Նախաստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր Իրանի հետ գազի առք ու վաճառքի, տարանցման վերաբերյալ
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության պատվիրակության Իրան կատարած այցի  շրջանակներում նախաստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ գազի առք ու վաճառքի և տարանցման վերաբերյալ։ Հուշագիրը նախաստորագրվել է Իրանի գազիարտահանման ազգային ընկերության և «Էներգաիմպեքս» ՓԲԸ միջև։ Փաստաթուղթը առաջիկայում սահմանված կարգով կներկայացվի ստորագրման։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը մի շարքհանդիպումներ է ունեցել էներգետիկ ոլորտի պատասխանատուների հետ։ Հանդիպման ընթացքում ԻԻՀ  նավթի նախարարի տեղակալ, գազի ազգայինընկերության տնօրեն Հ. Արաղի և Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերության գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Ամիրանիի հետ քննարկվելեն գազի բնագավառում երկու երկրների գործակցության ներկա վիճակը և տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման, մասնավորապեսՀայաստանի տարածքով դեպի երրորդ երկրներ գազի տարանցման հեռանկարները։
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԻԻՀ  էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Հ. Ֆալահաթիանի և նախարարի խորհրդական Հ. Հայերիի հետ։ Քննարկվել են  էլեկտրահաղորդման գծերի փոխհոսքերի ավելացման, ինչպես նաև սպասվող նոր ենթակառուցվածքների գործարկումից հետո Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան տարածաշրջանային համագործակցության վերաբերյալ հարցերը։
ՀՀ պատվիրակությունն այցելել է իրանական «Մափնա» ընկերություն, որը մտադիր է ներդրումներ իրականացնել Հայաստանում՝ հողմային կայաններիկառուցման բնագավառում։ Նախնական փուլում քննարկվում է 50 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ կայանների կառուցումը։
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրագծի կառուցման գլխավոր կապալառու «Սանիր» ընկերություն։ Ինչպես հայտնում է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը, քննարկվել են բարձրավոլտ գծի կառուցման հետ կապվածհարցեր։

A memorandum of cooperation on sale and transit of gas has been pre-signed during the visit of the delegation of the Armenian Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources to Iran. The MoU was signed between Iran’s National Gas Export Company and Energaimpex CJSC. The document will soon be submitted for signature.
The Armenian delegation headed by the deputy minister of energy infrastructures Haik Harutiunyan had several meetings with energy sector leaders. During the meeting with the deputy minister of oil H. Aragh and A. Amirani the current status of cooperation between the two countries, enlargement of regional cooperation, transit of gas to third countries via the territory of Armenia were discussed.
The delegation had meetings with the minister of energy H. Falahatiani and advisor to minister H. Hayeri. Issues relating to increasing the capacity of electricity transmission lines was discussed, as well as regional cooperation Iran-Armenia-Georgia-Russia after the launch of the new expected infrastructures.
The Armenian delegation met with the Iranian Mapna company which intends to invest in wind power stations in Armenia. In the initial stage, the construction of stations with a total capacity of 50 megawatt is being considered.
The delegation has also visited the main contractor of layout of the third Iran-Armenia high voltage transmission line, Sanir Company. They discussed issues relating to the construction of the high voltage line, the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources informed.