Շարունակական կրթություն՝ կայուն զարգացման համար
Մայիսի 4-ից 10-ը Լոնդոնում անցկացվեց էներգետիկայի ոլորտում վարքագծային տնտեսագիտության մասնագիտական վերապատրաստման հերթական դասընթացը։
Դասընթացը մշակվել էր Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) շրջակա միջավայրի, էներգետիկայի և պաշարների Բարթլեթթ դպրոցի մասնագետների կողմից Մասնագիտական վերապատրաստման և կատարելագործման ինստիտուտի (ՄԿՎԻ) հետ համատեղ։
Ըստ դասընթացի հեղինակ Լորենցո Լոտտիի՝ հիմնական շեշտը դրված էր հանքային վառելիքի օգտագործումից «կանաչ էներգիային» անցման համատեքստում տնտեսության զարգացման, տնտեսվարող սուբյեկտների վարքագծի փոփոխության, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության հնարավոր ռիսկերի ուսումնասիրության հարցերին։
Դասընթացին մասնակցում էին Հայաստանի էներգաարտադրող ընկերությունների, էներգետիկ ձեռնարկությունների և էլեկտրական ցանցերի մասնագետները։ Այն էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման պայմաններում շուկայի մասնակիցների տնտեսական վարքագծի փոփոխության խնդիրներին նվիրված մասնագիտական կատարելագործման դասընթացի շարունակությունն էր, որն անցկացվել էր փետրվարի 18-20-ը Երևանում։
Ունկնդիրները ծանոթացան էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման սկզբունքներին, ազատ շուկայի պայմաններում էներգաարտադրող ձեռնարկությունների կողմից որոշումների կայացման մարտահրավերներներին, ինչպես նաև էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների արտադրական ցիկլերի առանձնահատկություններին ու «կանաչ էներգիայի» կուտակման տեխնիկական հնարավորություններին։
12 ունկընդիրներից 4-ի մասնակցությունը դասընթացին հնարավոր դարձավ ՄՎԿԿ-ի անվանական կրթաթոշակի շնորհիվ։ Այն սահմանել է ի պատիվ ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ Ռիմա Խաչատրյանի, ում առաջարկած դասավանդման՝ արդյունքի ձևավորմանը միտված նորարարական մեթոդը 1990-ականներին լայն տարածում գտավ մանկավարժական հանրության շրջանում և զգալիորեն նպաստեց Հայաստանում կրթական բարեփոխումների ծավալմանը։

С 4-го по 10-е мая в Лондоне прошел курс повышения квалификации и усовершенствования на тему поведенческой экономики в сфере энергетики.
Курс был разработан специалистами Школы окружающей среды, энергетики и ресурсов Бартлетт Университетского колледжа Лондона (UCL) совместно с Институтом профессиональной подготовки и обучения (ИППО).
По словам автора курса Лоренцо Лотти, основной акцент был сделан на вопросах экономического развития, изменения поведения хозяйствующих субъектов, изучения возможных рисков влияния на окружающую среду в контексте перехода от использования ископаемого топлива к зеленой энергии.
В курсе приняли участие специалисты энергогенерирующих компаний, энергетических предприятий и электрических сетей Армении. Он стал продолжением курса повышения квалификации, посвященного проблемам изменения экономического поведения участников рынка в условиях либерализации электроэнергетического рынка, который прошел с 18-го по 20-е февраля в Ереване.
Слушатели ознакомились с принципами либерализации электроэнергетического рынка, проблемами принятия решений энергогенерирующими предприятиями в условиях свободного рынка, а также особенностями производственных циклов альтернативных источников энергии и техническими возможностями аккумулирования и хранения “зеленой” энергии.
Участие в семинаре 4-х слушателей из 12-и стало возможным благодаря стипендии имени педагога-новатора, убежденной сторонницы непрерывного образования и заслуженного педагога Армении Римы Хачатрян, чьи новаторские идеи в 1990-ых вызвали широкий резонанс в педагогическом сообществе и во многом способствовали проведению образовательных реформ в Армении.
Стипендия учреждена Институтом профессиональной подготовки и обучения (ежегодно присуждается 10 подобных стипендий).