Ներկայում Նիդերլանդները էականորեն զիջում են ԵՄ երկրների մեծ մասին վերականգնվող աղբյուրներից էներգիայի արտադրության ծավալներով:
Փաստացի, 2018 թվականին Նիդերլանդներում օգտագործվող էներգիայի միայն 7,4 տոկոսն է ստացվել կայուն աղբյուրներից, հետևաբար, համաձայն ԵՄ կանոնների, այն 2020 թվականին պետք է լինի ոչ պակաս 14 տոկոսից:
Նիդերլանդներում վերականգնվող էներգիան արտադրվում է հիմնականում բիովառելիքից, թափոններից և քամուց, իսկ երկրաջերմային, արևային և հիդրո էներգետիկայի դերը շատ չնչին է:
Եվրոստատի տվյալներով վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ցածր ցուցանիշներ ունեն նաև Մալթան (8,0%), Լյուքսեմբուրգը (9,1%) և Բելգիան (9,4%):
Այնինչ ընդհանուր առմամբ 12 անդամ երկրներ՝ Բուլղարիան, Չեխիան, Դանիան, Էստոնիան, Հունաստանը, Խորվաթիան, Իտալիան, Լատվիան, Լիտվան, Կիպրոսը, Ֆինլանդիան և Շվեդիան արդեն հասել և գերազանցել են 2020 թվականի համար նախատեսված իրենց ազգային նպատակային ցուցանիշները:
2018-ին ամենամեծ մասնաբաժինը Շվեդիայինն էր, ընդ որում վերջինս իր էներգիայի կեսից ավելին (54,6 տոկոսը) ստանում է վերականգնվող աղբյուրներից, մասնավորապես, հիդրոէներգետիկայից և բիոէներգիայից:
Շվեդիային հաջորդում են Ֆինլանդիան (41,2%), Լատվիան (40,3%), Դանիան (36,1%) և Ավստրիան (33,4%):
ԵՄ-ում վերականգնվող աղբյուրների համար 2020 թվականի նպատակն է վերջիններիս մասնաբաժինը հասցնել 20 տոկոսի, 2030 թվականին՝ 32 տոկոսի:
Տրանսպորտի համար օգտագործվող էներգիայում վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էներգիայի մասնաբաժինը շարունակում է մնալ չնչին. տրանսպորտի համար օգտագործվող էներգիայի միայն 8 տոկոսն է ստացվում վերականգնվող աղբյուրներից:
Եվրոպայում տրնասպորտային ցանցին բաժին է ընկնում ջերմոցային գազերի արտանետումների մոտ մեկ քառորդը և հանդիսանում է քաղաքների օդի աղտոտվածության հիմնական պատճառ:
Եվրոպական Հանձնաժողովի տվյալներով կլիմայական չեզոքության հասնելու համար 2050 թվականին անհրաժեշտ կլինի 90 տոկոսով կրճատել տրանսպորտային արտանետումները:

Нидерланды в настоящее время значительно отстают от большинства других стран ЕС в производстве энергии из возобновляемых источников.
Фактически, в 2018 году только 7,4 процента энергии, потребляемой в Нидерландах, была получена из устойчивых источников. В соответствии с правилами ЕС, эта доля должна составлять не менее 14% к концу 2020 года.
Возобновляемая энергия в Нидерландах поступает в основном из биотоплива, отходов и ветра, в то время как геотермальная, солнечная и гидроэнергетика играют в стране лишь незначительную роль.
Согласно данным Евростата, низкие доли возобновляемых источников энергии были также обнаружены на Мальте (8,0 процента), Люксембурге (9,1 процента) и Бельгии (9,4 процента).
Между тем, в общей сложности 12 стран-членов - Болгария, Чешская Республика, Дания, Эстония, Греция, Хорватия, Италия, Латвия, Литва, Кипр, Финляндия и Швеция, уже достигли или превысили свои национальные обязательные целевые показатели на 2020 год.
У Швеции была самая высокая доля в 2018 году, причем более половины (54,6 процента) ее энергии поступало из возобновляемых источников, особенно из гидроэнергетики и биоэнергетики.
За Швецией следуют Финляндия (41,2 процента), Латвия (40,3 процента), Дания (36,1 процента) и Австрия (33,4 процента).
Цель на 2020 год - 20 процентов, а на 2030 год - 32 процента.
Однако эта доля остается крошечной, и только восемь процентов энергии, используемой для транспорта, поступает из возобновляемых источников.
Транспортный сектор составляет около четверти выбросов парниковых газов в Европе и является основной причиной загрязнения воздуха в городах.
По данным Европейской комиссии, к 2050 году потребуется 90-процентное сокращение транспортных выбросов для достижения климатической нейтральности.