ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղար Մոհամմադ Բարքինդոն երկուշաբթի հայտարարեց, որ համաշխարհային տնտեսության և նավթի պահանջարկի վերականգնումը շարունակում են մնալ դանդաղ, բայց և նշեց, որ կարտելը չի սպասում պահանջարկի հերթական կտրուկ անկում, ինչպես երկրորդ եռամսյակում:
Շուկան ավելի է անհանգստացած պահանջարկի վերականգնման տեմպերով, քանի որ ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում տարածվում է կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը: Վերջին շաբաթների ընթացքում Լիբիայից լրացուցիչ մատակարարումները և 2021 թվականի հունվարից օրական լրացուցիչ 2 միլիոն բարելով կրճատումների մեղման ՕՊԵԿ + պլանը մեծ ազդեցություն են թողել նավթի գնագոյացման վրա:
Երկուշաբթի վաղ առավոտյան, հյուսիսամերիկյան արևելյան ժամանակով ժամը 9:30-ին, նավթի գները նվազել են մոտ 2 տոկոսով, ընդ որում առաջարկի և պահանջարկի հետ կապված մտավախությունների ֆոնին WTI տեսակի նավթի գինը սակարկվում էր մեկ բարելի դիմաց քիչ ցածր 39 դոլարից: Ինչ վերաբերվում է պահանջարկին, ապա երկրորդ ալիքը շարունակում է ճնշում գործադրել նավթի պահանջարկի վերականգնման հեռանկարի վրա, մինչդեռ Լիբիայի նավթի մատակարարումը վնասակար է նավթի պահանջարկի համար: Այս զարգացումները հանգեցրել են շուկայում խոսակցությունների և ենթադրությունների այն մասին, որ OPEC + - ը ստիպված կարող է լինել հետաձգել կրճատումների պլանային մեղմացումը:

Global economic and oil demand recovery is still anemic, OPEC Secretary General Mohammad Barkindo said on Monday, but noted that the cartel doesn’t see another plunge in demand like in the second quarter.
The market is increasingly concerned about the pace of demand recovery as the second coronavirus wave is sweeping through the U.S. and Europe. Additional supply out of Libya and the OPEC+ plan to ease the cuts by another 2 million barrels per day (bpd) as of January 2021 have put more pressure on oil prices in recent weeks.
Early on Monday, at 9:30 a.m. EDT, oil prices were down by around 2 percent, with the WTI Crude price trading just below $39 a barrel amid concerns about both demand and supply. On the demand side, the second wave continues to weigh on the prospects of oil demand recovery, while the return of Libyan oil is bearish for oil supply. These developments have increased market talk and speculation that OPEC+ could be forced to postpone the planned easing of the cuts.