COVID-19 համաճարակն ամենախոշոր ցնցումն է համաշխարհային էներգետիկ համակարգի համար վերջին 7 տասնամյակների ընթացքում, քանի որ այս տարվա պահանջարկի անկումը կծածկի 2008 թվականի ֆինանսական հետևանքները և կհանգեցնի ածխածնի արտանետումների ամենամյա ռեկորդային կրճատման մինչև մոտ 8%:
Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) կողմից հրապարակված նոր զեկույցում գրեթե իրական ժամանակում արտացոլվում է COVID-19 համաճարակի արտասովոր ազդեցությունը բոլոր տեսակի վառելիքների վրա, ընդ որում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներն ընդլայնում են իրենց դիրքերը՝ ի համեմատ ածխից ստացվող էլեկտրաէներգիայի՝ զբաղեցնելով առաջնային դիրք ողջ Եվրոպայով մեկ:
«Սա պատմական ցնցում է ամբողջ էներգետիկ աշխարհի համար: Ներկայիս տնտեսության և առողջապահության ոլորտներում առկա աննախադեպ ճգնաժամային պայմաններում կտրուկ անկում է ապրել բոլոր տեսակի վառելիքների նկատմամբ առկա պահանջարկը, հատկապես ածխի, նավթի և գազի: Միայն վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներն են պահպանում իրենց դիրքերն էլեկտրաէներգիայի օգտագործման ոլորտում նախկինում նախադեպը չունեցող անկման ընթացքում», - ասել է ՄԷԳ գործադիր տնօրեն դոկտոր Ֆաթիհ Բիրոլը:
«Դեռևս վաղ է կանխորոշել հետևանքները երկարատև կտրվածքով, սակայն էներգետիկայի ճյուղը, որը դուրս կգա այս ճգնաժամից, էականորեն կտարբերվի նախորդից»:
Զեկույցում կանխատեսվում է, որ 2020 թվականին էներգակիրների պահանջարկը կընկնի 6%-ով՝ 7 անգամ ավելի շատ, քան 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո էր: Բացարձակ առումով անկումն աննախադեպ է. համարժեք է Հնդկաստանում էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր սպառման կորստին, որն աշխարհում էներգիայի երրորդ ամենամեծ սպառողն է:
Սպասվում է, որ զարգացած տնտեսություն ունեցող երկրներում պահանջարկն էլ ավելի կնվազի՝ ԱՄՆ-ում ՝ 9%, Եվրոպական Միությունում՝ 11%:

Smoke rises from chimneys of the Turow power plant located by the Turow lignite coal mine near the town of Bogatynia, Poland, Tuesday, Nov. 19, 2019. Copyright Petr David Josek/AP
The COVID-19 pandemic represents the biggest shock to the global energy system in seven decades, with the drop in demand this year set to dwarf the impact of the 2008 financial crisis and result in a record annual decline in carbon emissions of almost 8%.
A new report released by the International Energy Agency (IEA) provides an almost real-time view of the COVID-19 pandemic’s extraordinary impact across all major fuels, with renewable energy extending its lead over coal-fired power use across Europe.
“This is a historic shock to the entire energy world. Amid today’s unparalleled health and economic crises, the plunge in demand for nearly all major fuels is staggering, especially for coal, oil and gas. Only renewables are holding up during the previously unheard-of slump in electricity use,” said Dr Fatih Birol, the IEA Executive Director.
“It is still too early to determine the longer-term impacts, but the energy industry that emerges from this crisis will be significantly different from the one that came before.”
The report projects that energy demand will fall 6% in 2020 – seven times the decline after the 2008 global financial crisis. In absolute terms, the decline is unprecedented – the equivalent of losing the entire energy demand of India, the world’s third-largest energy consumer. Advanced economies are expected to see the biggest declines, with demand set to fall by 9% in the United States and by 11% in the European Union.