Օսթինի (Տեխաս) համալսարանի հետազոտողները լաբորատոր պայմաններում հաջողությամբ պարզել են այսպես կոչված նախնական ստորգետնյա ցնցման բնութագրերը։ Դրանք կարող են օգնել երկրաշարժերի կանխատեսմանը։
Գիտնականները փորձեր են կատարել հինգ սանտիմետր երկարություն ունեցող լաբորատոր երկրաբանական բեկվածքում։ Չնայած փոքր չափերին՝ թեստերը ցույց են տվել օրինաչափություններ թույլ նախնական ցնցումների հայտնաբերման ժամանակ՝ ուժեղ ցնցումներից առաջ։
«Սա տալիս է այն բանի ֆիզիկական բացատրությունը, ինչը վերահսկում է նախնական ցնցումները։ Եթե մենք իսկապես ուզում ենք հայտնաբերել այդ նախնական երևույթները, մեզ պետք են սարքեր և մշտադիտարկումներ, որոնք կկարողանան հետևել երկրակեղևի արձակած ձայներին՝ ճռռոցներին և տնքոցներին, որոնք կարող են վերածվել երկրաշարժի»,- ասել է հետազոտության առաջատար հեղինակ Չաս Բոլթոնը։
Հայտնագործությունը հույս է տալիս, որ ապագա երկրաշարժերը կարելի կլինի կանխատեսել նախորդող բազմաթիվ մանր ցնցումների ու սեյսմիկ աղմուկին բնորոշ օրինաչափությունների միջոցով։

Американские исследователи из Техассокого университета в Остине успешно идентифицировали в лаборатории характеристики так называемого «форшокового» (предварительного) подземного толчка. Такие события способны помочь в прогнозировании землетрясений.
Ученые провели эксперименты на лабораторном геологическом разломе длиной всего пять сантиметров. Несмотря на малые размеры, тесты показали закономерности в появлении слабых предварительных толчков перед сильным сейсмическим событием. При этом при более медленных и слабых землетрясениях форшоки не появлялись.
“Это дает физическое объяснение тому, что контролирует форшоки. Если мы действительно хотим обнаружить эти предварительные явления, нам нужны датчики и постоянные наблюдения, которые смогут отслеживать скрипы и стоны в земной коре, предваряющие землетрясения”, — объяснил ведущий автор исследования Час Болтон.
Открытие дает надежду, что будущие землетрясения можно будет заранее прогнозировать по множеству предшествующих мелких толчков и характерным закономерностям в сейсмическом шуме.