«Նյու Յորք» ամսագրում գլոբալ տաքացման ազդեցության մասին լայնորեն տարածված հոդվածը սկսվում է սպառնալիքներով. «Սա, ես խոստանում եմ, ավելի վատ է, քան դուք կարծում եք»: Այնուհետև կանխատեսվում է. Նյու Յորքում ջերմաստիճանը ավելի բարձր է, քան ժամանակակից Բահրեյնում, աննախադեպ երաշտ՝ անկախ այն բանից, թե որտեղ է արտադրվում այսօրվա սննդամթերքը, այնպիսի հիվանդությունների ազատում, ինչպիսին է մինչ օրս սիբիրյան սառույցի տակ սառեցված այտուցային ժանտախտը, և մշտական տնտեսական կոլլապս: Առերեսվելով այսպիսի աշխարհվերջյան կանխատեսումների՝ կարո՞ղ է, արդյոք, աշխարհը մխիթարություն գտնել նրանց մոտ, ովքեր պնդում են, որ այն համեմատաբար արագ և անցավ կարող է անցնել 100% վերականգնվող էներգիայի:
Առաջին հայացքից այս հարցի պատասխանը ցավալիորեն ակնհայտ է: Չնայած ծախսերի կրճատմանը՝ հողմային և արևային էներգիան դեռևս կազմում է համաշխարհային էլեկտրաէներգիայի ընդամենը 5,5%: Հիդրոէներգետիկան հանդիսանում է վերականգնվող էներգիայի շատ ավելի կարևոր աղբյուր, սակայն նրա ծախսերը աճում են, իսկ ներդրումները՝ նվազում: Ավելի լայնորեն ուսումնասիրելով էներգիայի պահանջարկը, ներառյալ բնակելի շենքերի ջեռուցումը, տրանսպորտը և արդյունաբերությունը՝ հողմային և արևային էներգիայի մասնաբաժինը չնչին է' 1,6%: Սպասվող ապագայում թվում է, թե հնարավոր չէ բացառել արդյունահանվող վառելիքը էներգամատակարարման կառուցվածքից:
Սակայն բոլոր էներգետիկ շրջադարձերը պահանջում են շատ տասնամյակներ, օրինակ ածխից դեպի ածխաջրածիններ XX դարում: Եվ հենց փոփոխության տեմպն է կանխատեսում ներդրումների հոսքերի ուղղությունը: Դա կանաչը դարձնում է ավելի լավատես: Վերջին տասնամյակի ընթացքում արևային ֆոտովոլտաիկան (FV) և հողմաէներգետիկան՝ որպես էլեկտրաէներգիայի աղբյուրներ, հասել են հաջողության: Թեև ներդրումները մի փոքր նվազել են անցյալ տարի, Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը՝ համընդհանուր կանխատեսողը, հուլիսի 11-ին նշել է, որ 2016 թվականին շահագործման հանձնված վերականգնվող հզորության ծավալը առաջին անգամ գրեթե համապատասխանում է էներգիայի այլ աղբյուրների՝ օրինակ, ածուխի և բնական գազի ծավալին: Որոշ երկրներում երկու տեխնոլոգիաները, հատկապես արևային FV-ն արևային տեղերում, այժմ ավելի էժան են, քան ածուխն ու գազը: Դանիայի և Շոտլանդիայի նման երկրների համար այժմ հազվադեպ չեն իրավիճակները, երբ նրանց ամբողջ հզորության համարժեքը գալիս է քամուց:
Ամբիցիաները աճում են: Կալիֆորնիայի Սենատը՝ նահանգ, որը մոտ է իր նպատակին հասնելուն՝ 2020 թվականին իր էներգիայի մեկ երրորդը արտադրել վերականգնվող աղբյուրներից, առաջարկել է մինչև 2030 թվականը բարձրացնել նպատակային ցուցանիշը մինչև 60%․ Գերմանիայի նպատակն է մինչև 2050 թվականը 80%-ով անցնել վերականգնվողի: Սակայն արդյոք հնարավոր է երկրի ամբողջ էլեկտրաէներգիան արտադրել միայն քամու, ջրի և հիդրոաղբյուրներից, սուր բանավեճերի առարկա է:
2015 թվականին Մարկ Յակոբսոնը Ստենֆորդի համալսարանից և ուրիշները պնդում էին, որ 2050-2055թթ. էլեկտրականությունը, տրանսպորտը, ջեռուցումը/սառեցումը և արդյունաբերությունը Ամերիկայում կարող են լիովին մատակարարվել քամու, ջրի և արևի էներգիաներից առանց սպառողների վրա ազդեցություն թողնող եղանակային պայմանների փոփոխման: Ինչպես նրանք նշում էին, հրաժարվելով բնական գազի, բիովառելիքի, միջուկային էներգիայի և ստացիոնար մարտկոցների կիրառումից՝ եղանակի մոդելավորումը, ջրածնի պահեստավորումը և ճկուն պահանջարկը կարող են ապահովել կայուն մատակարարում համեմատաբար ցածր ծախսերով:
