Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համաշխարհային խմբի և Fertiberia-ի կողմից կծախսվի 150 միլիոն եվրո Իսպանիայում գործարան կառուցելու համար:
Վերականգնվող էներգետիկայի հսկա Iberdrola-ն Fertiberia քիմիական արդյունաբերական խմբի հետ համատեղ կյանքի կկոչի Եվրոպայում հայտարկված արդյունաբերական նպատակներով օգտագործման ենթակա էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրության ամենախոշոր նախագիծը: Iberdrola և Fertiberia իսպանական ընկերությունները կծախսեն 150 միլիոն եվրո (174 միլիոն ԱՄՆ դոլար) 100 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտոէլեկտրական կայան կառուցելու, 20 ՄՎտ հզորությամբ լիթիումի իոնային մարտկոցների կուտակային համակարգ և 20 ՄՎտ հզորությամբ էլեկտրոլիզատոր տեղադրելու համար տարեկան 720 տոննա ծավալով ջրածին արտադրելու նպատակով:
Համաձայն գործարքի մասին հրապարակված տեղեկությունների իսպանական Պուերտոլլանոյում կկառուցվի պարարտանյութերի արտադրության նոր գործարան արդեն իսկ գոյություն ունեցող Fertiberia գործարանի տարածքում, որը շահագործման կհանձնվի 2021 թվականից:
Գործարքն ազդարարում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների աշխարհի խոշորագույն օպերատորներից մեկի՝ Iberdrola-ի մուտքն էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի լայնամասշտաբ արտադրություն: Fertiberia-ն, համաձայն իր վեբ-կայքի տվյալների, ԵՄ-ում հանդիսանում է պարարտանյութերի խոշորագույն մատակարար, իսկ ամոնիակի շուկայում՝ համաշխարհային առաջատար ընկերություն:
Iberdrola-ի գլխավոր տնօրեն Իգնասիո Գալանն ասել է. «Այսօր մենք կյանքի ենք կոչում Եվրոպայում առաջին խոշոր նախագիծը էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրության՝ ցուցադրելով, որ ի շնորհիվ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների և տեխնոլոգիական նորարարությունների հնարավոր է շարունակել բավարարել մեր արդյունաբերության էլեկտրաֆիկացման կարիքները և մաքրել այն ածխածնից»:
էկոլոգիապես մաքուր ջրածինը դարձել է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համաշխարհային խոշորագույն օպերատորիների օրակարգի ակտուալ հարց, քանի որ H2-ը դարձել է ծանր քիմիական, արդյունաբերական և տրանսպորտի ոլորտները ածխածնից մաքրող էներգետիկայի անցում կատարելու համաշխարհային ծրագրի գլխավոր բաղադրիչ:
Վերականգնվող էներգետիկայի մյուս եվրոպական հսկան՝ Enel-ը, նույնպես խոստացել է մոտ ապագայում սկսել էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրություն: Երկու ընկերություններն էլ այս տարի ավելի վաղ ստորագրեցին «Ընտրե՛ք վերականգնվող ջրածինը» ակցիայի ներքո, որը գերադրական աստիճանի է բարձրացնում արևից և քամուց ստացվող H2-ը՝ ի համեմատ «կապույտ» տեսակի, որը ստացվում է սահմանափակ քանակի հանածո վառելիքի օգտագործումից:
20 ՄՎտ հզորությամբ իսպանական էլեկտրոլիզատորը համապատասխանելու է Նիդեռլանդների Դելֆզեյլում ստեղծվածին, որի մասին ավելի վաղ հայտարարել էր Recharge-ը՝ որպես էկոլոգիապես մաքուր ջրածնի արտադրության եվրոպական խոշորագույն նախագիծ, սակայն արևային էներգիան և Iberdrola/Fertiberia գործարանի կուտակիչները նրան կբարձրացնեն նոր մակարդակի:
Ճապոնիայում՝ Ֆուկուսիմայում, 10 ՄՎտ հզորությամբ էլեկտրոլիզատորի հետ միացված 20 ՄՎտ հզորությամբ արևային մարտկոցը մարտ ամսին շահագործման սկզբում հայտարկվել էր որպես վերականգնվող ջրածնի աշխարհի խոշորագույն նախագիծ:
Այս բոլոր նախագծերը խամրում են հրեշավոր նախագծի լույսի ներքո, որի մասին վերջերս հայտարարեցին Սաուդյան Արաբիան, Air Products և ACWA Power. վերջիններս պատրաստվում են օգտագործել 4ԳՎտ հզորությամբ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները օրական 650 տոննա ջրածին արտադրելու նպատակով:

Глобальная группа по возобновляемым источникам энергии и Fertiberia потратят 150 млн евро на завод в Испании.
Гигант возобновляемой энергетики Iberdrola в сотрудничестве с химической группой Fertiberia построит то, что заявляется как крупнейший в Европе проект по производству экологически чистого водорода для промышленного использования. Испанские компании Iberdrola и Fertiberia потратят 150 миллионов евро (174 миллиона долларов) на строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт, системы хранения литий-ионных аккумуляторов 20 МВт и электролизера мощностью 20 МВт для производства водорода в объеме 720 тонн в год.
В соответствии с заявлением, объявляющем о сделке, завод в испанском Пуэртольяно будет использоваться для производства удобрений на существующем заводе Fertiberia и будет запущен в эксплуатацию с 2021 года.
Соглашение знаменует приход Iberdrola, одного из крупнейших мировых операторов возобновляемых источников энергии, в крупномасштабное производство экологически чистого водорода. Fertiberia, согласно ее веб-сайту, крупнейший поставщик удобрений в ЕС и ведущая мировая компания на рынке аммиака.
Генеральный директор Iberdrola Игнасио Галан сказал: «Сегодня мы запускаем первый крупный проект по производству экологически чистого водорода в Европе, демонстрируя, что благодаря возобновляемым источникам энергии и технологическим инновациям можно продолжать удовлетворять потребности в электрификации и декарбонизации нашей отрасли».
Экологически чистый водород стал актуальным в повестке дня крупнейших мировых операторов возобновляемых источников энергии, поскольку H2 стал ключевой частью глобальных планов перехода к энергетике с потенциалом декарбонизации тяжелых химических, промышленных и транспортных секторов.
Другой европейский гигант возобновляемой энергетики Enel также пообещал в ближайшее время запустить производство экологически чистого водорода. Обе компании ранее в этом году подписались по акцией под названием «Выберите возобновляемый водород», которая превозносит H2, получаемый от ветра и солнца по сравнению с «синей» разновидностью, полученной с использованием ископаемых видов топлива в сокращенных количествах.
Испанский электролизер мощностью 20 МВт будет соответствовать запланированному в Делфзейле в Нидерландах, о котором Recharge ранее сообщал как о крупнейшем европейском проекте по производству экологически чистого водорода, но солнечная энергия и накопители на заводе Iberdrola / Fertiberia поднимут его на новый уровень.
Солнечная батарея мощностью 20 МВт, соединенная с электролизером мощностью 10 МВт в Фукусиме, Япония, на момент начала эксплуатации в марте была заявлена как крупнейший в мире возобновляемый водородный проект.
Все они затмеваются чудовищным планом, недавно обнародованным Саудовской Аравией, Air Products и ACWA Power, по использованию 4 ГВт возобновляемых источников энергии для производства 650 тонн водорода в день.