Գիտնականներն այլևս չեն վախեցնում մոլորակին ապագայում հարվածելու ունակ կլիմայական ճգնաժամից, այլ ուղղակիորեն հայտարարում են, որ կլիմայական ճգնաժամն արդեն վրա է հասել։ Աշխարհը բախվել է անհավատալի շոգի և երաշտի ալիքների, իսկ Ատլանտյան փոթորիկների սեզոնը վերահսկողությունից դուրս է եկել. սկիզբը նշանավորվեց ռեկորդային փոթորիկով, որն աղետալիորեն արագ վերածվեց փոթորիկի։
Խնդրի լուծումը փնտրելու և մոլորակի գերտաքացումը դանդաղեցնելու համար գիտնականները զանազան վարկածներ են դիտարկում։ Դրանցից մեկը երկրաբանական ճարտարագիտությունն է։ Օրինակ՝ որոշ հետազոտողներ մտածում են Երկրի մթնոլորտում մանր մասնիկներ ներմուծելու մասին՝ ամպերի՝ արեգակնային ճառագայթումը արտացոլելու կարողությունը մեծացնելու համար։ Մեկ այլ տարբերակ ենթադրում է «վարագույրներ» անցկացնել Երկրի սառցե թաղանթների շուրջ՝ ամպերի շարժումը դանդաղեցնելու և հալումից դրանց անհետացմանը խոչընդոտելու նպատակով:
Ընդսմին, ՄԱԿ-ի նոր զեկույցը ենթադրում է, որ կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարի որոշ ջանքեր, ներառյալ երկրաբանական ճարտարագիտությունը, կարող են լրացուցիչ ռիսկեր պարունակել: Հետազոտողները նշել են, որ 21-րդ դարում Երկրի էկոհամակարգը չափազանց փոխկապակցված է և փխրուն, և, հետևաբար, մեկ սխալ որոշումը բավական է այն խափանելու համար:
Իրենց զեկույցում հետազոտողները աշխարհին մտորելու կոչ են անում և հորդորում արձագանքել առաջացող տարբեր խնդիրներին, որոնք կարող են խաթարել Երկրի էկովիճակը: Մասնավորապես, գիտնականներն առաջարկում են ուսումնասիրել աշխարհում տեղի ունեցող 8 հիմնական փոփոխություններ, դրանց թվում՝ արհեստական բանականության, ապատեղեկատվության աճի, մարդկանց հարկադիր տեղահանման, երկրաբանական ճարտարագիտության, ռեսուրսների համար պայքարում մրցակցության ավելացման և այլն։
Գիտնականներն ուշադրություն են հրավիրել երկրաբանական ճարտարագիտական փորձերի ներդրման վրա, որոնք երկարաժամկետ հեռանկարում կարող են առավել վնասակար լինել, քան նախկինում ենթադրում էինք: Մասնավորապես, գիտնականներն ուշադրություն են դարձրել ծովի աղի կիրառմամբ ծովային ամպերը պարզեցնելու նախագծին։
Թեև եղանակը կարող է խոստումնալից թվալ, գիտնականները զգուշանում են, որ դրա տեղային օգտագործումը մոլորակի այլ մասերում կարող է փոխել եղանակային պայմանները: Միաժամանակ, երաշխիք չկա, որ դա կօգնի լուծելու կլիմայի փոփոխությանը հանգեցնող խնդիրները։
Ածխածնի արտանետման փոխհատուցումը ևս լուրջ խնդիր է: Սա լայնորեն կիրառվող մարտավարություն է, երբ անհատ անձինք, ընկերությունները կամ կառավարությունները փորձում են զրոյի հասցնել հանածո վառելիքից արտանետումները՝ ֆինանսավորելով արտանետումների նվազեցման կամ վերացման համարժեք եղանակներն այլ վայրերում: Նման եղանակները ներառում են ծառեր տնկելը կամ խոնավ տարածքների վերականգնումը: Սակայն հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այս եղանակներից շատերն իրականում առնչվում են մի շարք խնդիրների և կասկածելի գործողությունների, որոնց արդյունավետությունն ապացուցված չէ:
Արդյունքում, գիտնականները կոչ են անում զգույշ լինել երկրաբանական ճարտարագիտության տեխնիկայի կիրառման հարցում, հատկապես կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության և աճելավայրերի կորստի ու թափոններով աղտոտման եռակի մոլորակային ճգնաժամի պայմաններում:
Փոխարենը, գիտնականները կոչ են անում կանխատեսել Երկրի ապագան՝ հիմնվելով տարբեր համակեցությունների մարդկանց փորձի և տեսակետների վրա: Թերահավատները համարում են, որ դա անիմաստ է, սակայն գիտնականները համոզված են, որ բոլոր փաստերի ստուգումն ու Երկրի ապագա կլիմայի կանխատեսումը, ինչպես նաև ջերմոցային արտանետումները և հանածո վառելիքի արդյունահանման նվազեցումն իրականում ավելի արդյունավետ կլինի:

The United Nations has issued a report warning that some efforts to combat the effects of climate change may bring with them further risks. The report emphasizes how interconnected and fragile our system is in the 21st century and urges us not to focus on short-term solutions that may impact long-term prosperity.
The report represents a call to arms, asking us to think about and respond to the various emerging challenges that may disrupt our planet’s wellbeing. It does so by examining eight major shifts across the world, which include the rapid development of technologies like artificial intelligence, the rise of misinformation, the forced displacement of people, and increased competition for limited natural resources.
At the same time, the report considers how geoengineering experiments, like solar radiation modification (SRM) and other climate-altering technologies, could be more harmful in the long run. The concept involves seeding clouds with substances that make them more reflective, which would send sunlight back into space. Marine cloud brightening is one such technique, which uses sea salt to alter clouds in a region.
Although it may sound promising, the technique is controversial as its local use can alter weather patterns elsewhere on the planet while also not addressing the underlying issues that drive climate change.
“Issues range from weak verification processes that allow fictitious or fraudulent projects to be certified to misrepresentation of an activity’s sequestration potential or the duplicative sale of individual credits to multiple buyers,” the report states.
Despite the worrying nature of some of the challenges addressed in the report, the authors are keen to stress there are still options.
“In the face of the triple planetary crisis of climate change, nature and biodiversity loss, and pollution and waste”, Inger Andersen, executive director of the U.N. Environment Programme, explains in the forward to the report, “we might easily throw up our hands and imagine the world of 2050—just 25 years from now—as a dangerous, damaged place where both human society and the environment it inhabits face new and heightened threats.”
One key effort, the report stresses, is the need for countries to develop more short-term targets that will allow them to measure their effectiveness.