Անտարկտիդան վտանգի տակ է. տարածքը ծածկվում է բույսերով
Անտարկտիդայում բույսերի աճը արագացել է կլիմայի փոփոխության պատճառով, ինչը վկայում է տարածաշրջանի փխրուն էկոհամակարգի համար լուրջ սպառնալիքի մասին: Իտալացի հետազոտողների բացահայտումներով հոդվածը հրապարակվել է Current Biology ամսագրում։
Նշվում է, որ ավելի վաղ նմանատիպ երևույթներ նկատվել են հյուսիսային կիսագնդում, սակայն Անտարկտիդայում դրանք գրանցվել են առաջին անգամ։
Ինսուբրիայի համալսարանի գիտնականները վերլուծել են Անտարկտիդայում հայտնաբերված ծաղկավոր բույսերից երկուսի՝ Deschampsia antarctica-ի և Colobanthus quitnsis-ի աճը Սիգնի կղզու մի շարք վայրերում 2009-ից 2019 թվականներին:
Ստացված արդյունքների համեմատությունը նախորդ 50 տարիների ընթացքում կատարված ուսումնասիրությունների հետ ցույց է տվել, որ բույսերը ոչ միայն ավելի խիտ են ծածկել տարածքը, այլև կլիմայի տաքանալուն զուգահեռ ավելի արագ են աճել։
Տասը տարվա հետազոտությունների ընթացքում Deschampsia antarctica-ն աճել է այնքան, որքան 1960-ից 2009 թվականներին, իսկ Colobanthus quitnsis-ը՝ հինգ անգամ ավելի:
Գիտնականները մատնանշում են երևույթի և գլոբալ տաքացման միջև ակնհայտ կապը:
Ընդգծվում է, որ ջերմաստիճանի բարձրացումը թույլ կտա ինվազիվ տեսակներին գաղութացնել Անտարկտիդայի էկոհամակարգը և խաթարել նրա կենսաբազմազանությունը։

Plant growth has accelerated in Antarctica due to climate change, indicating a serious threat to the region’s fragile ecosystem. An article with the findings of Italian researchers was published in a journal in the journal Current Biology.
It is noted that previously similar phenomena were observed in the northern hemisphere, but in Antarctica they were recorded for the first time.
Scientists from the University of Insubria analyzed the growth of two of the only flowering plants found in Antarctica − Deschampsia antarctica and Colobanthus quitnsis, at a number of sites on Signy Island from 2009 to 2019.
Comparison of the results obtained with studies conducted over the previous 50 years showed that plants not only covered the area more densely, but also grew faster as the climate warmed.
In ten years of research, Deschampsia grew as much as it did between 1960 and 2009, while Colobanthus − five times more.
Despite the fact that plant growth may have been affected by a decline in the fur seal population, scientists point to an obvious connection between the phenomenon and global warming.
It is emphasized that an increase in temperature will allow invasive species to colonize the ecosystem of Antarctica and disrupt its biodiversity.
Scientists suggest that the situation on Signy Island may develop in other regions of the South Pole. This indicates a direct threat to the continent’s unique environment.