Թունիսի կառավարությունը սկսում է 1,7 գեգեվատտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի նախագծի մշակումը, որը տեղադրվելու է երկրի հարավում ՝ Տատավին մարզում:
Բացի բուն էլեկտրաէներգիա արտադրելուց ծրագիրը հետապնդում է երեք նպատակ. ստեղծել պայմաններ օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման համար, զարգացնել տուրիզմը Սահարայի թունիսյան հատվածում, խթանել գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորային աշխատանքերը նորարար տեխնոլոգիաների ոլորտում անապատային տարածքների համար:
Բացի այդ նախագիծը պետք է ծառայի Լիբիայի հետ սահմանի անվտանգության ուժեղացմանը:
Արևային համալիրը կկառուցվի 3 փուլով: 2018-2020թթ. Ժամանակաշրջանում կտեղադրվի 200 ՄՎտ հզորություն: Կմշակվի 5000 հեկտար գյուղատնտեսական հողեր, կկառուցվեն ճանապարհներ, գյուղ, ցանցային կապ և նախագծին աջակցելու համար միջազգային կենտրոն:
Երկրորդ փուլում (2021-2025) կկառուցեն 500 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան և Կմշակեն 15,000 հա գյուղատնտեսական հող:
Երրորդ փուլում (ժամկետները սահմանված չեն) նախատեսվում է կառուցել ևս 1 ԳՎ հզորությամբ կայան և շրջանառության մեջ դնել 30,000 հա հող գյուղատնտեսական նշանակությամբ օգտագործելու նպատակով:
Թունիսի վերականգնվող էներգետիկայի ռազմավարությունն ուղղված է 2030 թ-ին տեղակայել շուրջ 4.7 ԳՎ մաքուր էներգիայի հզորություն, որը կկազմի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի արտադրության 30 տոկոսը: Այսօր Թունիսի գործող էլեկտրաէներգետիկայի հզորությունները կազմում են 5.2 ԳՎ արտադրող հզորություններ, որոնց շրջանում գերակայում են գազային էլեկտրակայանները:

Правительство Туниса начинает разработку проекта гигантской солнечной электростанции на 1,7 ГВт, которая разместится на юге страны в провинции Татавин.
Проект преследует три цели: создать условия для развития органического земледелия, развить туризм в тунисской части Сахары, продвигать научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (НИОКР) в области инновационных технологий для пустынных регионов. Кроме того, проект должен послужить усилению безопасности на границе с Ливией.
Она будет построена в три этапа. В период 2018-2020 года введут в 200 МВт мощностей. При этом будут освоены 5000 гектаров сельскохозяйственных земель, построены дороги, сети и создан международный центр поддержки проекта.
На втором этапе (2021-2025) построят 500 МВт солнечных мощностей и освоят 15 тысяч гектаров сельхозугодий.
На третьем этапе (сроки не указаны) планируется построить ещё 1 ГВт и ввести в оборот 30 тысяч гектаров земель для сельскохозяйственного использования.
Тунис планирует довести мощности ВИЭ до 4,7 ГВт к 2030 году, что обеспечит их 30% долю в структуре генерации. Сегодня установленная мощность электроэнергетики Туниса насчитывает 5,2 ГВт генерирующих мощностей, среди которых доминируют газовые электростанции.