ABC-ի հաղորդմամբ Հարավային Ավստրալիայի կառավարությունը, որը փոխվել է այս տարվա մարտին կայացած ընտրություններից հետո, արդեն հայտարարել է, որ առաջ է շարժվելու նախորդ ռեժիմի՝ Tesla-ի հետ ստորագրված համաձայնագրով՝ 1100 առանձնատների վրա արևային վահանակների տեղադրման վերաբերյալ:
Այսպես կոչված աշխարհի ամենախոշոր վիրտուալ էլեկտրակայանը ստեղծելու իրական գործարքը առաջին անգամ կյանքի կոչվեց փետրվարին Tesla-ի և այդ պահին գերիշխող դիրք ունեցող Ավստրալիական լեյբորիստական կուսակցության միջև: Բայց երբ Լիբերալ կուսակցությունից Սթիվեն Մարշալը ընտրվեց Հարավային Ավստրալիայի վարչապետ, պարզ չէր, թե արդյոք կառավարությունը նախապատվությունը կտա այս համաձայնագրին, թե առաջ կշարժվի Լիբերալ կուսակցության սեփական ծրագրով՝ սուբսիդավորել 40000 միավոր տնային մարտկոցներ՝ մարդկանց տալով վերականգնվող էներգիա, ովքեր այլ կերպ չէին կարող իրենց դա թույլ տալ:
Լավ նորություն մաքուր էներգիայի նորարարության համար. կառավարությունը որոշեց իրականացնել երկուսն էլ:
Tesla-ի ծրագիրը, որը ֆինանսավորվել էր $2 միլիոն դրամաշնորհով և Ավստրալիայի նահանգային կառավարության կողմից տրված $30 միլիոն փոխառությամբ, կարող է աճել մինչև 50000 արևային էներգիայով աշխատող տնային մարտկոցների, եթե նախորդ փուլերը հաջողվեն: Ի լրումն Լիբերալ կուսակցության 100 միլիոն դոլարանոց սեփական ծրագրի, որը մեկ տնային տնտեսության համար սուբսիդավորելու է մոտ $2500 տեղադրման ծախսեր, սա նշանակում է, որ մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում Հարավային Ավստրալիան կարող է ունենալ շուրջ 90000 արևային էներգիայով աշխատող տների ցանց:
Եթե ամեն ինչ ընթանա այնպես, ինչպես պլանավորվել է, դա կարող է Հարավային Ավստրալիային դարձնել համաշխարհային առաջնորդ: Այն կարող է դառնալ նաև հիմնական փորձարկման հարթակ ոչ միայն վերականգնվող էներգիայի, այլև ապակենտրոնացված «վիրտուալ» էլեկտրակայանների' վերջերս հայտնի դարձած էներգետիկ ենթակառուցվածքի նոր տեսակի համար:
Ներկայում գրեթե ամբողջ մեր էլեկտրականությունը արտադրվում է էլեկտրակայանների կողմից իրական ժամանակում, որոնք արտադրում են բավարար էներգիա պահանջարկը բավարարելու համար, սակայն չեն կարող իրապես կուտակել որևէ լրացուցիչ հզորություն ապագա օգտագործման համար: Տնային գեներատորիներին միացված կուտակիչների ներկայացված ցանցը, ինչպես պնդում են կողմնակիցները, ի վիճակի է բավարարել այդ համայնքի էներգետիկ կարիքները՝ առանց լրացուցիչ պահանջարկ ստեղծելով այդ տարածքի էլեկտրակայանների համար: Եվ կուտակիչներին միացված արևային մարտկոցների այդ ցանցը թույլ է տալու նրանց դա անել առանց ջերմոցային գազերի արտանետումների, բացառությամբ հենց արևային մարտկոցների արտադրության ժամանակ առաջացող արտանետումների:
Կուտակիչների ցանցը օգնելու է համայնքին լինել էներգասնուցված՝ նույնիսկ չնայած այն անհանգստացնող հակաարևային քննարկման առարկային, թե «ինչ կլինի, եթե ամպամած լինի», ինչպես նաև օգնելու է բաշխել էներգիան, եթե մեկ տուն ավելի շատ էներգիայի պահանջարկ (կամ արտադրանք) ունենա:
Շատ ավելին պետք է տեղի ունենա մինչ Հարավային Ավստրալիան դուրս կգա ցանցից և կսկսի սնվել Tesla-ի արևային մարտկոցներով, սակայն կառավարության շարունակական աջակցությունը ցածր սակագնով վերականգնվող էներգիային լավ նշան է շրջակա միջավայրի և ապագայի համար, որն ավելի ու ավելի շատ է սնվում էկոլոգիապես մաքուր էներգիայով:

The government of South Australia, which changed hands after an election this March, just announced that it would move forward with the previous regime’s agreement with Tesla to install solar panels on 1,100 houses, according to ABC.
The original deal – to create what’s being called the world’s largest virtual power plant – was frst struck in February between Tesla and South Australia’s then- dominant Labor Party. But when Steven Marshall of the Liberal Party was elected Premier of South Australia, it was unclear if the government would honor that agreement, or move forward with the Liberal Party’s own plan to subsidize 40 thousand home battery units to bring renewable energy to people who couldn’t otherwise aford it.
In good news for clean energy innovation, the government decided to do both.
The Tesla plan, funded by a two million dollar grant and 30 million dollar loan from the Australian state’s government, could scale up to 50 thousand solar-powered home batteries if the earlier stages are successful. In addition to the Liberal Party’s own 100 million dollar program — which would subsidize about 2,500 dollars of installation costs per household — this means that South Australia may have a grid of some 90 thousand solar-powered homes within the next few years.
If everything goes as planned this could make South Australia a world leader. It could also be a major proving ground, not just for renewable energy, but also for decentralized “virtual” power plants – a new type of energy infrastructure that’s
gained some popular traction lately.
Right now, almost all of our electricity is generated in real time by power plants that produce enough power to meet demand, but can’t really store any extra for later. A distributed network of home-based generators hooked up to batteries would, advocates argue, be able to provide for the energy needs of that community without putting extra demand on the power plants in that area. And doing so with a network of solar panels hooked up to battery units would let them do so without any greenhouse gas emissions, aside from those given of while producing the solar panels themselves.
The network of batteries would help the community stay powered even in spite of that annoying, anti-solar talking point “lol what happens if its cloudy,” and would also help distribute energy if one house needs (or produces) a little extra power.
There’s a lot that needs to happen before South Australia gets of the grid and starts powering itself with Tesla’s solar cells, but the government’s continued support for low-cost renewable energy is a good sign for the environment and a future increasingly powered by clean energy.