Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համաշխարհային խմբի և Fertiberia-ի կողմից կծախսվի 150 միլիոն եվրո Իսպանիայում գործարան կառուցելու համար:
Վերականգնվող էներգետիկայի հսկա Iberdrola-ն Fertiberia քիմիական արդյունաբերական խմբի հետ համատեղ կյանքի կկոչի Եվրոպայում հայտարկված արդյունաբերական նպատակներով օգտագործման ենթակա էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրության ամենախոշոր նախագիծը: Iberdrola և Fertiberia իսպանական ընկերությունները կծախսեն 150 միլիոն եվրո (174 միլիոն ԱՄՆ դոլար) 100 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտոէլեկտրական կայան կառուցելու, 20 ՄՎտ հզորությամբ լիթիումի իոնային մարտկոցների կուտակային համակարգ և 20 ՄՎտ հզորությամբ էլեկտրոլիզատոր տեղադրելու համար տարեկան 720 տոննա ծավալով ջրածին արտադրելու նպատակով:
Համաձայն գործարքի մասին հրապարակված տեղեկությունների իսպանական Պուերտոլլանոյում կկառուցվի պարարտանյութերի արտադրության նոր գործարան արդեն իսկ գոյություն ունեցող Fertiberia գործարանի տարածքում, որը շահագործման կհանձնվի 2021 թվականից:
Գործարքն ազդարարում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների աշխարհի խոշորագույն օպերատորներից մեկի՝ Iberdrola-ի մուտքն էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի լայնամասշտաբ արտադրություն: Fertiberia-ն, համաձայն իր վեբ-կայքի տվյալների, ԵՄ-ում հանդիսանում է պարարտանյութերի խոշորագույն մատակարար, իսկ ամոնիակի շուկայում՝ համաշխարհային առաջատար ընկերություն:
Iberdrola-ի գլխավոր տնօրեն Իգնասիո Գալանն ասել է. «Այսօր մենք կյանքի ենք կոչում Եվրոպայում առաջին խոշոր նախագիծը էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրության՝ ցուցադրելով, որ ի շնորհիվ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների և տեխնոլոգիական նորարարությունների հնարավոր է շարունակել բավարարել մեր արդյունաբերության էլեկտրաֆիկացման կարիքները և մաքրել այն ածխածնից»:
էկոլոգիապես մաքուր ջրածինը դարձել է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համաշխարհային խոշորագույն օպերատորիների օրակարգի ակտուալ հարց, քանի որ H2-ը դարձել է ծանր քիմիական, արդյունաբերական և տրանսպորտի ոլորտները ածխածնից մաքրող էներգետիկայի անցում կատարելու համաշխարհային ծրագրի գլխավոր բաղադրիչ:
Վերականգնվող էներգետիկայի մյուս եվրոպական հսկան՝ Enel-ը, նույնպես խոստացել է մոտ ապագայում սկսել էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրություն: Երկու ընկերություններն էլ այս տարի ավելի վաղ ստորագրեցին «Ընտրե՛ք վերականգնվող ջրածինը» ակցիայի ներքո, որը գերադրական աստիճանի է բարձրացնում արևից և քամուց ստացվող H2-ը՝ ի համեմատ «կապույտ» տեսակի, որը ստացվում է սահմանափակ քանակի հանածո վառելիքի օգտագործումից:
20 ՄՎտ հզորությամբ իսպանական էլեկտրոլիզատորը համապատասխանելու է Նիդեռլանդների Դելֆզեյլում ստեղծվածին, որի մասին ավելի վաղ հայտարարել էր Recharge-ը՝ որպես էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրության եվրոպական խոշորագույն նախագիծ, սակայն արևային էներգիան և Iberdrola/Fertiberia գործարանի կուտակիչները նրան կբարձրացնեն նոր մակարդակի:
Ճապոնիայում՝ Ֆուկուսիմայում, 10 ՄՎտ հզորությամբ էլեկտրոլիզատորի հետ միացված 20 ՄՎտ հզորությամբ արևային մարտկոցը մարտ ամսին շահագործման սկզբում հայտարկվել էր որպես վերականգնվող ջրածնի աշխարհի խոշորագույն նախագիծ:
Այս բոլոր նախագծերը խամրում են հրեշավոր նախագծի լույսի ներքո, որի մասին վերջերս հայտարարեցին Սաուդյան Արաբիան, Air Products և ACWA Power. վերջիններս պատրաստվում են օգտագործել 4ԳՎտ հզորությամբ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները օրական 650 տոննա ջրածին արտադրելու նպատակով:

Global renewables group and Fertiberia to spend €150m on plant in Spain.
Renewable energy giant Iberdrola will build what it’s billing as Europe’s biggest project yet producing green hydrogen for industrial use in a link up with chemicals group Fertiberia. Spain-based Iberdrola and Fertiberia will spend €150m ($174m) to construct a 100MW solar PV plant, 20MWh lithium-ion battery storage system and 20MW electrolyser to produce the hydrogen at a rate of 720 tons per year.
The plant, in Puertollano, Spain will be used in fertilizer production at Fertiberia’s existing plant there, with operation due from 2021, said a statement announcing the deal.
The agreement marks the arrival of Iberdrola, one of the world’s largest renewables operators, in large-scale green hydrogen production. Fertiberia is the EU's largest fertilizer supplier and a major global presence in the ammonia market, according to its website.
Iberdrola CEO Ignacio Galan said: “Today we are launching the first major green hydrogen project in Europe, demonstrating that thanks to renewables and technological innovation, it is possible to continue to meet the needs of the electrification and decarbonization of our industry.”
Green hydrogen has rocketed up the agenda of the world's biggest renewable energy operators as H2 has emerged as key part of global energy transition plans, with the potential to help decarbonize heavy-duty chemical, industrial and transport sectors.
Fellow European renewables giant Enel has also pledged to bring green hydrogen production online soon. Both companies were signatories earlier this year to a campaign called Choose Renewable Hydrogen, which extols H2 from wind and solar over the 'blue' variety made using abated fossil fuels.
At 20MW the Spanish electrolyzer would match one planned at Delfzijl in the Netherlands, which Recharge has previously reported as Europe’s largest green hydrogen project – but the solar and storage at the Iberdrola/Fertiberia plant would take it to another level.
A 20MW solar array linked to a 10MW electrolyzer in Fukushima, Japan, claimed to be the world’s largest renewable H2 project to enter service when it began operations in March.
All of them are dwarfed by the monster plan recently unveiled by Saudi Arabia, Air Products and ACWA Power to tap 4GW of renewables to produce 650 tons of hydrogen per day.