Սակայն 2017 թվականի հունիսին «Vibrant Clean Energy» ձեռնարկության հիմնադիր Քրիստոֆեր Կլակը իր գործընկեր-հետազոտողների հետ միասին սուր քննադատություն էր հրապարակել «Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գործեր» ամսագրում, որտեղ պարոն Յակոբսոնը և ուրիշները հրապարակել էին իրենց եզրակացությունները: Նրանք պնդում էին, որ միայն քամու, ջրի և արևի էներգիաների վրա կենտրոնանալը կլիմայի փոփոխության խնդրի ավելի բարդ ու թանկ լուծում կլինի, ինչը ոչ վերջին հաշվով բացատրվում է զրոյական ածխածնի արտանետում ունեցող գոյություն ունեցող տեխնոլոգիաների՝ օրինակ միջուկային էներգետիկայի և բիոէներգետիկայի անտեսումով: Նրանք նաև պնդում էին, որ այս մոդելները ստեղծում են սխալ պատկերացում այն մասին, որ հիդրոէլեկտրաէներգիայի արտադրումը կարող է անդադար շարունակվել առկա հնարավորություններով, և մատնանշել են ներկայիս ավիացիոն համակարգը դեռևս չմշակված ջրածնային վառելիքի էլեմենտի հիման վրա աշխատող շարժիչներով ինքնաթիռներով փոխարինելու անհավանականությունը։ Նրանց կարծիքով էլեկտրացանցի ապակարբոնացումը 80%-ով հնարավոր է ողջամիտ ծախսերի դեպքում այն պայմանով, որ Ամերիկան կբարելավի իր էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ ցանցը: Այնուամենայնիվ, ոչ մեկ չգիտի:
Մյուսները ավելի լայն տեսակետ ունեն: Էմորի Լովինսը Rocky Mountain Institute-ից (Կոլորադո, ԱՄՆ) խուսափում է 100% վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների վերաբերյալ վիճաբանությունից, ինչպես ոչ էական գործից: Նրան մխիթարում է այն փաստը, որ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համար շատ ավելի տարածված է դառնում կայուն արտադրումը' կես տեղանքը էլեկտրաէներգիայով մատակարարելու համար: Նա հավատում է, որ բաժինը կարող է հեշտությամբ աճել, հնարավոր է, մինչև 80%: Սակայն արտանետումների կտրուկ նվազեցման նպատակներով նա կենտրոնանում է էներգիայի օգտագործման արդյունավետությունը եռապատկելու վրա' ավելի կատարյալ շենքեր և գործարաններ նախագծելով և ավելի թեթև նյութեր օգտագործելով, ինչպես նաև կառույցում բնական գազի փոքր բաժին պահպանելով: Նա նաև էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի մարտկոցները տեսնում է էլեկտրական մեքենաներում, որոնք դուրս են մղում նավթի պահանջարկը, ինչպես նավթը XIX դարում դուրս մղեց կետի ճարպը:
Որոշ թերահավատներ մտահոգություն են հայտնում տնտեսական հետևանքների վերաբերյալ, եթե զգալիորեն աճի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների տարածումը: Հոդվածում Մայքլ Քելլին Քեմբրիջի համալսարանից կենտրոնացել էր արևային FV-ի և հողմատուրբինների էներգետիկ շահութաբերության (EROI) վրա, ինչը նշանակում է հարաբերակցություն էներգիայի քանակի, որը դրանք արտադրում են, և դրանց ստեղծման համար ներդրված էներգիայի քանակի միջև: Նա պնդում էր, որ իրենց EROI-ն զգալիորեն ցածր էր, քան արդյունահանվող վառելիքինը․ համաշխարհային էլեկտրաէներգիայի կեսը արտադրելու համար վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը ավելի քիչ էներգիա էր ազատ թողնելու տնտեսական գործունեության այլ տեսակների մատակարարման համար:
