Ինչպես հայտնում է Բլումբերգը, ցանցային մարտկոցներ տեղադրող NEC Energy Solutions դադարեցնում է իր գործունեությունը:
Ընկերությունն արտադրել է և ամբողջ աշխարհով մեկ տարբեր նախագծերի համար տեղադրել հարյուրավոր մեգավատտ ծավալով մարտկոցային համակարգեր: Սակայն ընկերության սեփականատեր հանդիսացող ճապոնական NEC Corp.-ը հայտնել է Բլումբերգի գործակալությանը, որ դուստր ընկերությունն իր հիմնադրման օրվանից՝ 2014թ.-ից հետո առաջին անգամ կորցրել է գումարները, երբ NEC վճարել է 100 միլիոն դոլար սնանկ ճանաչված A123-ի ցանցային կուտակիչների համար:
Գործունեության ամբողջական դադարեցումը կտևի տասը տարի. համաձայն ներկայացված հաշվետվության NEC ES ավարտին կհասցնի ընթացքի մեջ գտնվող նախագծերը և մինչև 2030 թվականի մարտ ամիսը կշարունակի կատարել շահագործման և տեխնիկական սպասարկման հետ կապված իր պարտավորությունները:
Հաղորդակցության և տեխնոլոգիաների ոլորտի հսկա NEC-ի կարծիքով դուստր ընկերության վաճառքի գործարքի կասեցման պատճառ հանդիսացան էներգիայի պահպանման շուկայական պայմանները և կորոնավիրուսի համաճարակը: Այս մեղադրանքն առաջինն է, որը վկայում է այն մասին, որ կորոնավիրուսի ճգնաժամի պատճառով տուժել է նաև էներգիայի պահպանման ոլորտը: Ի տարբերություն էներգետիկ ոլորտի մյուս մասնակիցների՝ «կուտակող» ընկերությունները մինչ այս մեծ վնասներ չէին կրել համաճարակի հետևանքով:
«NEC-ը հսկայական կորպորացիա է, և շատ հավանական է, որ նրանք հույս ունեին, որ Energy Solutions բիզնեսը ավելի շահավետ կլինի, քան ստացվեց», - ասել է Wood Mackenzie-ի էներգիայի պահպանման հարցերով ավագ վերլուծաբան Բրետ Սայմոնը: «NEC-ն ուներ որակյալ արտադրանք, որն ավելի թանկ էր, քան մրցակիցների ունեցածը, և իմ կարծիքով այդ էր պատճառը, որ նրանց առավել դժվար էր տրվում գործարքների կնքումը»:
NEC-ի բիզնեսից դուրս գալը տեղի է ունենում այն պահին, երբ ցանցային կուտակիչները վերջնականապես դուրս են բերվում նոր մակարդակ, Wood Mackenzie կանխատեսում է, որ ԱՄՆ շուկան կկրկնապատկվի այս տարի, իսկ 2021 թվականին՝ կեռապատկվի:

Как сообщил Bloomberg, интегратор сетевых аккумуляторов NEC Energy Solutions прекращает работу.
Компания произвела, и для проектов по всему миру интегрировала сотни мегаватт аккумуляторных систем. Но материнская компания – японская NEC Corp. сообщила агентству Bloomberg, что дочерняя компания впервые с момента своего основания в 2014 году потеряла деньги, когда NEC заплатила 100 миллионов долларов за сетевое хранилище обанкротившегося подразделения A123.
Полная ликвидация займет десятилетие: согласно отчету, NEC ES завершит проекты, которые уже выполняются, и исполнит свои обязательства по эксплуатации и техническому обслуживанию до марта 2030 года.
NEC, гигант в области коммуникаций и технологий, обвинил рыночные условия хранения энергии и пандемию коронавируса в прекращении процедуры продажи дочерней компании. Это заявление можно считать подтверждением первой крупной жертвы бизнеса по хранению энергии в результате кризиса с коронавирусом, который не нанес значительного вреда компаниям-хранилищам по сравнению с другими участниками энергетического сектора.
«NEC - огромная корпорация. Вполне возможно, они надеялись, что бизнес Energy Solutions будет прибыльнее, чем оказался», - сказал Бретт Саймон, старший аналитик по хранению энергии в Wood Mackenzie. «NEC считался обладателем качественного продукта, который был дороже, чем у конкурентов, поэтому им все сложнее было заключать сделки».
Уход NEC из бизнеса происходит в тот момент, когда сетевое хранилище окончательно выходит на новый уровень; Wood Mackenzie прогнозирует, что рынок США удвоится в этом году и почти утроится в 2021 году.