Համաձայն Shell և British Airways ընկերությունների համատեղ նախագծի 2024 թվականից ինքնաթիռները կլիցքավորվեն կենցաղային թափոններից ստացված ավիավառելիքով: Նախագծով կառուցվում է կենցաղային և արտադրական թափոնների վերամշակման և ռեակտիվ վառելիքի արտադրության Եվրոպայի խոշորագույն գործարանը:
Թափոններից էներգիա ստանալու պրակտիկան լայն կիրառություն է ստացել էներգետիկ ոլորտում, որտեղ կենցաղային թափոնները, այնպիսիք, ինչպիսիք են սննդամթերքը կամ հնձված խոտը, այրում են էլեկտրաէներգիա ստանալու նպատակով:
«Կայուն վառելիքի տեսակը կարող է բեկումնային լինել ավիացիայի համար, այն կօգնի մեզ ապահովել մեր ինքնաթիռները էներգիայով միանգամից առաջիկա մի քանի տարիների համար», - հայտարարել է British Airways ընկերության վարչության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալեքս Կրուզը:
Այս պահի դրությամբ ընկերությունները ներդրումներ են կատարել նախագծում արդեն իսկ 7,3 միլիոն ֆունտ-ստերլինգի չափով (8,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար), սակայն վերջնական արդյունքում նախագծի արժեքը կգնահատվի հարյուրավոր միլիոն ֆունտ-ստերլինգ:
Բրիտանական կառավարությունը նախագծի ֆինանսավորման նպատակով նույնպես տրամադրել է մոտ 0,5 միլիոն ֆունտ-ստերլինգ, որը թույլ կտա ստեղծել շուրջ 130 մշտական աշխատատեղ:
Shell և British Airways ընկերությունները ձեռք կբերեն նաև արտադրված բիովառելիքը, որը արտանետում է մոտ 70% ավելի քիչ ջերմոցային գազեր, քան արդյունահանվող վառելիքը:

FILE PHOTO: British Airways logos are seen on tail fins at Heathrow Airport in west London, Britain, February 23, 2018. REUTERS/Hannah McKay/File Photo
Airplanes could be powered by jet fuel made from household rubbish from 2024 under plans by Shell and British Airways to build Europe’s first large-scale plant to produce jet fuel from domestic and commercial waste.
Waste-to-energy is already commonly used in the power sector, where household rubbish such as food or grass cuttings are burned to create electricity.
“Sustainable fuels can be a game changer for aviation which will help power our aircraft for years to come,” said British Airways Chairman and CEO Alex Cruz.
The companies have invested a combined 7.3 million pounds ($8.8 million) in the project so far, which is ultimately expected to cost hundreds of millions of pounds to build.
The British government has also provided almost 0.5 million of funding for the project which could create around 130 permanent jobs.
British Airways and Shell will also purchase the biofuel produced, which emits around 70% less greenhouse gases compared with the fossil fuel equivalent.