Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում ռեկորդային տաք տարի է կանխատեսել: Այս մասին ՄԱԿ-ի իրավասու մարմնի զեկույցը հիմնված է Միացյալ Թագավորության օդերևութաբանական ծառայության իրականացրած ուսումնասիրության վրա:
«90 տոկոս հավանականություն կա, որ 2021-2025 թվականների ընթացքում առնվազն մեկ տարին կլինի ամենատաքը՝ այդպիսով դուրս մղելով 2016 թվականն առաջին հորիզոնականից», - մանրամասնել են կազմակերպությունից:
Ուսումնասիրության հեղինակների կարծիքով՝ ընթացիկ հնգամյակի յուրաքանչյուր տարում ցամաքի և ծովի մակերևույթների միջին ջերմաստիճանը նախաարդյունաբերական մակարդակից առնվազն մեկ աստիճանով բարձր կլինի: Միաժամանակ, մեկ տարվա ընթացքում, 40% հավանականությամբ, օդի ջերմաստիճանը կարող է մեկուկես աստիճանով գերազանցել նախաարդյունաբերական դարաշրջանում գրանցված ջերմաստիճանը:
Բացի այդ, փորձագետները կանխատեսում են ցիկլոնի ակտիվության բարձրացում Ատլանտյան օվկիանոսում և ավելի խոնավ եղանակ՝ բարձր լայնության տարածքներում: Ըստ ԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Պետերի Թաալասի՝ ստացված արդյունքները «ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման և ածխածնային չեզոքության հասնելու» անհրաժեշտության ազդակ են։

Метеорологи ООН прогнозируют рекордно теплый год в истории наблюдений в ближайшие пять лет, его средняя температура "с 90-процентной вероятностью" превысит показатели 2016 года, который сейчас занимает первую строчку в списке. Об этом сообщила Всемирная метеорологическая организация (ВМО), являющаяся специализированным учреждением ООН.
Авторы исследования пришли к выводу, что средняя температура на поверхности суши и моря в каждый из годов текущего пятилетнего периода будет по крайней мере на один градус по Цельсию выше температурных значений доиндустриальной эпохи, а в один год из этих пяти температура "с 40-процентной вероятностью" может превысить доиндустриальный уровень на 1,5 градуса. Кроме того, эксперты прогнозируют более влажную погоду в высокоширотных районах и в регионе Сахеля, а также повышенную активность циклонов в Атлантике.
Комментируя выводы климатологов, генеральный секретарь ВМО Петтери Таалас отметил, что "это не просто статистика", поскольку "рост температуры означает таяние льда, повышение уровня моря, увеличение количества волн тепла и других экстремальных погодных явлений". Это исследование представляет собой еще один призыв к "сокращению выбросов парниковых газов и достижению углеродной нейтральности", подчеркнул Таалас.
В ВМО в этой связи напомнили, что в 2020 году, который вошел в первую тройку самых теплых лет в истории наблюдений за погодой и климатом, средняя температура на 1,2 градуса превышала базовые значения доиндустриальной эпохи.