Լուսանկարը՝ Չինաստանի ատոմային էներգետիկայի գործակալության
Հեֆեյում Պլազմայի ֆիզիկայի ինստիտուտի չին գիտնականները ջերմամիջուկային սինթեզի «Տոկամակ» ռեակտորում պլազմայի ջերմությունը պահելու առումով ռեկորդ են սահմանել։ Ըստ «Սինհուա» լրատվական գործակալության՝ նրանց հաջողվել է այն 101 վայրկյան պահել 120 միլիոն աստիճան ջերմաստիճանում: Սարքավորումը երբեմն անվանում են «արհեստական արև»:
Չին գիտնականների այս ձեռքբերումը գերազանցեց պլազմայի ջերմաստիճանը 100 միլիոն աստիճանում 20 վայրկյան պահելու նախկին ռեկորդը: Ըստ Շենժենի Հարավային գիտության և տեխնոլոգիայի համալսարանի ֆիզիկայի բաժնի տնօրենի, դա կարևոր իրադարձություն է ջերմաստիճանը երկար ժամանակ կայուն մակարդակի վրա պահելու նպատակին հասնելու համար:
«Միջուկային սինթեզից ստացվող էներգիան ամենահուսալի և մաքուր էներգիան է», –ասել է Չինաստանի Xiamen համալսարանի Էներգետիկայի տնտեսագիտության հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լին Բոքիանգը՝ հավելելով, որ եթե տեխնոլոգիան հնարավոր լինի կիրառել առևտրային ոլորտում, այն հսկայական տնտեսական էֆեկտ կունենա:
EAST-ի այս գիտափորձը Միջազգային ջերմամիջուկային փորձարարական ռեակտորի (ITER) նախագծի մի մանս է։ ITER-ը գլոբալ գիտական նախագիծ է, որն իր չափերով զիջում է միայն Միջազգային տիեզերակայանին և իրականացվում է Չինաստանի, Եվրամիության, Հնդկաստանի, Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ ջանքերով։ Գիտափորձի հաջողությունը էական նշանակությոն կունենա ջերմամիջուկային սինթեզի հետագա կիրարկման ասպարեզում։

Photo of the Atomic Energy Agency of China
China broke the record by keeping the Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) by achieving plasma temperature at 120 million Celsius for 101 seconds and 160 million Celsius for 20 seconds, a major step toward the test run of the fusion reactor.
The Tokamak devise is located at the Hefei Institutes of Physical Science of the Chinese Academy of Sciences. It is designed to replicate the nuclear fusion process that occurs naturally in the sun and stars to provide almost infinite clean energy through controlled nuclear fusion, which is often dubbed the "artificial sun."
The achievement broke the previous record of maintaining the plasma temperature at 100 million C for 100 seconds. According to Li Miao, director of the physics department of the Southern University of Science and Technology in Shenzhen, it is a milestone in reaching the goal of keeping the temperature at a stable level for a long time.
The energy generated from nuclear fusion is the most reliable and clean energy, Lin Boqiang, director of the China Center for Energy Economics Research at Xiamen University, told the Global Times on Friday, adding that if the technology can be applied commercially, it will have huge economic benefits.
However, Lin cautioned that as the technology is still in the experimental stage, it still need at least 30 years for the technology to come out of the lab. "It's more like a future technology that's critical for China's green development push."
The experiment of EAST is part of the International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) facility, a global big science project second only to the International Space Station in size, and is being jointly constructed by China, the EU, India, Japan, South Korea, Russia and the US. Its success is significant to future peaceful utilization of international fusion. China devotes around 9 percent of its research and development.