Կլիմայի փոփոխությունը կարող է կործանարար լինել միլիոնավոր մարդկանց կյանքի համար Միջերկրական ծովի արևելքում և Մերձավոր Արևելքում, որտեղ ջերմաստիճանը բարձրանում է գրեթե երկու անգամ ավելի արագ, քան աշխարհում միջին ցուցանիշն է։
Կիպրոսի ինստիտուտի կողմից պատրաստված զեկույցում ասվում է, որ մինչև դարավերջ տարածաշրջանում կարող է ըստ Ցելսիուսի տարեկան մինչև 5 աստիճան կամ ավելի ընդհանուր տաքացում արձանագրվել:
Ջերմաստիճանի նման սրընթաց աճը գրեթե երկու անգամ ավելի բարձր է, քան սպասվում էր մոլորակի այլ տարածքներում, ավելի, քան աշխարհի ցանկացած այլ վայրում:
Փորձագետներից մեկի խոսքով՝ տեղումների քանակի նվազումն ու եղանակի տաքացման համադրությունը կհանգեցնի սաստիկ երաշտի՝ վտանգելով ջրային և պարենային անվտանգությունը, իսկ շատ երկրներ պատրաստ չեն ծովի մակարդակի բարձրացմանը:
Փարիզյան համաձայնագրի հիմնական նպատակներին հասնելը կարող է կայունացնել ջերմաստիճանի տարեկան աճը մինչև 2 աստիճան:

Изменение климата может иметь разрушительные последствия для жизни миллионов людей в Восточном Средиземноморье и на Ближнем Востоке, где температура растет почти в два раза быстрее, чем в среднем по миру.
В отчете, подготовленном Кипрским институтом, говорится, что к концу века в регионе может наблюдаться общее потепление до 5 градусов по Цельсию и более.
Этот темп роста температуры почти в два раза выше, чем ожидалось в других районах планеты, и больше, чем в любой другой обитаемой части мира.
По словам одного из экспертов, сочетание уменьшения количества осадков и потепления климата будет способствовать сильным засухам, ставя под угрозу продовольственную безопасность, а многие страны не готовы к повышению уровня моря.
Достижение основных показателей Парижского соглашения могло бы стабилизировать годовое повышение температуры примерно до 2 градусов по Цельсию. Ученые рекомендуют быстрое осуществление действий по декарбонизации с особым акцентом на энергетическом и транспортном секторах.