Չինաստանի Էներգիայի պահպանման հարցերով Ալյանսի կողմից հրապարակված նոր տվյալների համաձայն երկրում պահուստարանների հզորությունը անցյալ տարվա ավարտին գերազանցել է 32,4 ԳՎտ: Ասոցիացիան հայտարարել է, որ գալիք տարիներին էլեկտրաէներգիայի կուտակիչների շուկան կշարունակի կայուն աճ գրանցել:
Չինաստանի Էներգիայի պահպանման հարցերով Ալյանսի (Cnesa) կողմից էներգիայի պահպանման ծրագրերի վերաբերյալ Տվյալների համընդհանուր բազայից հրապարակված տեղեկատվության համաձայն էլեկտրաքիմիական էներգիայի կուտակիչների շուկան Չինաստանում աճել է 59,4% անցյալ տարվա ընթացքում տեղադրված 636,9 ՄՎտ հզորության շնորհիվ:
Ցուցանիշները վկայում են, որ շահագործվող էլեկտրաքիմիական պահուստարանների ծավալը 2019 թվականի ավարտին հասել է 1,7 Գվտ, քանի որ Չինաստանի համախառն հզորությունը, ներառյալ ֆիզիկական և ջերմային օբյեկտները, գերազանցել է 32,4 ԳՎտ:
Չինաստանում վերջին երկու տարիների ընթացքում առավել նկատելի է դարձել էներգիայի պահուստարանների ընդհանուր աճը նոր 8,1 ԳՎտ հզորության շնորհիվ, որից մոտ 1,45 ԳՎտ էլեկտրաքիմիական էր: Ճյուղային մարմնի հայտարարությամբ. «Այսպիսի արագ աճի պատճառ հանդիսացավ ոչ թե ուղղակի մշակման առաջնային փուլում գտնվող ոչ մեծ բազան, այլև ճյուղի զարգացմանը նպաստող պայմանների ստեղծումը»:

Energy storage appears to be making great strides in China and can expect more policy support. Image: Fluence
According to new numbers released by the China Energy Storage Alliance, the country’s storage capacity topped 32.4 GW at the end of last year. The association said the storage market is expected to continue to grow steadily in the years ahead.
China’s electrochemical energy storage market grew 59.4% thanks to 636.9 MW of newly installed capacity last year, according to figures released by the China Energy Storage Alliance (Cnesa) from its Global Energy Storage Project Database.
The numbers show the volume of electrochemical storage in operation reached 1.7 GW at the end of 2019 as China’s cumulative storage capacity, including physical and thermal facilities, topped 32.4 GW.
Overall energy storage growth was particularly strong in China in the last two years, with 8.1 GW of new capacity, of which around 1.45 GW was electrochemical. “The cause of this rapid growth was not just a small base in the initial development stages, but the creation of conditions conducive to industry development,” said the industry body.