Ֆրանսիայում ընթացող վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների աճուրդի ժամանակ արևային էներգիայի գինը հասել է 0,0574 եվրո/կՎտ/ժ
23 Հոկտեմբեր, 2020
Չնայած Covid-19 հետ կապված ճգնաժամին՝ գնումների ծրագրում հայտարկված հողմային և ֆոտոէլեկտրական նախագծերի քանակը էականորեն գերազանցել է առաջարկված ծավալները: Ֆրանսիայի Բնապահպանական փոխակերպումների նախարարության (MTE) մամլո հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հաղթող նախագծերում հաստատված վերջնական գները էականորեն նվազել են ի համեմատ նախորդ նստաշրջանների, ինչը հաստատում է ծախսերի նվազումը, ոլորտի դինամիկան և մրցունակությունը:
Solar ընկերությունը ձեռք է բերել աճուրդում ներկայացված 600 ՄՎտ-ից 340 ՄՎտ, իսկ MTE – ն՝ կոմունալ ծառայությունների համար անհրաժեշտ 45 ֆոտոէլեկտրական նախագծեր՝ ընդհանուր 331 ՄՎտ հզորությամբ, միջինը 0,0574 եվրո/կՎտ/ժ, որը 7,4%-ով պակաս է, քան նախորդ աճուրդում: Վերջինս նաև ձեռք է բերել 31 ֆոտոէլեկտրական նախագծեր սեփական կարիքների համար ընդհանուր 9 ՄՎտ հզորությամբ: Այս նախագծերը ապահովել են արտոնյալ սակագին 0,0138 եվրո/ՄՎտ/ժ չափով, որը 14%-ով պակաս է, քան նախորդ փուլում:
Ինչ վերաբերվում է հողմային էներգիային, ապա ընտրվել են 23 նախագծեր՝ ընդհանուր 258 ՄՎտ հզորությամբ, միջինը 0,0597 եվրո/կՎտ/ժ, որը 4%-ով պակաս է ի համեմատ նախորդ աճուրդի:  «Շահագործման դեպքում այս նախագծերը կարող են արտադրել տարեկան մոտ 1ՏՎտ/ժ առանց ածխածնի էլեկտրաէներգիա, որը հավասարազոր է 190.000 տնային տնտեսությունների կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի քանակին»-նշել է MTE – ն:

Solar reaches average price of €0.0574/kWh in France’s renewables tender
Despite the Covid-19 crisis, the number of wind and PV projects applying in the procurement program has greatly exceeded the volumes offered. The final prices achieved by the winning projects are down sharply compared to previous sessions, confirming the drop in costs, the dynamism and competitiveness of the sectors, the French Ministry of Ecological Transition (MTE) stated in a press release.
Solar secured around 340 of the 600 MW allocated in the tender. The MET selected 45 utility-scale PV projects totaling 331 MW with an average price of  €0.0574/kWh, down 7.4% compared to the previous tender. It also selected 31 photovoltaic projects for self-consumption with an aggregate capacity of 9 MW. These projects secured a feed-in premium of €0.0138/MWh, down 14% compared to the previous round.
On the wind power side, 23 projects were awarded 258 MW of capacity, with the average price of €0.0597/kWh, down 4% compared to the previous tender. “Once commissioned, these projects will produce nearly 1 TWh of carbon-free electricity per year, equivalent to the consumption of around 190,000 households,” said the MTE.