Գիտնականներն այլևս չեն վախեցնում մոլորակին ապագայում հարվածելու ունակ կլիմայական ճգնաժամից, այլ ուղղակիորեն հայտարարում են, որ կլիմայական ճգնաժամն արդեն վրա է հասել։ Աշխարհը բախվել է անհավատալի շոգի և երաշտի ալիքների, իսկ Ատլանտյան փոթորիկների սեզոնը վերահսկողությունից դուրս է եկել. սկիզբը նշանավորվեց ռեկորդային փոթորիկով, որն աղետալիորեն արագ վերածվեց փոթորիկի։
Խնդրի լուծումը փնտրելու և մոլորակի գերտաքացումը դանդաղեցնելու համար գիտնականները զանազան վարկածներ են դիտարկում։ Դրանցից մեկը երկրաբանական ճարտարագիտությունն է։ Օրինակ՝ որոշ հետազոտողներ մտածում են Երկրի մթնոլորտում մանր մասնիկներ ներմուծելու մասին՝ ամպերի՝ արեգակնային ճառագայթումը արտացոլելու կարողությունը մեծացնելու համար։ Մեկ այլ տարբերակ ենթադրում է «վարագույրներ» անցկացնել Երկրի սառցե թաղանթների շուրջ՝ ամպերի շարժումը դանդաղեցնելու և հալումից դրանց անհետացմանը խոչընդոտելու նպատակով:
Ընդսմին, ՄԱԿ-ի նոր զեկույցը ենթադրում է, որ կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարի որոշ ջանքեր, ներառյալ երկրաբանական ճարտարագիտությունը, կարող են լրացուցիչ ռիսկեր պարունակել: Հետազոտողները նշել են, որ 21-րդ դարում Երկրի էկոհամակարգը չափազանց փոխկապակցված է և փխրուն, և, հետևաբար, մեկ սխալ որոշումը բավական է այն խափանելու համար:
Իրենց զեկույցում հետազոտողները աշխարհին մտորելու կոչ են անում և հորդորում արձագանքել առաջացող տարբեր խնդիրներին, որոնք կարող են խաթարել Երկրի էկովիճակը: Մասնավորապես, գիտնականներն առաջարկում են ուսումնասիրել աշխարհում տեղի ունեցող 8 հիմնական փոփոխություններ, դրանց թվում՝ արհեստական բանականության, ապատեղեկատվության աճի, մարդկանց հարկադիր տեղահանման, երկրաբանական ճարտարագիտության, ռեսուրսների համար պայքարում մրցակցության ավելացման և այլն։
Գիտնականներն ուշադրություն են հրավիրել երկրաբանական ճարտարագիտական փորձերի ներդրման վրա, որոնք երկարաժամկետ հեռանկարում կարող են առավել վնասակար լինել, քան նախկինում ենթադրում էինք: Մասնավորապես, գիտնականներն ուշադրություն են դարձրել ծովի աղի կիրառմամբ ծովային ամպերը պարզեցնելու նախագծին։
Թեև եղանակը կարող է խոստումնալից թվալ, գիտնականները զգուշանում են, որ դրա տեղային օգտագործումը մոլորակի այլ մասերում կարող է փոխել եղանակային պայմանները: Միաժամանակ, երաշխիք չկա, որ դա կօգնի լուծելու կլիմայի փոփոխությանը հանգեցնող խնդիրները։
Ածխածնի արտանետման փոխհատուցումը ևս լուրջ խնդիր է: Սա լայնորեն կիրառվող մարտավարություն է, երբ անհատ անձինք, ընկերությունները կամ կառավարությունները փորձում են զրոյի հասցնել հանածո վառելիքից արտանետումները՝ ֆինանսավորելով արտանետումների նվազեցման կամ վերացման համարժեք եղանակներն այլ վայրերում: Նման եղանակները ներառում են ծառեր տնկելը կամ խոնավ տարածքների վերականգնումը: Սակայն հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այս եղանակներից շատերն իրականում առնչվում են մի շարք խնդիրների և կասկածելի գործողությունների, որոնց արդյունավետությունն ապացուցված չէ:
Արդյունքում, գիտնականները կոչ են անում զգույշ լինել երկրաբանական ճարտարագիտության տեխնիկայի կիրառման հարցում, հատկապես կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության և աճելավայրերի կորստի ու թափոններով աղտոտման եռակի մոլորակային ճգնաժամի պայմաններում:
Փոխարենը, գիտնականները կոչ են անում կանխատեսել Երկրի ապագան՝ հիմնվելով տարբեր համակեցությունների մարդկանց փորձի և տեսակետների վրա: Թերահավատները համարում են, որ դա անիմաստ է, սակայն գիտնականները համոզված են, որ բոլոր փաստերի ստուգումն ու Երկրի ապագա կլիմայի կանխատեսումը, ինչպես նաև ջերմոցային արտանետումները և հանածո վառելիքի արդյունահանման նվազեցումն իրականում ավելի արդյունավետ կլինի:

Ученые больше не пугают климатическим кризисом, который в будущем может обрушиться на планету, а прямо заявляют — он уже здесь. В результате мир столкнулся с волнами невероятной жары и засухи, а сезон ураганов в Атлантике вышел из-под контроля — старт ознаменовался рекордным штормом, катастрофично быстро переросшим в ураган высшей категории.
В поисках решения проблемы и замедления закипания планеты ученые рассматривают разные варианты и одним из них является геоинженерия. Например, некоторые исследователи рассматривают возможность введения крохотных частиц в земную атмосферу, чтобы увеличить способность облаков отражать солнечную радиацию. Другой метод предполагает возведение "штор" вокруг ледяных щитов Земли, чтобы замедлить их таяние и не допустить исчезновения.
И все же, в новом докладе ООН говорится о том, что некоторые усилия по борьбе с последствиями изменения климата, в том числе геоинженерия, могут повлечь за собой дополнительные риски. Исследователи заявили, что в 21 веке система Земли является чрезвычайно взаимосвязанной и хрупкой, а потому одного неверного решения достаточно, чтобы вывести ее из строя.
В своем докладе исследователи призывают мир задуматься и отреагировать на различные возникающие проблемы, способные подорвать благополучие Земли. В частности ученые предлагают изучить 8 основных изменений в мире, в том числе:
Отдельной главой ученые призывают обратить внимание на внедрение геоинженерных экспериментов, которые могут оказаться более вредными в долгосрочной перспективе, чем мы предполагали ранее. В частности ученые обратили внимание на проект осветления морских облаков, в котором используется морская соль.
Несмотря на то, что метод может показаться многообещающим, ученые опасаются, поскольку его локальное использование способно изменить погодные условия и в других частях планеты. В то же время, нет гарантии, что он поможет решить основные проблемы, приводящие к изменению климата.
Вместо этого ученые призывают прогнозировать будущее Земли, опираясь на опыт и мнение людей из разных сообществ. Скептики считают, что в этом нет никакого смысла, но ученые уверены, что проверка всех фактов и прогнозирование климата Земли в будущем, а также сокращение парниковых выбросов и добычи ископаемого топлива, на самом деле, будут более эффективными.