ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության պատվիրակության Իրան կատարած այցի շրջանակներում նախաստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ գազի առք ու վաճառքի և տարանցման վերաբերյալ։ Հուշագիրը նախաստորագրվել է Իրանի գազիարտահանման ազգային ընկերության և «Էներգաիմպեքս» ՓԲԸ միջև։ Փաստաթուղթը առաջիկայում սահմանված կարգով կներկայացվի ստորագրման։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը մի շարքհանդիպումներ է ունեցել էներգետիկ ոլորտի պատասխանատուների հետ։ Հանդիպման ընթացքում ԻԻՀ նավթի նախարարի տեղակալ, գազի ազգայինընկերության տնօրեն Հ. Արաղի և Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերության գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Ամիրանիի հետ քննարկվելեն գազի բնագավառում երկու երկրների գործակցության ներկա վիճակը և տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման, մասնավորապեսՀայաստանի տարածքով դեպի երրորդ երկրներ գազի տարանցման հեռանկարները։
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԻԻՀ էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Հ. Ֆալահաթիանի և նախարարի խորհրդական Հ. Հայերիի հետ։ Քննարկվել են էլեկտրահաղորդման գծերի փոխհոսքերի ավելացման, ինչպես նաև սպասվող նոր ենթակառուցվածքների գործարկումից հետո Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան տարածաշրջանային համագործակցության վերաբերյալ հարցերը։
ՀՀ պատվիրակությունն այցելել է իրանական «Մափնա» ընկերություն, որը մտադիր է ներդրումներ իրականացնել Հայաստանում՝ հողմային կայաններիկառուցման բնագավառում։ Նախնական փուլում քննարկվում է 50 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ կայանների կառուցումը։
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրագծի կառուցման գլխավոր կապալառու «Սանիր» ընկերություն։ Ինչպես հայտնում է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը, քննարկվել են բարձրավոլտ գծի կառուցման հետ կապվածհարցեր։

В рамках визита делегации Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении в Иран парафирован Меморандум о взаимопонимании по купле, продаже и транзите природного газа. Меморандум парафирован между Национальной компанией по экспорту газа Ирана и ЗАО «Энергоимпекс». В ближайшее время документ в установленном порядке будет представлен на подписание.
Армянская делегация во главе с заместителем министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айком Арутюняном провела ряд встреч с ответственными лицами энергетической сферы. В ходе визита с замминистра нефти Ирана и исполнительным директором Национальной газовой компании Х. Араги и исполняющим обязанности исполнительного директора Национальной компании по экспорту газа А. Амирани было обсуждено нынешнее состояние между двумя странами, перспективы расширения регионального сотрудничества, в частности, транзита иранского газа по территории Армении в третьи страны.
Делегация также провела встречи с заместителем министра энергетики Ирана Х. Фалаатиани и советником министра Х. Хайери. Были обсуждены вопросы, связанные с увеличением объёмов взаимопотоков электроэнергии, а также регионального сотрудничества в формате Иран-Армения-Грузия-Россия после запуска новых ожидаемых инфраструктур.
Армянская делегация посетила иранскую компанию «Мапна», которая намерена инвестировать в строительство ветряных электростанций в Армении. На первом этапе планируется строительство станций общей мощностью в 50 мегаватт.
Делегация посетила также компанию «Санир», которая является главным подрядчиком строительства третьей ЛЭП Иран-Армения. Как сообщает Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов, были обсуждены вопросы, касающиеся строительства высоковольтной линии.