Ավելի քան 5500 բրիտանական եկեղեցի, ներառյալ մի քանի ամենահայտնի տաճարներ, անցել են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման գլոբալ տաքացման դեմ պայքարելու նպատակով:
Ըստ հոգևոր համայնքի ներկայացուցիչների գլոբալ տաքացումը մեր ժամանակների ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է, որը ամենաուժեղն է հարված հասցնում աղքատ բնակչությանը:
Կանաչ էներգիայի սակագներին համաձայնություն է տվել 15 անգլիական մայր տաճար, այդ թվում Սոլսբերիում, Սաութվարկում, Սենթ Օլբանսում, Լիվերպուլում, Քովենթրիում և Յորք Մենսթերում գտնվող օբյեկտները:
Եկեղեցու էլեկտրականության միջին հաշվարկը տարեկան կազմում է 1000 ֆունտ: Վերականգնվող աղբյուրներին անցնելով՝ կրոնական կառուցվածքները, փորձագետների գնահատականներով, վերցնելու են ավելի քան 5 միլիոն ֆունտ օրգանական հանածո վառելիքի հատվածից՝ փոխանցելով դրանք մաքուր էներգիա արտադրողներին:
Մայր տաճարները, որոնք իրենց էներգետիկ կարիքները լիովին ապահովում են էկոլոգիական ռեսուրսներով, մտնում են Անգլիկան եկեղեցու՝ Parish Buying-ի կողմից ապահովվող խմբի մեջ:
Այլ տաճարները անցել են վերականգնվող աղբյուրների Big Church Switch ընկերության օգնությամբ, որն անցկացվում է Christian Aid, Tearfund քրիստոնեական բարեգործական կազմակերպությունների կողմից:
«Զարմանալի է տեսնել, թե ինչպես են եկեղեցիները իրենց ներդրումը կատարում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցման մեջ: Նրանք նաև օգնում են վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը' ածխածնի արտանետումների նվազեցման կարևոր գործոնին, - ասել է Սոլսբերիի Եպիսկոպոս և Անգլիայի եկեղեցու էկելոգիական հարցերի վերաբերյալ գլխավոր հայրապետ Նիկոլաս Խոլթամը։ - Գլոբալ տաքացումը ամենաուժեղ հարվածը հասցնում է աղքատներին։ Էլեկտրաէներգիայի պատասխանատու աղբյուրներին անցումը փոքր նվաճում է թվում, բայց համատեղ մասնակցությամբ զգալի ազդեցություն է ստեղծելու»:
Կենտերբերիի նախկին արքեպիսկոպոս և Christian Aid-ի ղեկավար Ռոուեն Ուիլյամսը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը մինչև 2050թ․ երկրի համար նպատակ սահմանել վնասակար արտանետումների լիակատար դադարեցումը:

Thousands of UK churches convert to renewable energy
More than 5,500 churches across the UK, including several famous cathedrals, have converted to renewable power to help combat climate change.
The Church of England warned the issue was "one of the great moral challenges of our time".
It said thousands of Christian and non-Anglican places of worship were now using 100% renewable electricity.
Salisbury, Southwark, Liverpool and St Albans cathedrals are among 15 to have signed up to green electricity tariffs.
With an average annual church electricity bill of around £1,000, it is estimated British churches have diverted more than £5m from fossil fuels to clean energy providers.
The number of cathedrals running on 100% renewable electricity has been boosted by the Church of England's procurement initiative Parish Buying changing its bulk energy purchase to 100% renewables.
Other churches have made the move through the Big Church Switch campaign run by Christian charities Christian Aid and Tearfund and the Church of England's Environment Programme.
Bishop of Salisbury Nicholas Holtam, the Church of England's lead bishop on the environment, described climate change as "an enormous injustice" which "hurts the poor first and worst".
"It's fantastic to see churches doing their bit to ensure they reduce their impact on the environment. They are also giving a boost to clean energy, which is essential to reduce harmful carbon emissions," he said.
"Switching to responsible sources of electricity may seem like a small thing on its own, but when joined together it can make a real difference."
Former Archbishop of Canterbury and chairman of Christian Aid, Dr Rowan Williams, urged the government to set a target to cut UK emissions to zero overall by 2050 to ensure Britain "remains a green and pleasant land at home and a climate leader abroad".