Պատմական անկումը տեղի ունեցավ ապրիլի 20-ին, երբ West Texas Intermediate տեսակի նավթի գինն ընկավ գրեթե 300%՝ վաճառվելով մեկ բարելը բացասական 37 դոլարով:
Նավթի գինը կայուն վերականգնվում է՝ գրանցելով 90% կտրուկ աճ, իսկ մայիսը՝ որպես WTI համար ամենալավ ամիս: Այնուամենայնիվ, նավթային արդյունաբերությունը դեռ չի վերականգնվել կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքներից: Այնպիսի խոշոր ընկերություններ, ինչպիսիք են Chevron, Exxon և ConocoPhillips, հայտարարել են արդյունահանման ծավալների էականորեն կրճատման վերաբերյալ, իսկ Whiting Petroleum ապրիլին դարձավ ոլորտի առաջին խոշոր ընկերությունը, ով դիմեց օգնության սնանկությունից խուսափելու նպատակով:
Նավթի պահանջարկի անկումը, որը հաջորդեց համաճարակին, նշանակալից դեր խաղաց բացասական գներին անցում կատարելու գործում: «Ամենացածր կետում մենք նկատեցինք, որ ապրիլին պահանջարկը նվազել է 30%: Նավթի համաշխարհային շուկայի զարգացման սկզբին, այն է՝ վերջին 40 տարիների ընթացքում, մենք ականատես չենք եղել նման երևույթի», - ասել է Բերկլիի Կալիֆորնիայի համալսարանի բիզնեսի հարցերով պրոֆեսոր Սևերին Բորենշտեյնը:
Իսկ ավելի վատն այն էր, որ գնային պատերազմ սկսվեց նավթային գիգանտների՝ Սաուդյան Արաբիայի և Ռուսաստանի միջև մարտի սկզբին այն բանից հետո, երբ ՕՊԵԿ-ին և իր գործընկերներին չհաջողվեց հասնել համաձայնության մատակարարման ծավալների էականորեն կրճատման վերաբերյալ: Քանի որ առաջարկը մնում էր կայուն, իսկ պահանջարկը հասել էր նվազագույն մակարդակի, ոլորտը սկսեց արագորեն սպառել նավթի պահեստավորման համար նախատեսված տարածքները: Վերջինս էլ դարձավ ջախջախիչ նորություն WTI ֆյուչերսներում ներդրողների համար, որոնց, ինչպես սպասվում է, պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո, անցնելու էր նավթի ֆիզիկապես տնօրինման իրավունքը:
«WTI հատուկ է, քանի որ այն սերտորեն կապված է ֆիզիկական նավթի հետ»,- ասել է «Ամերիկյան վառելիք և նավթաքիմիական արտադրողներ» ասոցիացիայի ավագ փոխնախագահ Դերեկ Մորգանը:
WTI մատակարարման օրվա մոտենալուն զուգընթաց ներդրողները սկսեցին մասսայական վաճառք, որպեսզի ձերբազատվեն պայմանագրերից, որն էլ հանգեցրեց աննախադեպ փլուզման բացասական տիրույթում:
Պատմական անկումը արագորեն ցնցեց ԱՄՆ ֆինանսական շուկան: Dow անկում ապրեց ավելի քան 1200 նիշով հաջորդ երկու օրերի ընթացքում, և բրոքերային ընկերությունները հաճախորդների վնասները փոխհատուցելու նպատակով կրեցին բազմամիլիոնանոց վնասներ: Սակայն փորձագետները նշում են, որ երևույթը աննախադեպ էր, բայց խուճապ չկար: «Պայմանագրերը շատ քիչ էին: Այս գներով շատ քիչ գործարքներ էին կնքվել, և գինը շատ արագ ցատկ կատարեց դրական տիրույթ»,- նշում է Բորենշտեյնը:
Փորձագետները գտնում են, որ տատանվող գների ազդեցությունը, հավանաբար, ավելի մեծ ազդեցություն կունենա ամերիկյան թերթաքարային արդյունաբերության վրա, որը հաճախ մեծ պարտքեր ունի բարձր արտադրական ծախսերի պատճառով:

Историческое падение произошло 20 апреля, когда цена на нефть марки West Texas Intermediate упала почти на 300%, торгуясь на отрицательных 37 долларов за баррель.
Цена на нефть стабильно восстанавливается, в мае подскочив почти на 90% и зарегистрировав лучший месяц для WTI. Тем не менее, нефтяная промышленность все еще не оправилась от последствий пандемии коронавируса. Крупные компании, такие как Chevron, Exxon и ConocoPhillips, объявили о значительном сокращении добычи, а Whiting Petroleum в апреле стала первой крупной компанией в отрасли, которая подала заявку на защиту от банкротства.
Обвал спроса на нефть, последовавший за пандемией, сыграл важную роль в переходе к отрицательным ценам. «На нижней точке мы увидели, что спрос в апреле снизился на 30%. С начала развития мировых нефтяных рынков, а именно за последние 40 лет, мы не видели ничего подобного», - сказал Северин Боренштейн, профессор бизнеса Калифорнийский университета в Беркли..
Что еще хуже, ценовая война разразилась между нефтяными гигантами Саудовской Аравией и Россией в начале марта после того, как ОПЕК и ее союзникам не удалось достичь соглашения о более существенном сокращении поставок. Поскольку предложение оставалось стабильным, в то время как спрос достиг рекордно низкого уровня, отрасль быстро начала исчерпывать пространство для хранения нефти. Это стало разрушительной новостью для инвесторов фьючерсов WTI, которым, как ожидается, после истечения срока действия контракта перейдет физическое владение нефтью.
«WTI особенный, потому что он так тесно связан с физической нефтью», - сказал Дерек Морган, старший вице-президент ассоциации Американское топливо и нефтехимические Производители.
По мере приближения даты поставок WTI, инвесторы начали массовую распродажу, чтобы избавиться от контрактов, что вызвало беспрецедентный крах на отрицательной территории.
Историческое падение быстро вызвало шок на финансовом рынке США. Dow упал более чем на 1200 пунктов в течение следующих двух дней, и брокерские компании, для покрытия убытков клиентов, приняли многомиллионные удары. Однако эксперты отмечают, что, хотя событие было беспрецедентным, паники не было. «Контрактов было очень мало. По этим ценам было очень мало сделок, и цена очень быстро отскочила в положительную зону», - считает Боренштейн.
Эксперты считают, что влияние турбулентных цен, вероятно, будет более серьезным для американской сланцевой промышленности, которая часто имеет большой долг из-за высоких производственных затрат.