Չինաստանի Յանշանի համալսարանի ածխածնի հետ զանազան գիտափորձեր իրականացնող նյութագետները Շվեդիայի, Գերմանիայի և Ռուսաստանի իրենց գործընկերների հետ համատեղ կարողացել են ստեղծել գերամուր նյութ, որը կարող է քերծել ալմաստի մակերևույթը։
Ըստ պաշտոնական հրապարակման AM III անվանումն ստացած նոր ամորֆ նյութը սինթեզվել է բարձր ջերմաստիճանային պայմաններում և կարող է օգտագործվել կիսահաղորդիչների ու ֆոտոէլեմենտների արտադրության մեջ։ Այն էլեկտրահաղորդիչ է, ունի 3,3 գրամ/խոր. մետր խտություն։ Ամրությունը՝ 113 ԳՊա։
Համալսարանի պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկության համաձայն՝ նոր ածխածնային միացության սինթեզումը վկայում է նոր գերամուր նյութերի ստեղծման ճանապարհին մեծ առաջընթացի մասին։
Յանշանի համալսարանի տեղեկություններով՝ այս հայտնագործությունն արդեն արտոնագրվել է Չինաստանում և Ճապոնիայում։

Специалисты Яньшаньского университета в городе Циньхуандао на севере КНР при взаимодействии с коллегами из ряда научных центров Китая и других стран смогли создать сверхпрочный материал, способный поцарапать поверхность алмаза.
Новое вещество имеет плотность 3,3 грамма на куб. см и называется AM-III. Его твердость по Виккерсу составляет 113 гигапаскалей. "Таким образом, мы имеем дело с самым твердым и прочным из всех аморфных материалов, которые когда-либо встречались науке", - подчеркивается в комментарии университета.
Согласно опубликованной информации, это углеродное соединение было получено при высоких температурах и, как утверждается, может использоваться в производстве полупроводников и фотоэлектрических устройств.
В заявлении также подчеркивается, что данное изобретение свидетельствует о большом прогрессе в разработке новых сверхпрочных материалов. Материал обладает особыми оптическими свойствами, существенно отличающимися от всех прочих аналогичных веществ.