Ավելի քան 5500 բրիտանական եկեղեցի, ներառյալ մի քանի ամենահայտնի տաճարներ, անցել են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման գլոբալ տաքացման դեմ պայքարելու նպատակով:
Ըստ հոգևոր համայնքի ներկայացուցիչների գլոբալ տաքացումը մեր ժամանակների ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է, որը ամենաուժեղն է հարված հասցնում աղքատ բնակչությանը:
Կանաչ էներգիայի սակագներին համաձայնություն է տվել 15 անգլիական մայր տաճար, այդ թվում Սոլսբերիում, Սաութվարկում, Սենթ Օլբանսում, Լիվերպուլում, Քովենթրիում և Յորք Մենսթերում գտնվող օբյեկտները:
Եկեղեցու էլեկտրականության միջին հաշվարկը տարեկան կազմում է 1000 ֆունտ: Վերականգնվող աղբյուրներին անցնելով՝ կրոնական կառուցվածքները, փորձագետների գնահատականներով, վերցնելու են ավելի քան 5 միլիոն ֆունտ օրգանական հանածո վառելիքի հատվածից՝ փոխանցելով դրանք մաքուր էներգիա արտադրողներին:
Մայր տաճարները, որոնք իրենց էներգետիկ կարիքները լիովին ապահովում են էկոլոգիական ռեսուրսներով, մտնում են Անգլիկան եկեղեցու՝ Parish Buying-ի կողմից ապահովվող խմբի մեջ:
Այլ տաճարները անցել են վերականգնվող աղբյուրների Big Church Switch ընկերության օգնությամբ, որն անցկացվում է Christian Aid, Tearfund քրիստոնեական բարեգործական կազմակերպությունների կողմից:
«Զարմանալի է տեսնել, թե ինչպես են եկեղեցիները իրենց ներդրումը կատարում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցման մեջ: Նրանք նաև օգնում են վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը' ածխածնի արտանետումների նվազեցման կարևոր գործոնին, - ասել է Սոլսբերիի Եպիսկոպոս և Անգլիայի եկեղեցու էկելոգիական հարցերի վերաբերյալ գլխավոր հայրապետ Նիկոլաս Խոլթամը։ - Գլոբալ տաքացումը ամենաուժեղ հարվածը հասցնում է աղքատներին։ Էլեկտրաէներգիայի պատասխանատու աղբյուրներին անցումը փոքր նվաճում է թվում, բայց համատեղ մասնակցությամբ զգալի ազդեցություն է ստեղծելու»:
Կենտերբերիի նախկին արքեպիսկոպոս և Christian Aid-ի ղեկավար Ռոուեն Ուիլյամսը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը մինչև 2050թ․ երկրի համար նպատակ սահմանել վնասակար արտանետումների լիակատար դադարեցումը:

Более 5 500 британских церквей, включая несколько самых популярных соборов, перешли на использование возобновляемых источников энергии с целью помочь в борьбе с глобальным потеплением.
По словам представителей духовной общины глобальное потепление – одна из серьезнейших проблем нашего времени, сильнее всего бьющая по бедному населению.
На тарифы на зеленую энергию подписались 15 англиканских соборов, включая объекты в Солсбери, Саутварке, Сент-Олбансе, Ливерпуле, Ковентри и Йорк-Менстере.
Средний счет церкви за электричество составляет 1000 фунтов в год. Перейдя на возобновляемые источники, религиозные структуры, по оценкам экспертов, заберут из сектора ископаемого топлива более 5 млн фунтов, передав их производителям чистой энергии.
Соборы, полностью обеспечивающие свои энергетические нужды экологичными ресурсами, входят в группу обеспечения Англиканской церкви, Parish Buying.
Другие храмы перешли на возобновляемые источники с помощью кампании Big Church Switch, проводимой христианскими благотворительными организациями Christian Aid, Tearfund.
«Удивительно видеть, как церкви вносят свой вклад в уменьшение воздействия на окружающую среду. Они помогают и в развитии возобновляемой энергии – ключевому фактору в снижении углеродных выбросов, — сказал Николас Холтам, епископ Солсбери и главный архиерей Англиканской церкви по экологическим вопросам. – Глобальное потепление сильнее всего бьет по бедным. Переход на ответственные источники электричества кажется небольшим достижением, но, при совместном участии, создаст значительный эффект».
Роуэн Уильямс, бывший архиепископ Кентербери и глава Christian Aid, призвал британское правительство установить для страны цель по полному прекращению вредных выбросов к 2050-му.