Անտարկտիդան վտանգի տակ է. տարածքը ծածկվում է բույսերով
Անտարկտիդայում բույսերի աճը արագացել է կլիմայի փոփոխության պատճառով, ինչը վկայում է տարածաշրջանի փխրուն էկոհամակարգի համար լուրջ սպառնալիքի մասին: Իտալացի հետազոտողների բացահայտումներով հոդվածը հրապարակվել է Current Biology ամսագրում։
Նշվում է, որ ավելի վաղ նմանատիպ երևույթներ նկատվել են հյուսիսային կիսագնդում, սակայն Անտարկտիդայում դրանք գրանցվել են առաջին անգամ։
Ինսուբրիայի համալսարանի գիտնականները վերլուծել են Անտարկտիդայում հայտնաբերված ծաղկավոր բույսերից երկուսի՝ Deschampsia antarctica-ի և Colobanthus quitnsis-ի աճը Սիգնի կղզու մի շարք վայրերում 2009-ից 2019 թվականներին:
Ստացված արդյունքների համեմատությունը նախորդ 50 տարիների ընթացքում կատարված ուսումնասիրությունների հետ ցույց է տվել, որ բույսերը ոչ միայն ավելի խիտ են ծածկել տարածքը, այլև կլիմայի տաքանալուն զուգահեռ ավելի արագ են աճել։
Տասը տարվա հետազոտությունների ընթացքում Deschampsia antarctica-ն աճել է այնքան, որքան 1960-ից 2009 թվականներին, իսկ Colobanthus quitnsis-ը՝ հինգ անգամ ավելի:
Գիտնականները մատնանշում են երևույթի և գլոբալ տաքացման միջև ակնհայտ կապը:
Ընդգծվում է, որ ջերմաստիճանի բարձրացումը թույլ կտա ինվազիվ տեսակներին գաղութացնել Անտարկտիդայի էկոհամակարգը և խաթարել նրա կենսաբազմազանությունը։

Ученые из Университета Инсубрии проанализировали рост двух единственных цветковых растений, которые встречаются в Антарктике − Deschampsia antarctica и Colobanthus quitnsis, на ряде участков острова Сигни с 2009 по 2019 год.
Отмечается, что ранее подобные явления наблюдали в северном полушарии, однако в Антарктиде их зарегистрировали впервые.
Сравнение полученных результатов с исследованиями, проведенными за предыдущие 50 лет, показали, что растения не только более плотно покрыли местность, но и быстрее росли по мере потепления климата.
За десять лет исследования Deschampsia выросла так же сильно, как за период с 1960 по 2009 год, а Colobanthus − в пять раз больше.
Несмотря на то, что на рост растений могло повлиять сокращение популяции морских котиков, ученые указывают на очевидную связь явления с потеплением климата.
Подчеркивается, что повышение температуры позволит инвазивным видам колонизировать экосистему Антарктиды и нарушить ее биоразнообразие.
Как предполагают ученые, ситуация на острове Сигни может развиваться и в других регионах Южного полюса. Это указывает на прямую угрозу уникальной среде материка.