Այն ժամանակ էներգիայի սպառումը շատ ցածր էր: Ստացված էներգիան բավարար էր միայն սմարթֆոնը լիցքավորելու համար։
Այնուամենայնիվ, վերջին տարիներին իրականացվել են միկրոալիքների միջոցով էներգիայի փոխանցման նոր փորձարկումներ, մասնավորապես՝ 50 մ հեռավորության վրա էներգիայի ավելի մեծ փոխանցում խթանելու նպատակով:
Ակնհայտ է, որ տիեզերքից 36 000 կմ հեռավորության վրա մեծ ծավալով էներգիա փոխանցելը իսկական հեղափոխություն կլինի էներգետիկայի ոլորտում: Սկզբնական շրջանում նախնական փորձարկումներին կմասնակցեն մի քանի ոչ մեծ արբանյակներ, որոնք գտնվում են երկրի մակերեւույթից մի քանի հարյուր կիլոմետր բարձրության վրա:

В 2025г. японское агентство аэрокосмических исследований (JAXA) проведет испытания по передаче на Землю электроэнергии, вырабатываемой на геостационарной орбите. Для передачи этой энергии планируется использовать микроволны.
Хотя концепция солнечной фермы уже широко используется на Земле, она еще не применялась за пределами нашей планеты. Однако, японское агентство аэрокосмических исследований (JAXA) в партнерстве с Киотским университетом планирует провести испытания своего рода солнечной фермы на орбите уже в 2025 году.
Идея заключается в том, чтобы разместить эту первую установку на геостационарной орбите, на расстоянии 36 000 км от Земли, и передавать вырабатываемую электроэнергию на нашу планету. Этот амбициозный проект кажется вполне осуществимым, поскольку в нем будет использоваться уже известная нам технология - микроволны.
Микроволны могут передавать энергию на большие расстояния. Затем эта энергия может быть легко преобразована обратно в электричество. Эта технология уже была испытана ВМС США в 2022 году в рамках проекта Scope-M.
У этой технологии есть один немаловажный недостаток – потеря энергии. Тем не менее, исследования продвинулись настолько, что этот метод получения энергии теперь рассматривается всерьез.
В 2009 году японские исследователи уже продемонстрировали возможность передачи электроэнергии на землю с воздушного шара, парящего на высоте около 30 км. В то время потребляемая мощность была очень низкой.
В последние годы были проведены новые испытания по передаче энергии с помощью микроволн, в частности, с целью стимулирования большей передачи энергии на расстояние 50 м. Очевидно, что передача большого количества энергии на расстояние 36 000 км из космоса станет настоящей революцией в энергетике. Первоначально в предварительных испытаниях примут участие несколько небольших спутников, расположенных на высоте нескольких сотен километров над поверхностью Земли.