Ինչպես հայտնում է Բլումբերգը, ցանցային մարտկոցներ տեղադրող NEC Energy Solutions դադարեցնում է իր գործունեությունը:
Ընկերությունն արտադրել է և ամբողջ աշխարհով մեկ տարբեր նախագծերի համար տեղադրել հարյուրավոր մեգավատտ ծավալով մարտկոցային համակարգեր: Սակայն ընկերության սեփականատեր հանդիսացող ճապոնական NEC Corp.-ը հայտնել է Բլումբերգի գործակալությանը, որ դուստր ընկերությունն իր հիմնադրման օրվանից՝ 2014թ.-ից հետո առաջին անգամ կորցրել է գումարները, երբ NEC վճարել է 100 միլիոն դոլար սնանկ ճանաչված A123-ի ցանցային կուտակիչների համար:
Գործունեության ամբողջական դադարեցումը կտևի տասը տարի. համաձայն ներկայացված հաշվետվության NEC ES ավարտին կհասցնի ընթացքի մեջ գտնվող նախագծերը և մինչև 2030 թվականի մարտ ամիսը կշարունակի կատարել շահագործման և տեխնիկական սպասարկման հետ կապված իր պարտավորությունները:
Հաղորդակցության և տեխնոլոգիաների ոլորտի հսկա NEC-ի կարծիքով դուստր ընկերության վաճառքի գործարքի կասեցման պատճառ հանդիսացան էներգիայի պահպանման շուկայական պայմանները և կորոնավիրուսի համաճարակը: Այս մեղադրանքն առաջինն է, որը վկայում է այն մասին, որ կորոնավիրուսի ճգնաժամի պատճառով տուժել է նաև էներգիայի պահպանման ոլորտը: Ի տարբերություն էներգետիկ ոլորտի մյուս մասնակիցների՝ «կուտակող» ընկերությունները մինչ այս մեծ վնասներ չէին կրել համաճարակի հետևանքով:
«NEC-ը հսկայական կորպորացիա է, և շատ հավանական է, որ նրանք հույս ունեին, որ Energy Solutions բիզնեսը ավելի շահավետ կլինի, քան ստացվեց», - ասել է Wood Mackenzie-ի էներգիայի պահպանման հարցերով ավագ վերլուծաբան Բրետ Սայմոնը: «NEC-ն ուներ որակյալ արտադրանք, որն ավելի թանկ էր, քան մրցակիցների ունեցածը, և իմ կարծիքով այդ էր պատճառը, որ նրանց առավել դժվար էր տրվում գործարքների կնքումը»:
NEC-ի բիզնեսից դուրս գալը տեղի է ունենում այն պահին, երբ ցանցային կուտակիչները վերջնականապես դուրս են բերվում նոր մակարդակ, Wood Mackenzie կանխատեսում է, որ ԱՄՆ շուկան կկրկնապատկվի այս տարի, իսկ 2021 թվականին՝ կեռապատկվի:

NEC Pulls the Plug on Storage Integration Business
The company manufactured and integrated hundreds of megawatts of battery systems for projects around the world. But parent company NEC Corp. of Japan told Bloomberg that the subsidiary lost money since its founding in 2014, when NEC paid $100 million for the grid storage arm of bankrupt A123.
The full wind-down will take a decade: NEC ES will wrap up projects already in progress and fulfill its operations and maintenance obligations through March 2030, according to the report..
NEC, a communications and technology giant, blamed energy storage market conditions and the coronavirus pandemic for interrupting efforts to sell the subsidiary. That claim would make this the first major energy storage business casualty of the coronavirus crisis, which has not inflicted much visible harm on storage companies compared to other members of the energy sector.
“NEC is a huge corporation — it’s entirely possible they hoped the Energy Solutions business would be profitable faster than it was,” said Brett Simon, senior analyst covering energy storage at Wood Mackenzie. “NEC was seen as having a quality product [that was] more expensive than competitors, so I expect it was increasingly hard for them to win deals.”
NEC’s withdrawal comes at a time when grid storage is finally transitioning out of its early stages; Wood Mackenzie predicts the U.S. market will double this year and nearly triple again in 2021.