Ապագայի էներգիան. ի՞նչ անել երբ նավթն ու գազը սպառվեն
Նախնական հաշվարկներով 100-150 տարի անց այսօր գործող էլեկտրակայանների մեծ մասի համար որպես վառելիք օգտագործվող նավթը, գազն ու ածուխը կսպառվեն, և էլեկտրաէներգիան կդառնա շքեղություն։ Ուրեմն ի՞նչ պիտի անի մարդկությունը։
Իհարկե, ոչ ստանդարտ աղբյուրներից էներգիայի ստացման բազմաթիվ տարբերակներ կան: Նախկինում միջուկային էներգիան նշվում էր որպես այլընտրանքներից մեկը, որը կարող էր փոխարինել նավթին ու գազին, սակայն, Ֆուկուսիմայում վթարն ստիպեց մարդկությանը առավել սթափ կշռադատել միջուկային էներգիայի առավելություններն ու թերությունները։
Խոշոր հիդրոէլեկտրակայանները ևս կարող են դիտարկվել որպես ածխաջրածինների փոխարինման տարբերակ: Բայց այստեղ էլ խնդիր կա. Նրանց ներուժը սահմանափակ է, և դրանք հնարավոր չէ կառուցել ամենուր: Ստացվում է, որ հիդրոէլեկտրակայանները կարող են էլեկտրաէներգիայով ապահովել բնակչության խիստ սահմանափակ քանակի:
Արդյունքում, միջազգային հանրության հետաքրքրությունը կենտրոնացավ էներգիայի ոչ սովորական աղբյուրների վրա: Խոստումնալից սկսեցին համարվել արևային, հողմային, ինչպես նաև մինի-հիդրոէլեկտրակայանները, նաև կենսաբանական վառելիքի, երկրաջերմային ու մակընթացության էներգիայով աշխատող կայանները:
Այլընտրանքային տեխնոլոգիաների հիմնական առավելությունը շրջակա միջավայրի վրա զգալի ազդեցության բացակայությունն է։ Ցածր են նաև վառելիքի արդյունահանման, վերամշակման, փոխադրման և հեռացման ծախսերը: Բացի այդ, այլընտրանքային տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս էլեկտրաէներգիա մատակարարել այն շրջաններին, ուր ավանդական աղբյուրներից էներգիայի փոխադրումը խնդրահարույց է։
Իհարկե, այլընտրանքային էներգետիկան ունի իր թերությունները: Ենթադրվում է, որ զանգվածային օգտագործման դեպքում արեգակնային վահանակները կարող են անօգտագործելի դարձնել մշակովի հողատարածքների մի զգալի մասը, իսկ կենսավառելիքի արտադրությունը կարող է դրանք դարձնել անբերրի։
Վերլուծաբանները նշում են նաև վերականգնվող աղբյուրներից ստացվեղ էներգիայի կուտակման հետ կապված խնդիրը, ինչպես նաև կուտակման ընթացքում էներգիայի կորուստներն ու զգալի կապիտալ ծախսերը։
Այդուհանդերձ, ինչ էլ որ լինի, նավթի, գազի և ածխի հիմքի վրա կառուցված էներգետիկ արդյունաբերությունը վաղ թե ուշ բախվելու է դրանց պաշարների սպառման փաստին։ Իսկ թե այնժամ ինչպե՞ս կձևափոխվի աշխարհի էներգետիկ քարտեզը՝ առայժմ պարզ չէ:

По примерным оценкам, через 100-150 лет нефть, газ и уголь, используемые как топливо для большинства электростанций, закончатся, и электричество станет роскошью. Что же в таком случае делать человечеству?
Вариантов нестандартного получения энергии за счет возобновляемых источников великое множество. В качестве одной из альтернатив, которая могла бы прийти на смену нефти и газу, раньше называлась атомная энергия. Однако после аварии на "Фукусиме", приведшей к значительному выбросу смертельной радиации, многие страны задумались об опасности мирного атома.
Другим вариантом замены углеводородов могли бы стать крупные гидроэлектростанции. Но и здесь есть проблема - их потенциал ограничен, и построить их можно далеко не везде. Получается, что ГЭС могут обеспечивать электричеством только небольшое количество людей.
В результате интерес мирового сообщества сосредоточился на нетрадиционных источниках энергии. В число перспективных направлений вошли солнечная энергетика, ветряная, биотопливная, а также мини-гидроэлектростанции, в том числе на основе геотермальной энергии и работающие на силе прилива.
Главными преимуществами альтернативных технологий является высокая экологическая безопасность. Отсутствуют и экологические издержки, связанные с добычей, переработкой, транспортировкой и утилизацией топлива. Кроме того, альтернативные технологии позволяют обеспечить энергией регионы, куда транспортировка традиционных источников затруднена.
Конечно, у альтернативной энергетики есть и свои минусы. Существует мнение, что солнечные модули при массовом использовании способны затемнить значительную часть суши, а производство биотоплива - истощить земли. Также аналитики отмечают непостоянство возобновляемых источников во времени, проблему с запасанием энергии, минимизации потерь при ее передаче на расстояния. Другой аргумент - высокие капитальные затраты на подобные технологии.
Но, как бы там не было, энергетика, построенная на основе нефти, газа и угля, рано или поздно может столкнуться с исчерпаемостью этих ресурсов. А это, судя по всему, перспектива не самая дальняя. И какое место на изменившейся энергетической карте мира достанется тем или иным источникам энергии, пока непонятно.