Նորվեգիայի իշխանությունները հայտարարել են ծովի հատակին մետաղների և օգտակար հանածոների՝ պղնձից մինչև հազվագյուտ հողային տարրեր, հսկայական պաշարների հայտնաբերման մասին։
Այս հանածոները մեծ պահանջարկ ունեն, քանի որ դրանք զգալի դերակատարություն ունեն կանաչ տնտեսության անցնելու գործում:
Նորվեգիան, որը նավթի և գազի խոշորագույն արտահանողներից է, դիտարկում է իր ծովային ավազանը հանքարդյունաբերության համար բացելու հնարավորությունը, ինչը պահանջում է խորհրդարանի հաստատումը և մտահոգություններ է առաջացրել բնապահպանների շրջանում:
«Ուսումնասիրվող տարածքում ծովի հատակին հայտնաբերված մետաղներից մագնեզիումը, նիոբիումը, կոբալտը և հազվագյուտ հողային տարրերը ներառված են Եվրոպական հանձնաժողովի կարևոր օգտակար հանածոների ցանկում»,- ասվում է հետազոտությունն իրականացնող Նորվեգիայի նավթի տնօրինության հայտարարության մեջ:
Բնապահպանական խմբերը Նորվեգիային կոչ են արել հետաձգել ծովի հատակի օգտակար հանածոների որոնումը, քանի դեռ չեն կատարվել լրացուցիչ հետազոտություններ՝ հասկանալու համար հանքարդյունաբերության ազդեցությունը ծովի հատակում ապրող օրգանիզմների վրա:
Շատ գիտնականներ զգուշացնում են, որ ծովի խորքերը շահագործելը կարող է հսկայական և անդառնալի հետևանքներ ունենալ փխրուն էկոհամակարգի համար, և անհրաժեշտ է հետագա ուսումնասիրություն՝ պարզելու համար, թե որքան կարելի է արդյունահանել շրջակա միջավայրի վրա ընդունելի ազդեցության դեպքում։

A Norwegian study has found a "substantial" amount of metals and minerals ranging from copper to rare earth metals on the seabed of its extended continental shelf.
The Nordic country, a major oil and gas exporter, is considering whether to open its offshore areas to deep-sea mining, a process that requires parliament's approval and has sparked environmental concerns.
"Of the metals found on the seabed in the study area, magnesium, niobium, cobalt and rare earth minerals are found on the European Commission's list of critical minerals," the Norwegian Petroleum Directorate (NPD), which conducted the study, said in a statement.
The resources estimate, covering remote areas in the Norwegian Sea and Greenland Sea, showed there were 38 million tonnes of copper, almost twice the volume mined globally each year, and 45 million tonnes of zinc accumulated in polymetallic sulphides.
The sulphides, or "black smokers", are found along the mid-ocean ridge, where magma from the Earth's mantle reaches the sea floor, at depths of around 3,000 metres.
About 24 million tonnes of magnesium and 3.1 million tonnes of cobalt are estimated to be in manganese crusts grown on bedrock over millions of years, as well as 1.7 million tonnes of cerium, a rare earth metal used in alloys.
The NPD said its estimates showed resources "in place", and further studies were needed to establish how much of those could be recovered with acceptable environmental impact.