Վենեսուելայում քաղաքական իշխանության համար պայքարը թեժանում է: Քանի դեռ վենեսուելական բանակը պաշտպանում է Մադուրոյի կառավարությանը, իշխանության համար պայքարի ելքն անհայտ է: Միևնույն ժամանակ հետզհետե աճում է միջազգային աջակցությունը Գուայդոյի թեկնածությանը:
Այնուամենայնիվ, ինչպիսին էլ որ լինի արդյունքը, Վենեսուելայի ապագան ավերակներում է: Հանդիսանալով ՕՊԵԿ-ի հիմնադիրներից մեկը՝ Վենեսուելայի նավթագազային ոլորտը անկում է ապրել, և նավթի արդյունահանման մակարդակը նվազել է մինչև օրական աղքատիկ 1,2 միլիոն բարել: Երկրի նավթի արտահանման նկատմամբ ԱՄՆ հնարավոր սանկցիաները կարող են էլ ավելի նվազեցնել այս ցուցանիշը:
Նավթային վերլուծաբանները ուշադիր հետևում են իրադարձությունների զարգացմանը՝ հաշվի առնելով Վենեսուելայի նշանակությունը ՕՊԵԿ-ում: 2019թ. սկզբից Վենեսուելան պաշտոնապես գլխավորում է ՕՊԵԿ-ը, որի գլուխ կանգնած է նախկին գեներալ և նավթարդյունահանման ներկայիս նախարար Մանուել Կևեդոն: Կևոդոյի նշանակումը անցյալ տարի արժանացավ ընդդիմության քննադատությանը, սակայն ՕՊԵԿ անդամները այլընտրանք չունեին. Վենեսուելային պետք էր պահել Սաուդիան Արաբիայի կողմից գլխավորվող կարտելում: Սակայն երկրի ներկայիս քաղաքական ճգնաժամը ամենը կասկածի տակ դրեց:
Վերջինս տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ ԱՄՆ բացահայտ ճանաչեց Գուայդոյի իշխանությունը: Երկու նախագահ ունեցող մեկ երկրի կառավարումը ՕՊԵԿ-ում կարող է հարցականի տակ դրվել: Փորձելով դիմակայել նավթի շուկայում դեռևս առկա անհավասարկշռությանը՝ նավթային կարտելը կբախվի իր կարևոր անդամ հանդիսացող երկրներից մեկի ներքին լրջագույն ճգնաժամի հետ:

The political power struggle in Venezuela is heating up. The outcome of this power struggle is far from clear, as long as the Venezuelan army is supporting the Maduro government. International support for Guaido is, however, growing.
Still, whatever the outcome will be, Venezuela’s future is in shambles. As one of OPEC’s founding members, Venezuela’s oil and gas sector has imploded, with oil production levels down to a meagre 1.2 million bpd. Possible U.S. sanctions on the country’s crude exports could further lower this number.
Oil analysts are keeping a close eye on the developments, due to Venezuela’s importance within OPEC. Since the start of 2019, Venezuela is officially chairing OPEC, with former general and current minister of oil, Manuel Quevedo, at its helm. The appointment of Quevedo was met by criticism and opposition last year, but OPEC members didn’t have a choice, Venezuela needed to be kept in the Saudi-led cartel. The current political crisis in the country however has put all in doubt.
The current political crisis in the country however has put all in doubt, as the U.S. already has openly acknowledged that Guaido is the new president. With two presidents in one country, OPEC’s leadership could be in doubt. The oil cartel will have to deal with a major internal crisis in one of its key members, while trying to counter a still existing imbalance in the oil markets.