Հարավային Կորեայի Ինչհոն քաղաքում գործարկվել է ջրածնային վառելիքային տարրերով աշխատող աշխարհի խոշորագույն էլեկտրակայանը: Կայանի կառուցման, գործարկման և շահագործման համար պատասխանատու է Doosan Fuel Cell ընկերությունը:
Shinincheon Bitdream էլեկտրակայանն արտադրում է մինչև 78,96 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա, միաժամանակ օդից հեռացնելով մոտակայքում հեղուկ բնական գազով աշխատող էլեկտրակայանից արտազատվող միկրոմասնիկները։
Կայանն էլեկտրաէներգիայով կապահովի մինչև 250,000 և ջերմային էներգիայով՝ մինչև 44 000 տնային տնտեսությունների։ Օդի մաքրման համակարգն ունակ է տարեկան կլանելու մինչև 24,000 տոննա փոշու մանրէներ։
Էլեկտրակայանը կառուցվում է 2017 թվականից։ Այն ավարտին հասցնելու համար պահանջվել է 292 միլիոն դոլար։ Էլեկտրակայանի շահագործման համար ջրածնի աղբյուրները չեն նշվում, սակայն շուտով կկառուցվի հեղուկ ջրածնի արտադրության գործարան՝ կայանը «կանաչ» վառելիքով ապահովելու համար։ Մատակարարումների մեկնարկը նախատեսված է 2023 թվականին՝ տարեկան մինչեւ 30,000 տոննա հեղուկ ջրածին նախատեսված հզորությամբ։
Մեկ այլ նմանատիպ նախագիծ Հարավային Կորեայում սկսել են իրագործել այս տարվա մարտից։ Մինչև 2024 թվականը Սեուլից 30 կմ հեռավորությամբ գտնվող Հվասոն քաղաքի համար կկառուցվի ջրածնային վառելիքային տարրերով աշխատող 80 ՄՎտ հզորությամբ էլեկտրակայան։ Հարավային Կորեան խաղադրույք է կատարում ջրածնային էներգիայի վրա։ Հեղուկ բնական գազի էներգիան ոչ միայն ինքնին թանկ է, այլև էկոլոգիապես վնասակար: Ջրածնի, որպես էներգակրի, անցնելը դժվար թե էներգիան ավելի էժան դարձնի, բայց կարող է այն ավելի մաքուր դարձնել:

В городе Инчхон в Южной Корее введена в строй крупнейшая в мире электростанция на водородных топливных ячейках. За строительство, запуск и эксплуатацию объекта отвечает компания Doosan Fuel Cell. Электростанция Shinincheon Bitdream вырабатывает до 78,96 МВт электроэнергии и попутно удаляет из воздуха микрочастицы от работающей неподалёку электростанции на сжиженном природном газе.
Объект обеспечит электричеством до 250 тыс. домохозяйств и до 44 тыс. домохозяйств теплом. Система очистки воздуха способна поглощать в год до 24 тыс. тонн мелкодисперсной пыли. Электростанция строилась с 2017 года и потребовала затрат на уровне $292 млн. Об источниках водорода для работы электростанции не сообщается, но вскоре для снабжения объекта «зелёным» топливом недалеко от него будет построен завод по производству сжиженного водорода. Начало поставок намечено на 2023 год с запланированными мощностями до 30 тыс. тонн сжиженного водорода в год.
Ещё один подобный проект в Южной Корее начали реализовывать с марта этого года. Для города Хвасон в 30 км от Сеула к 2024 году будет построена 80-МВт электростанция на водородных топливных элементах. Южная Корея делает ставку на водородную энергетику. Энергетика на сжиженном природном газе не только дорогая сама по себе, но также экологически вредная. Переход на водород в качестве энергоносителя вряд ли сделает энергетику Кореи дешевле, но способен сделать её чище.