Լուսանկարը՝ Չինաստանի ատոմային էներգետիկայի գործակալության
Հեֆեյում Պլազմայի ֆիզիկայի ինստիտուտի չին գիտնականները ջերմամիջուկային սինթեզի «Տոկամակ» ռեակտորում պլազմայի ջերմությունը պահելու առումով ռեկորդ են սահմանել։ Ըստ «Սինհուա» լրատվական գործակալության՝ նրանց հաջողվել է այն 101 վայրկյան պահել 120 միլիոն աստիճան ջերմաստիճանում: Սարքավորումը երբեմն անվանում են «արհեստական արև»:
Չին գիտնականների այս ձեռքբերումը գերազանցեց պլազմայի ջերմաստիճանը 100 միլիոն աստիճանում 20 վայրկյան պահելու նախկին ռեկորդը: Ըստ Շենժենի Հարավային գիտության և տեխնոլոգիայի համալսարանի ֆիզիկայի բաժնի տնօրենի, դա կարևոր իրադարձություն է ջերմաստիճանը երկար ժամանակ կայուն մակարդակի վրա պահելու նպատակին հասնելու համար:
«Միջուկային սինթեզից ստացվող էներգիան ամենահուսալի և մաքուր էներգիան է», –ասել է Չինաստանի Xiamen համալսարանի Էներգետիկայի տնտեսագիտության հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լին Բոքիանգը՝ հավելելով, որ եթե տեխնոլոգիան հնարավոր լինի կիրառել առևտրային ոլորտում, այն հսկայական տնտեսական էֆեկտ կունենա:
EAST-ի այս գիտափորձը Միջազգային ջերմամիջուկային փորձարարական ռեակտորի (ITER) նախագծի մի մանս է։ ITER-ը գլոբալ գիտական նախագիծ է, որն իր չափերով զիջում է միայն Միջազգային տիեզերակայանին և իրականացվում է Չինաստանի, Եվրամիության, Հնդկաստանի, Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ ջանքերով։ Գիտափորձի հաջողությունը էական նշանակությոն կունենա ջերմամիջուկային սինթեզի հետագա կիրարկման ասպարեզում։

Фото Управления атомной энергетики Китая
Экспериментальный термоядерный реактор EAST в китайском городе Хэфэй достиг рекордных показателей работы – он смог удержать плазму температурой 120 миллионов градусов в течение 101 секунд.
Прежний рекорд принадлежит корейскому реактору KSTAR – температура его плазмы достигла 100 миллионов градусов в конце 2020 года. Её удерживали в течение 20 секунд, что тоже немало. Но EAST сейчас за такое же время смог удержать плазму температурой 160 миллионов градусов. Это в десять раз больше температуры в самом центре Солнца.
Управляемый термоядерный синтез позволит получать энергию тем же путём, которым она вырабатывается в звёздах – через слияние ядер атомов водорода. Поэтому термоядерный реактор иногда называют «искусственным солнцем». Он может вырабатывать в 2-3 раза больше энергии, чем традиционный атомный реактор. При этом в качестве топлива используется водород, который можно получать из обычной морской воды.
Но на пути к термоядерной энергии стоит проблема удержания плазмы внутри реактора. Из-за высокой температуры она очень нестабильна – постоянно «липнет» к стенкам реактора и мгновенно гаснет из-за своей очень низкой плотности (в миллион раз меньше плотности воздуха).
Для решения этой проблемы несколько десятков стран мира, включая США, ЕС, Россию, Японию и Китай, сообща строят во Франции ITER – термоядерный реактор нового поколения. Реактор EAST – тоже часть этого глобального научного проекта.