Վնասակար արտանետումների ծավալով էլեկտրամոբիլները զգալիորեն զիջում են ներքին այրման շարժիչներին: Այդ մասին ասված է Էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի միջազգային խորհրդի (ICCT) հրապարակած հաշվետվության մեջ։
Հասարակական կազմակերպության մասնագետները ցրել են այն միֆը, որ էլեկտրաքարերն աղտոտում են շրջակա միջավայրն ոչ պակաս, քան ավանդական ավտոմեքենաները: Հետազոտող Գեորգ Բիքերի խոսքով՝ էլեկտրաքարերի վնասի մասին սիրում են խոսել ավտոմոբիլային արդյունաբերության լոբիստները. «Մենք ցանկացել ենք ուսումնասիրել դա և համոզվել՝ ճի՞շտ են, արդյոք, բերվող փաստերը»։
Հաշվետվության մեջ վերլուծվել են 2021 թվականին ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Հնդկաստանում եւ Չինաստանում գրանցված միջին չափսի հանրահայտ էլեկտրամոբիլների արտանետումների ծավալները: Այդ երկրներում է իրականացվում էլեկտրական քարշակով մեքենաների վաճառքի 70 տոկոսը, և տվյալները, ICCT-ի վարկածով, ներկայացուցչական են:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ Եվրոպայում էլեկտրամոբիլների արտանետումները շահագործման ողջ ընթացքում 66-69 տոկոսով պակաս են, քան վառելիքով աշխատող մեքենաների պարագայում: ԱՄՆ-ում շահագործման ամբողջ ընթացքում էլեկտրաքարերը պետք է արտադրեն 60-68 տոկոսով պակաս արտանետում, իսկ Չինաստանում՝ 37-45 տոկոսով, Հնդկաստանում՝ 19-34 տոկոսով: Ասիայում նվազած ցուցանիշները կապված են այն հանգամանքի հետ, որ այդ երկրներում էլեկտրաէներգիայի արդյունահանումն առավելապես հիմնված է ածխի այրման վրա:
Հետազոտությունը հիմնված է այն փաստի վրա, որ ավտոմեքենան շահագործվում է առնվազն 18 տարի: Հաշվետվության հեղինակները հայտարարել են, որ էլեկտրաքարը միանշանակ ավելի «էկոլոգիական» է, քան ավանդական ավտոմեքենան: Նշվում է նաև, որ էլեկտրաքարշակով մեքենաների դեպքում կա ածխածնի արտանետումը լրացուցիչ չափով նվազեցնելու հնարավորություն մարտկոցների ճիշտ ուտիլիզացիայի դեպքում:
Գեորգ Բիքերի խոսքով՝ էլեկտրամոբիլը դառնում է առավել էկոլոգիական այն շահագործելուց շուրջ մեկ տարի անց՝ ի տարբերություն ավանդական ավտոմեքենայի: «Ներքին այրման շարժիչով ցանկացած տիպի տրանսպորտային միջոց ունակ չէ ապահովել ջերմոցային գազերի արտանետումների ծավալի կրճատումը, որն անհրաժեշտ է մեզ կյանքի համար կլիմայի փոփոխության պայմաններում», - եզրափակել է հետազոտողը:

Развеян популярный миф об электромобилях
Электромобили выделяют меньше выбросов, чем машины на двигателе внутреннего сгорания. Об этом говорится в отчете Международного совета по экологически чистому транспорту (ICCT).
Специалисты некоммерческой организации по анализу влияния автомобилей на экологию развеяли миф о том, что электрокары загрязняют окружающую среду не меньше, чем традиционные автомобили. По словам исследователя Георга Бикера, о вреде электромобилей любят говорить лоббисты автомобильный промышленности: «Мы хотели разобраться в этом и посмотреть, верны ли эти аргументы».
В отчете ICCT были оценены объемы выбросов от популярных электромобилей среднего размера, зарегистрированных в 2021 году в США, Европе, Индии и Китае. На данные страны приходится 70 процентов глобальных продаж машин с электроприводом и данные, по версии ICCT, являются репрезентативными. Анализ показал, что в Европе выбросы электромобилей за весь срок службы на 66-69 процентов ниже, чем у автомобилей, потребляющих топливо.
В США за аналогичный период электрокары должны произвести на 60-68 процентов выбросов меньше, в Китае — на 37-45 процентов, в Индии — на 19-34 процента. Сниженные показатели в Азии связаны с тем, что в этих странах добыча электроэнергии преимущественно основана на сжигании угля.
Исследование было основано на том, что произведенный автомобиль находится в эксплуатации не менее 18 лет. Авторы отчета заявили, что электрокар однозначно экологичнее традиционного автомобиля. Также в материале говорится, что в случае машин на электротяге есть возможность дополнительно снизить выброс углерода при правильной утилизации выработанных батарей.
По словам Георга Бикера, электромобиль становится значительно экологичнее обычного автомобиля примерно через год после начала его использования. «Транспортные средства с двигателями внутреннего сгорания любого типа не способны обеспечить сокращение выбросов парниковых газов, необходимое нам для жизни в условиях изменения климата», — подытожил исследователь.