Ռուսական լողացող ատոմակայանի մեծ ներուժը ածխածնի դեմ պայքարում
Ատոմային էներգիայի հարցերով զբաղվող «Ռոսատոմ» ռուսական պետական կորպորացիայի կողմից կառուցված, առաջինը իր տեսակի մեջ «Ակադեմիկ Լոմոնոսով» լողացող ատոմակայանը անցյալ ամիս տեղակայվեց ռուսական Արկտիկայի հեռավոր Չուկոտյան թերակղզու նավահանգիստ քաղաք Պևեկում:
Այս նախագծի հաջողությունը կարող է հանգեցնել կտրուկ փոփոխությունների միջուկային էներգիայի օգտագործման եղանակներում այն տարածքներում, որտեղ անհնար է իրագործել ծրագրեր վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտում, ինչպես նաև կարող է կանխորոշել նոր ձեռքբերումներ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում:
Անկասկած, անվտանգությունը պետք է լինի առաջին տեղում, և էկոլոգները հարցադրումներ անելու իրավունք ունեն: Սակայն, ինչպես ասել է ԱՄՆ միջուկային կարգավորման կոմիսիայի նախկին ղեկավար Դեյլ Կլայնը Լոմոնոսովի վերաբերյալ քննարկման ժամանակ. - «Սա ուղղակի ահաբեկման մարտավարություն է: Ուղղակի որպեսզի մարդիկ մտածեն ինչ-որ վթարի մասին: Իսկ դա չունի ոչ մի գիտական հիմք»:
Միջուկային էներգետիկայի դեմ աճող հակազդման պայմաններում, որն ուռճացվում է այնպիսի անհասկանալի տեխնոլոգիաների պատճառով, ինչպիսին Լոմոնոսովն է, խիստ անհրաժեշտ է իրական գնահատական տալ ատոմի դերին, որն այն ունենալու է կլիմայի աղետների կանխման հարցերում:
Միջուկային էներգիայի դրական կողմերը համանման են վերականգնվող էներգիայի դրական կողմերին. էներգիան արտադրվում է առանց ածխաթթու գազի մշտական արտանետման: Սակայն միջուկային էներգիան ունի կրիտիկական առավելություն վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների նկատմամբ. այն չի ընդհատվում, այն խիստ մասշտաբային է և կարող է օրվա ընթացքում ադապտացվել էներգիայի պիկին և անկմանը: Այն շատ լավ համակցվում է ընդհատվող բնույթ ունեցող վերականգնվող աղբյուրների հետ՝ ապահովելով մաքրություն և ցանցի կայունությունը:
Քաղաքական գործիչները չպետք է ընկրկեն միջուկային էներգետիկայի վերաբերյալ խորը թյուրըմբռնումներից բխող ճնշումների դեմ: Ակտիվիստներին դուր է գալիս, թե ոչ, այս տեխնոլոգիան ներկայում հանդիսանում է միակը, որը խոստանում է սահմանափակել ածխածնի արտանետումները՝ միաժամանակ բավարարելով էներգիայի աճող պահանջարկը:

В прошлом месяце «Академик Ломоносов», первая в своем роде плавучая атомная электростанция, построенная российской государственной корпорацией по атомной энергии «Росатом», прибыла в Певек – портовый город на отдаленном Чукотском полуострове в российской Арктике.
Успех этого проекта может ознаменовать резкое изменение в способе использования ядерной энергии в регионах, где невозможно реализовать проекты в сфере возобновляемых источников энергия, и может предвещать новые достижения в борьбе с изменением климата.
Несомненно, безопасность должна стоять на первом месте, и экологи вправе задавать вопросы. Но, как сказал Дейл Кляйн, бывший глава Комиссии по ядерному регулированию США, обсуждая реакцию на Ломоносова: «Это просто тактика запугивания. Просто чтобы люди думали о какой-то аварии. А это не имеет никакой научной основы».
В условиях растущего противодействия ядерной энергетике, раздуваемого из-за непонимания технологий, таких как Ломоносов, крайне необходима подлинная оценка роли, которую должен играть атом в вопросах предотвращения климатической катастрофы.
Плюсы ядерной энергии аналогичны плюсам возобновляемой энергии: энергия производится без постоянных выбросов углекислого газа. Но у ядерной энергии есть критические преимущества, которых нет у возобновляемых источников энергии: она не является прерывистой, хорошо масштабируется и может быть адаптирована к пикам и спадам энергии в течение дня. Она очень хорошо сочетается с прерывистыми возобновляемыми источниками, обеспечивая стабильность сети и чистоту.
Политики не должны поддаваться давлению, связанному с глубоким недопониманием ядерной энергетики. Нравится это активистам или нет, эта технология в настоящее время является единственной, которая обещает успешно ограничить выбросы углерода при одновременном удовлетворении растущих потребностей в энергии.