REUTERS/Benoit Tessier/File Photo
ԱՄՆ Էներգետիկայի նախարարության միջուկային բաժինը մշակում է նախագիծ, որը կօգնի մյուս երկրներին հաղթահարել միջուկային թափոնների խնդիրը: Վերջինիս անհրաժեշտությունը օրհասական է, քանի որ Միացյալ Նահանգները ջանք չեն խնայում լուծում գտնել իրենց սեփական միջուկային թափոնների ավելացող պաշարների համար:
Միջուկային անվտանգության հարցերով ազգային վարչակազմը քննարկում է մյուս երկրներին օգնություն ցուցաբերելու հնարավորությունը՝ օգտագործելով այնպիսի տեխնոլոգիաներ, որոնք կարող են ներառել այնպիսի մեթոդներ, ինչպիսիք են թափոնների միջով հոսանքի մասնատումը, տաքացումը կամ փոխանցումը՝ դրանց ծավալների փոքրացման նպատակով: Սարքավորումը տեղավորվելու է բեռնարկղի չափի «սև արկղում»:
Նախկին նախագահ Ջիմմի Կարտերը արգելել էր միջուկային թափոնների վերամշակումը դեռևս 1977թ-ին, քանի որ քիմիական ռեակցիաների արդյունքում անջատվելու էր մաքուր ուրան և պլուտոնիում, որոնք կարող են օգտագործվել միջուկային ռումբ պատրաստելու համար:

U.S. to offer 'black box' nuclear waste tech to other nations
The U.S. Department of Energy’s nuclear security office is developing a project to help other countries handle nuclear waste. The push comes as the United States struggles to find a solution for its own mounting nuclear waste inventories.
The National Nuclear Security Administration is considering helping other countries by using technologies that could involve techniques such as crushing, heating and sending a current through the waste to reduce its volume. The machinery would be encased in a “black box” the size of a shipping container.
Former President Jimmy Carter banned nuclear waste reprocessing in 1977 because it chemically unlocks purer streams of uranium and plutonium, both of which could be used to make nuclear bombs.