Վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էներգիայի մասնաբաժինը Եվրոպայում էլեկտրաէներգիայի արտադրության մեջ 2020 թվականին պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցեց հանածո վառելիքից ստացվող էներգիայի ծավալը. անցյալ տարի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի 38% -ը ստացվել է վերականգնվող աղբյուրներից, 37% -ը հանածո վառելիքից:
Վերջինս պայմանավորված է հողմային և արևային էներգիայի տեսակարար կշռի աճով, ինչը 2015 թվականից ի վեր գրեթե կրկնապատկվել է: Մինչև 2020 թվականը ԵՄ-ում էլեկտրաէներգիայի մեկ հինգերորդ մասն էր արտադրվում հողմային և արևային էլեկտրակայաններում: հատկանշական է, որ ածխային վառելիքով աշխատող ջերմային կայաններում էներգիայի արտադրությունը նախորդ տարի 20% -ով նվազել է։
Եվրոպայում հույս ունեն արդեն 2030 թվականին հողմային ու արևային էներգիայով փոխարինել միայն ածուխով, այլ նաև բնական գազով ու միջուկային վառելիքով աշխատող ջերմային կայանների արտադրանքը, ինչպես նաև բավարարել էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների, ջերմային պոմպերի և էլեկտրոլիզատորների հարաճուն պահանջարկը:
Հաղորդվում է, որ սպառման կառուցվածքում հողմային ու արևային էներգիայի ամենաբարձր մասնաբաժինը գրանցվել է Դանիայում է (61%), Իռլանդիայում (35%), Գերմանիայում (33%) և Իսպանիայում (29%):
COVID-19 կորոնավիրուսային համաճարակը հանգեցրել է էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի նվազմանը ամբողջ աշխարհում: Եվրամիությունում էլեկտրաէներգիայի սպառումը 2020-ին նվազել է 4% -ով: Այնուամենայնիվ, նշվում է, որ համաճարակը չի ազդել վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման տեմպերի վրա:
Հողմային էներգիայի արտադրության բնագավառում Եվրոպան աշխարհի առաջատարն է: Անցյալ տարի էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր սպառման 11,6% -ը ԵՄ-ում բավարարում էին հողմաէլեկտրակայանները (որոշ օրերի դրանք ծածկում էին առանձին անդամ պետությունների կարիքների ավելի քան 100% -ը):
2021 թվականի հունվարի 24-ի դրությամբ Իսպանիայում հողմային էներգիայի մասնաբաժինը էլեկտրաէներգիայի արտադրության կեսից ավելին էր (54,8%): Հաջորդում են Պորտուգալիան և Հունաստանը (համապատասխանաբար 46,4% և 36,7%):
ԵՄ ղեկավարները համաձայնության են եկել 2030 թվականին ջերմոցային գազերի արտանետումները 1990 թվականի մակարդակից մինչև 55% -ով կրճատելու վերաբերյալ: Վերջին տարիներին Միացյալ Նահանգները ևս հետևողական քայլեր է իրականացնում էներգիայի արտադրության մեջ ածուխի մասնաբաժնի աստիճանական նվազեցման «կանաչ տեխնոլոգիաների» ներդրման ուղղությամբ։

Доля возобновляемых источников энергии (ВИЭ) в генерации электричества в Европе в 2020 году впервые в истории превысила долю ископаемого топлива: в прошлом году из возобновляемых источников было сгенерировано 38% всей электроэнергии, а с помощью ископаемого топлива - 37%.
Этот сдвиг обусловлен расширением использования энергии, получаемой от ветра и солнца, объемы которой почти удвоились с 2015 года. К 2020 году одна пятая часть электроэнергии в странах ЕС была выработана на ветровых и солнечных электростанциях. Это также одна из причин, почему производство энергии на основе угля снизилось на 20% в прошлом году - угольные станции обеспечили лишь 13% электроэнергии, выработанной в Европе.
Европа опирается на ветровую и солнечную энергию, чтобы обеспечить не только поэтапный отказ от угля к 2030 году, но также постепенно отказаться от газовой генерации, заменить закрывающиеся атомные электростанции, а также удовлетворить растущий спрос на электроэнергию для электромобилей, тепловых насосов и электролизеров", - заявляют эксперты.
Самые высокие доли выработки ветровой и солнечной энергии, как сообщается, зафиксированы в Дании (61%), Ирландии (35%), Германии (33%) и Испании (29%).
Пандемия коронавирусной инфекции COVID-19 привела к снижению спроса на электроэнергию по всему миру. В Евросоюзе электропотребление в 2020 году упало на 4%. Однако, пандемия не повлияла на развитие возобновляемой энергетики.
Европа является мировым лидером в области ветроэнергетики. В прошлом году 11,6% всех потребностей ЕС в электроэнергии обеспечивалось за счет установок, использующих энергию ветра, а в некоторые дни ветроэлектростанции покрывали более 100% потребностей отдельных государств-членов блока. По данным на 24 января 2021 года, на энергию ветра в Испании приходилось более половины выработки электроэнергии (54,8%). Следом идут Португалия и Греция, где доля ветровой энергии составила 46,4% и 36,7% соответственно.
Лидеры стран ЕС достигли соглашения о сокращении к 2030 году выбросов парниковых газов на 55% по сравнению с уровнем 1990 года. В Соединенных Штатах в последние годы также наблюдается постепенный отказ от угля и переход на более чистые источники энергии.