Ներկայում ամենահզոր մարտկոցը գտնվում է ավստրալիական հեռավոր անկյուններում: Ձեռնարկատեր Իլոն Մասքը իր Twitter-ում խոստացել էր 100 օրվա ընթացքում տեղադրել մարտկոց, իսկ չհասցնելու դեպքում՝ այն անհատույց նվիրել ավստրալիացիներին: Եվ նա հասցրեց։ Սակայն, ինչպես գրում է Bloomberg-ը, Hyundai-ն խոստացել է գերազանցել Մասքի ռեկորդը:
Hyundai Electric & Energy Systems-ը կառուցում է 150 ՄՎտ հզորությամբ լիթիում-իոնային մարտկոց․ դա 50%-ով հզոր է այն մարտկոցից, որը Մասքը տեղադրել էր Ավստրալիայում: Եթե ամեն ինչ ընթանա համաձայն ծրագրի, ապա Tesla-ի ռեկորդը կգերազանցվի 3 ամիս անց: Մարտկոցը կտեղադրվի Հարավային Կորեայի Ուլսան քաղաքում:
Bloomberg-ը ամենուրեք առաջացող էներգիայի պահպանման նախագծերի առաջացումը կապում է լիթիում-իոնային մարտկոցների գների անկման հետ: Դրանց գինը 2014թ.-ին կրճատվել է երկու անգամ, երբ աշխարհով մեկ սկսվեց լայնածավալ արտադրություն: Եվ անկումը շարունակվում է։ Արդեն իսկ այսօր հայտնի է 1650 ՄՎտ*ժ հզորությամբ խոշոր մարտկոցների նախագծերի վերաբերյալ, որոնք նախատեսված են 2017թ․-ին: Սա 4 անգամ ավելի մեծ ցուցանիշ է՝ ի համեմատ 2016թ.-ի:
Հետագայում էներգիայի արդյունաբերական լիթիում-իոնային պահեստարանների նախագծերի պահանջարկը կպահպանվի: Բացի մարտկոցների ինքնարժեքի անկումից դա կապված է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կիրառման համաշխարհային պահանջարկի աճի հետ: Մարտկոցները այս ոլորտին վերջապես կարող են բերել կայունություն և հուսալիություն: Աշխատելով հողմաղացների, արևային մարտկոցների և այլ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հետ՝ մարտկոցները կուտակում են ավելցուկներ, իսկ ցանկացած անսարքության կամ առավելագույն ծանրաբեռնվածության պահերին ապահովում են բնակարանների անխափան և հուսալի էլեկտրասնուցում:
Էլեկտրաէներգիայի վերջին խոշոր անջատումներից մեկը տեղի է ունեցել Ավստրալիայում փետրվարին․ 90 հազար տնային տնտեսություն ամբողջությամբ մնաց առանց էլեկտրականության: Երկրում էլեկտրաէներգիայի 41%-ը ստացվում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից, իսկ քամին պարբերաբար դադարում է փչել, արևը՝ շողալ: Փետրվարյան անջատումից հետո երկրում սկսեցին մտածել մարտկոցների ցանցի ծավալման մասին: Արդյունքում արդեն մարտին ընդունվեց ոչ պաշտոնական համաձայնագիր, և շուտով ավստրալիացի վարչապետը հայտարարեց մարտկոցների փորձարկումները սկսելու մասին:

На данный момент самая мощная батарея находится в австралийской глубинке. Предприниматель Илон Маск в своём Твиттере пообещал установить батарею за 100 дней, а если не успеет, то подарит ее австралийцам бесплатно. И он успел. Но, как пишет Bloomberg, Hyundai пообещала побить рекорд Маска.
Hyundai Electric & Energy Systems строит литий-ионную батарею мощностью 150 МВт — это на 50% больше той батареи, что Маск установил в Австралии. Если все пойдет по плану, то рекорд Tesla будет побит через 3 месяца. Батарею установят в городе Ульсан в Южной Корее.
Bloomberg связывает появляющиеся повсюду проекты по хранению энергии с падением цен на литий-ионные аккумуляторы. В 2014 году цена на них уменьшилась в два раза с момента начала их масштабного производства по миру. И снижение продолжается. Уже сегодня известно о назначенных на 2017 год проектах огромных батарей на 1650 МВт-ч. Это в 4 раза больше показателей 2016 года.
В дальнейшем спрос на проекты промышленных литий-ионных хранилищ энергии сохранится. Помимо падения стоимости самих батарей, это связано с растущей мировой потребностью в использовании возобновляемых источников энергии. Батареи наконец могут принести в эту отрасль стабильность и надежность. Работая с ветровыми мельницами, солнечными батареями и другими ВИЭ батареи накапливают излишки, а в случае каких-либо сбоев или в моменты пиковой нагрузки обеспечивают бесперебойное и надежное питание домов.
Одно из последних крупных отключений энергии произошло в Австралии в феврале. 90 тысяч домовладений остались полностью без электричества. В стране 41% электроэнергии поступает из возобновляемых источников, и периодически ветер перестает дуть, а солнце светить. После февральского отключения в стране начали задумываться о развертывании сети батарей. Впоследствии уже в марте неформальное соглашение было принято, и вскоре австралийский премьер заявил о начавшихся испытаниях батареи.