Քննադատները նշում են, որ նրա վերլուծությունը հիմնված է ավելի քան կես դար առաջ Իսպանիայում տեղի ունեցած ֆոտոէլեկտրիկ սարքավորումների (PV) եկամուտների ուսումնասիրության վրա: Այդ օրվանից արևային և հողմային ծախսերը (պրոքսի EROI-ի համար) ընկել են՝ բարձրացնելով դրանց եկամուտները: Ավելին, այլ հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ արդյունահանվող վառելիքից ստացված էներգիայի եկամուտները նվազել են և շարունակելու են նվազել հետագայում, քանի որ նրանք աղտոտման և կլիմայի փոփոխության հետ կապված լրացուցիչ ծախսեր են կրելու։ Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների մեծ բաժինը տնտեսական աճի խթանման դեպքում կարող է ավելի քիչ արդյունավետ լինել, քան արդյունահանվող վառելիքը իր ծաղկման շրջանում՝ XX դարում: Սակայն եթե կլիմայական ֆատալիզմի կողմնակիցները սխալվեն, ապա մաքուր էներգիայի համակարգը պետք է դառնա լուծման մի մաս:

Может ли мир процветать на 100% возобновляемой энергии?
Широко распространённая статья о влиянии глобального потепления в журнале «Нью-Йорк» начинается угрожающе: «Это, я обещаю, хуже, чем вы думаете». Далее в нём прогнозируется: температуры в Нью-Йорке выше, чем в современном Бахрейне, беспрецедентные засухи вне зависимости от места производства нынешней еды, высвобождение таких болезней, как бубонная чума, до сих пор вмороженная под сибирским льдом, и постоянный экономический коллапс. Перед лицом таких апокалиптических предсказаний может ли мир найти утешение у тех, кто утверждает, что он может относительно быстро и безболезненно перейти на 100% возобновляемую энергию?
На первый взгляд ответ на этот вопрос выглядит удручающе очевидным. Несмотря на сокращение затрат, ветровая и солнечная энергия по-прежнему составляют лишь 5,5% от мировой электроэнергии. Гидроэнергетика является гораздо более важным источником возобновляемой энергии, но её затраты растут, а инвестиции падают. Более широко рассматривая спрос на энергию, в том числе отопление жилых помещений, транспорт и промышленность, доля ветровой и солнечной энергии ничтожна — 1,6%. В обозримом будущем это кажется невозможным исключить ископаемое топливо из структуры энергоснабжения.
Но все энергетические повороты, такие, как от угля к углеводородам, в XX веке требуют много десятилетий. Именно темп изменения направляет потоки инвестиций. Это делает зелень более оптимистичной. В течение прошедшего десятилетия солнечная фотовольтаика (ФВ) и ветроэнергетика имели успех, как источники электроэнергии. Хотя инвестиции немного снизились в прошлом году, Международное энергетическое агентство, глобальный прогнозист, 11 июля отметило, что величина возобновляемой мощности, введённой в эксплуатацию в 2016 году, в первый раз почти соответствует величине других источников энергии, таких, как уголь и природный газ. В некоторых странах обе технологии, в частности солнечная ФВ в солнечных местах, теперь дешевле, чем уголь и газ. Для таких стран, как Дания и Шотландия, теперь уже нередко иметь ситуации, когда эквивалент всей их мощности исходит от ветра.
