Վենեսուելայում քաղաքական իշխանության համար պայքարը թեժանում է: Քանի դեռ վենեսուելական բանակը պաշտպանում է Մադուրոյի կառավարությանը, իշխանության համար պայքարի ելքն անհայտ է: Միևնույն ժամանակ հետզհետե աճում է միջազգային աջակցությունը Գուայդոյի թեկնածությանը:
Այնուամենայնիվ, ինչպիսին էլ որ լինի արդյունքը, Վենեսուելայի ապագան ավերակներում է: Հանդիսանալով ՕՊԵԿ-ի հիմնադիրներից մեկը՝ Վենեսուելայի նավթագազային ոլորտը անկում է ապրել, և նավթի արդյունահանման մակարդակը նվազել է մինչև օրական աղքատիկ 1,2 միլիոն բարել: Երկրի նավթի արտահանման նկատմամբ ԱՄՆ հնարավոր սանկցիաները կարող են էլ ավելի նվազեցնել այս ցուցանիշը:
Նավթային վերլուծաբանները ուշադիր հետևում են իրադարձությունների զարգացմանը՝ հաշվի առնելով Վենեսուելայի նշանակությունը ՕՊԵԿ-ում: 2019թ. սկզբից Վենեսուելան պաշտոնապես գլխավորում է ՕՊԵԿ-ը, որի գլուխ կանգնած է նախկին գեներալ և նավթարդյունահանման ներկայիս նախարար Մանուել Կևեդոն: Կևոդոյի նշանակումը անցյալ տարի արժանացավ ընդդիմության քննադատությանը, սակայն ՕՊԵԿ անդամները այլընտրանք չունեին. Վենեսուելային պետք էր պահել Սաուդիան Արաբիայի կողմից գլխավորվող կարտելում: Սակայն երկրի ներկայիս քաղաքական ճգնաժամը ամենը կասկածի տակ դրեց:
Վերջինս տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ ԱՄՆ բացահայտ ճանաչեց Գուայդոյի իշխանությունը: Երկու նախագահ ունեցող մեկ երկրի կառավարումը ՕՊԵԿ-ում կարող է հարցականի տակ դրվել: Փորձելով դիմակայել նավթի շուկայում դեռևս առկա անհավասարկշռությանը՝ նավթային կարտելը կբախվի իր կարևոր անդամ հանդիսացող երկրներից մեկի ներքին լրջագույն ճգնաժամի հետ:

Борьба за политическую власть в Венесуэле накаляется. Пока венесуэльская армия поддерживает правительство Мадуро, исход борьбы за власть отнюдь не ясен. Однако постепенно растет международная поддержка Гуайдо.
Тем не менее, каким бы ни был результат, будущее Венесуэлы в руинах. Являясь одним из основателей ОПЕК, нефтегазовый сектор Венесуэлы развалился, и уровень добычи нефти снизился до скудных 1,2 миллиона баррелей в сутки. Возможные санкции США в отношении экспорта нефти страны могут еще больше снизить этот показатель.
Нефтяные аналитики пристально следят за развитием событий ввиду значимости Венесуэлы в ОПЕК. С начала 2019 года Венесуэла официально возглавляет ОПЕК, во главе которой стоит бывший генерал и нынешний министр нефтяной промышленности Мануэль Кеведо. Назначение Кеведо в прошлом году было встречено критикой и оппозицией, но у членов ОПЕК не было выбора, Венесуэлу нужно было держать в возглавляемом Саудовской Аравией картеле. Однако нынешний политический кризис в стране поставил все под сомнение.
Нынешний политический кризис в стране поставил все под сомнение, поскольку США уже открыто признали, что Гуайдо является новым президентом. С двумя президентами в одной стране управление ОПЕК может быть под вопросом. Пытаясь противостоять все еще существующему дисбалансу на нефтяных рынках, нефтяной картель столкнется с серьезным внутренним кризисом у одного из своих ключевых членов.