Կլիմայական ճգնաժամի պայմաններում գիտնականներն առաջարկում են աշխարհի փրկության հավակնոտ պլան. օվկիանոսի հատակից նավթ արդյունահանելու փոխարեն նրանք առաջարկում են CO2 լցնել օվկիանոս։
Հետազոտողներն առաջարկում են նոր ֆուտուրիստական նախագիծ՝ Solid Carbon, որի շրջանակում նախատեսում են կառուցել լողացող հորատասարքեր օվկիանոսի ռազմավարական շրջաններում։ Դրանց օգնությամբ թիմը առաջարկում է CO2 ներարկել օվկիանոս։ Ենթադրվում է, որ լողացող կայանները կաշխատեն սեփական քամու տուրբիններով, որոնք կկլանեն ածխաթթու գազը մթնոլորտից, անգամ ջրից, իսկ հետո այն կմղեն ծովի հատակ։
Եթե ամեն բան այնպես աշխատի, ինչպես սպասում են գիտնականները, ածխաթթու գազը, ըստ էության, ընդմիշտ քար կմնա ծովի հատակին։ Հետազոտության համահեղինակ, երկրաֆիզիկոս Մարտին Շերվաթի խոսքով՝ այս որոշումը թույլ կտա հեռացնել ածխածինը մթնոլորտից և դրա պահումը հավերժ ու անվտանգ կդարձնի։
Ի տարբերություն այլ մեթոդների՝ մարդիկ այլևս չեն անհանգստանա ածխածինը մթնոլորտ վերադարձնելու մասին, նշանակում է՝ նաև մոլորակի գլոբալ ջերմացման մասին։ Սակայն ամեն բան դեռ պարզ չէ՝ կկարողանա՞ն արդյոք ածխածնի հեռացման այդ օվկիանոսային գործարաններն աշխատել այնպես, ինչպես ակընկալում են գիտնականները։

A major solution to the climate crisis may lie at the bottom of the ocean. Across the planet, basalt rock deposits on the sea floor have the potential to trap carbon dioxide, removing the heat-trapping gas from our atmosphere. That's why a team of scientists wants to build floating rigs at strategic offshore locations.
Rather than extracting oil from the ocean floor – as offshore rigs currently do – these futuristic platforms would be injecting CO2 into it. Powered by their own wind turbines, the floating stations would suck carbon dioxide out of the sky (or even out of seawater) and pump it into holes in the sea bed.
The scientists call their project Solid Carbon because, if it works as they expect, the CO2 they inject will forever be rock at the bottom of the ocean. "That makes carbon storage very durable and very safe," said Martin Scherwath, a geophysicist working on the project and a staff scientist at Ocean Networks Canada. Unlike other storage techniques, we wouldn't have to worry about carbon returning to the atmosphere and raising global temperatures.
It's not yet certain whether these oceanic carbon-removal factories would work as expected. First, the scientists need about $60 million to test a prototype at sea.