ՀՀ կառավարությունն իրականացնում է առաջին կարևոր քայլերը՝ էլեկտրաէներգիայի մեծածախ շուկա ստեղծելու համար։
Tetra Tech International Development Services ընկերության կողմից իրականացվող ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության՝ Շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծրագիրն աջակցում է այս և այլ բարեփոխումներին՝ Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման և Վրաստանի հետ էլեկտրաէներգիայի միջսահմանային առևտրի ընդլայնման նպատակով։
2019 թվականի դեկտեմբերին ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ու ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության համատեղ ջանքերով տրվեց Շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծրագրի մեկնարկը։
Ի թիվս այլոց, ծրագիրը նպատակաուղղված է նաև կառավարության էներգետիկ ռազմավարության արդիականացմանն ու երկարաժամկետ հորիզոնում հնարավոր նվազագույն արժեքով էլեկտրաէներգիայի արտադրության խթանմանը՝ ներառյալ այլընտրանքային աղբյուրներից էլեկտրաէներգիայի ստացման և շահագործման ժամկետի ավարտից հետո հայկական ատոմակայանի ապագործարկման խնդիրները։

Правительство Республики Армения делает первые возможные шаги по созданию оптового рынка электроэнергии.
Программа либерализации рынка и торговли электроэнергией Агентства США по международному развитию (USAID), осуществляемой компанией Tetra Tech International Development Services поддерживает эти и другие реформы, направленные на либерализацию рынка электроэнергии Армении и расширение трансграничной торговли электроэнергией с Грузией.
В декабре 2019 года совместными усилиями Агентства США по международному развитию и Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения была запущена Программа либерализации рынка и торговли электроэнергией.
Среди прочего, проект направлен на модернизацию энергетической стратегии правительства и продвижение производства электроэнергии с минимально возможными затратами в долгосрочной перспективе, включая задачи, направленные на получение электроэнергии из альтернативных источников и деактивация Армянской АЭС после истечения срока ее эксплуатации.