Амбиции растут. Сенат в Калифорнии, штате, который близок к достижению своей цели ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­— генерации одной трети своей энергии из возобновляемых источников к 2020 году, предложил повысить целевой показатель до 60% к 2030 году; цель Германии — 80% к 2050 году. Но вопрос о возможности выработки всей электроэнергии страны только из ветра, воды и гидроресурсов является предметом ожесточённых дебатов.
В 2015 году Марк Джекобсон из Стэнфордского университета и другие утверждали, что в 2050-2055 гг. электричество, транспорт, отопление/охлаждение и промышленность в Америке могут полностью снабжаться энергиями ветра, воды и солнца без изменчивости погодных условий, влияющих на потребителей. Как они отметили, отказываясь от использования природного газа, биотоплива, ядерной энергии и стационарных батарей, моделирование погоды, хранение водорода и гибкий спрос могут обеспечить стабильную поставку при относительно низких затратах.
Но в июне 2017 года Кристофер Клак, основатель фирмы Vibrant Clean Energy, опубликовал острую критику со своими коллегами-исследователями в журнале «Труды Национальной академии наук», в котором г-н Якобсон и другие опубликовали свои выводы. Они утверждали, что сосредоточенность исключительно на энергиях ветра, воды и солнца будет более сложным и дорогостоящим решением проблемы изменения климата, что не в последнюю очередь объясняется игнорированием существующих технологий с нулевым выбросом углерода, таких, как ядерная энергетика и биоэнергетика. Они также утверждали, что эти модели создают ошибочное представление о том, что выработка гидроэлектроэнергии может продолжаться целыми часами подряд с имеющимися возможностями, и указали на неправдоподобность замены нынешней авиационной системы на ещё не разработанные самолёты с двигателями на водородных топливных элементах. По их мнению, декарбонизация электросети на 80% возможна при разумных затратах при условии, что Америка улучшит свою высоковольтную сеть электропередач. Помимо этого, остаётся только догадываться.
Другие придерживаются более широкого взгляда. Эмори Ловинс из исследовательского центра Rocky Mountain Institute (Колорадо, США) отмахивается от спора о 100% возобновляемых источниках энергии, как от несущественного дела. Его утешает тот факт, что становится всё более распространённым для возобновляемых источников энергии устойчивая генерация для снабжения электроэнергией половины местности. Он верит, что доля может быть увеличена с лёгкостью, возможно, до 80%. Но в целях радикального сокращения выбросов, он делает акцент на утраивание эффективности использования энергии путём проектирования более совершенных зданий и заводов и использования более лёгких материалов, а также поддержания в структуре небольшой доли природного газа. Он также видит батареи экологически чистой энергии в электромобилях, вытесняющих спрос на нефть, как нефть вытеснила китовый жир в XIX веке.
Некоторые скептики выражают обеспокоенность по поводу экономических последствий, если распространение возобновляемых источников энергии существенно возрастёт. В статье Майкл Келли из Кембриджского университета сосредоточился на энергетической рентабельности (EROI) солнечной ФВ и ветряных турбин, что означает соотношение между количеством энергии, которую они производят, и количеством энергии, инвестируемой для их создания. Он утверждал, что их EROI была значительно ниже, чем у ископаемого топлива; использование возобновляемых источников энергии для производства половины мировой электроэнергии оставило бы меньше энергии свободной для снабжения других видов экономической деятельности.
Критики отмечают, что его анализ основан на исследованиях дохода от фотоэлектрических установок (PV) в Испании более полувека назад. С тех пор солнечные и ветровые затраты (прокси для EROI) упали, повысив их доход. Более того, другие исследования показывают, что доходы от энергии, полученной из ископаемого топлива, снизились и будут снижаться в дальнейшем, поскольку они понесут дополнительные расходы, связанные с загрязнением и изменением климата. Высокая доля возобновляемых источников энергии может быть менее эффективной при стимулировании экономического роста, чем ископаемое топливо в период своего расцвета в XX веке. Но если сторонники климатического фатализма окажутся неправы, система чистой энергии должна стать частью решения.