Քաշերի և չափերի միջազգային բյուրոյի (ՔՉՄԲ) 54 անդամ-երկրների ներկայացուցիչները հանրահայտ որոշմամբ կողմ են քվեարկել Միավորների միջազգային համակարգը (SI) վերանայելու համար՝ փոփոխելով կիլոգրամի, ամպերի, կելվինի և մոլի համաշխարհային սահմանումները:
Ֆրանսիայում՝ Վերսալում, կայացած Քաշերի և չափերի գլխավոր կոնֆերանսի (ՔՉԳԿ) 26-րդ նիստում ընդունված որոշումը նշանակում է, որ այժմ բոլոր SI միավորները արտահայտվելու են հաստատուն մեծություններով, որոնք նկարագրում են շրջակա միջավայրը: Սա կապահովի SI կայունությունը և հնարավորություն կտա օգտագործել նոր տեխնոլոգիաներ, ներառյալ քվանտային տեխնոլոգիաները՝ մոտարկելով սահմանումները:
Փոփոխությունների արդյունքում, որոնք ուժի մեջ են մտնելու 2019թ.-ի մայիսի 20-ից, նյութական առարկաները կդադարեն օգտագործվել որպես չափման միավոր:
ՔՉՄԲ-ում պահվող Կիլոգրամի միջազգային նախատիպը՝ էտալոնը (ԿՄՆ), որը իրենից ներկայացնում է պլատինե-իրիդիումե ձուլվածքից ցիլինդր և որը 130 տարիների ընաթցքում ծառայել է որպես կիլոգրամի սահմանում, այժմ հեռացվելու է: Այն փոխարինվելու է սահմանումով, որը հիմնված է քվանտային ֆիզիկայի հիմնարար հաստատուն՝ Պլանկի հաստատուն մեծության վրա:
Նոր սահմանումները շոշափում են SI յոթ հիմնական միավորներից չորսը՝ կիլոգրամ, ամպեր, կելվին և մոլ, ինչպես նաև դրանց հետ կապված միավորները, ինչպիսիք են վոլտը, օմը, ջոուլը:
Պլատինե-իրիդիումե ցիլինդրի փոխարինման նպատակով նախաձեռնվել է մի քանի նախագծեր: Դրանցից մեկի շրջանակներում ստեղծվել է նոր էտալոն կատարյալ գնդի տեսքով՝ պոլիկրիստալե սիլիցումից, որը հարստացված է հաստատուն 28Si իզոտոպով, որը շեղված է շրջանագծից 30 նանոմետրով: Այս նախագծում մասնակցում է «Ռոսատոմ»-ը: Մինչև 2018թ. վերջը ռուսական կոնցեռնը Գերմանիա կմատակարարի սիլիցում-28 իզոտոպը (28Si) նոր սերնդի զանգվածի էտալոն ստեղծելու նպատակով ստեղծված «Կիլոգրամ-3» միջազգային գիտական նախագծի համար:

В знаменательном решении представители 54 государств-членов Международного бюро мер и весов (МБМВ) проголосовали за пересмотр Международной системы единиц (СИ), изменив мировое определение килограмма, ампера, кельвина и моля.
Решение, принятое на 26-м заседании Генеральной конференции по мерам и весам (ГКВМ) в Версале, Франция, означает, что теперь все единицы СИ будут выражены в константах, описывающих природную среду. Это обеспечит будущую стабильность СИ и откроет возможность использования новых технологий, включая квантовые технологии, а также реализацию определений.
Изменения, которые вступят в силу 20 мая 2019 года, приведут к прекращению использования материальных предметов для определения единиц измерения.
Хранящийся в МБМВ Международный прототип (эталон) килограмма (МПК), представляющий собой цилиндр из платино-иридиевого сплава и в течение 130 лет используемый в качестве определения килограмма теперь будет удален. Он будет заменен определением, основанным на постоянной Планка - фундаментальной константе квантовой физики.
Новые определения затрагивают четыре из семи базовых единиц СИ: килограмм, ампер, кельвин и моль и единицы, связанные с ними, такие как вольт, ом и джоуль.
Для замены платиново-иридиевого цилиндра было инициировано несколько проектов. В рамках одного из них создан новый эталон в виде идеального шара из поликристаллического кремния, обогащенного по стабильному изотопу 28Si, с отклонением от сферичности менее 30 нанометров. В этом проекте участвует "Росатом". До конца 2018 года российский концерн поставит в Германию изотоп кремния-28 (28Si) для международного научного проекта "Килограмм-3" по созданию эталона массы нового поколения.