«Արևային» տանիքով Vision EQXX էլեկտրամեքենան կդառնա TESLA-ի հիմնական մրցակիցը
Mercedes-Benz ընկերությունը ներկայացրել է Vision EQXX մոդելը։ Քառատեղ էլեկտրամեքենան տեխնոլոգիական նվաճումների հանրագումարն է աերոդինամիկայի, մարտկոցների ու կոմպոզիտային նյութերի բնագավառում։
Մեկ լիվքացվորմամբ Vision EQXX-ը կարող է անցնել մոտ հազար կիլոմետր։ Չնայած դրան՝ նրա մարտկոցն ավելի թեթև է, քան EQS-ինը, թեև նույն տարողությունն ունի։ Այն լիցքավորվում է նաև արևից, իսկ կողային էլեկտրոնիկան աշխատում է խթանող նեյրոնային ցանցերի կառավարմամբ։
Vision EQXX-ը նման չէ սերիական «Մերսեդեսներից» ոչ մեկին։ «Հոսող» թափքը Կամմա պոչով՝ հիշեցնում է 2015թ. Concept IAA-ն։ Օդի դիմադրության ռեկորդային գործակիցը՝ 0,17, ձեռք է բերվել սրահի առաջնամասի կաթիլանման ձևի շնորհիվ, որը նեղացված է 50 միլիմետրով հետնամասում, ինչպես նաև պասիվ և ակտիվ աերոդինամիկայի։
Vision EQXX-ի հիմքում ընկած է նոր Mercedes-Benz Modular Architecture-ը (MMA) կոմպակտ և միջին չափի էլեկտրամեքենաների համար։ Խտացուցիչները տպվել են  3D տպիչով UBQ Materials պլաստիկից, որն ստացվել է թափոնների վերամշակումից։
Սրահի կահավորման համար գերմանացիներն օգտագործել են մի շարք նորարարական նյութեր, որոնք մշակվել են սթարտափերն ամբողջ աշխարհում։ Օրինակ, տեքստիլը AMSilk-ի արտադրած Biosteel կենսաքայքայվող հյուսվածքներից, ծառայել է դռների ձգափոկերի պատրաստման համար։ Սնկերից ստացված կաշվի Mylo փոխարինիչը եւ նրա Deserttex անալոգը կակտուսի հիմքով դարձել են նստատեղերի և կենտրոնական թունելի պաստառ։ Գորգիկները պատրաստված են բամբուկից, ղեկը ձգել են Dinamica միկրոֆիբրով, իսկ զարդանախշերը պատրաստել են UBQ կենսապլաստիկից։

Mercedes Vision EQXX с солнечной крышей станет основным конкурентом Tesla
Mercedes предлагает одну из самых впечатляющих альтернатив Tesla в EQS, флагманский электрический седан, который более роскошен, чем Model S, и также является лидером в реальном модельном ряду.
“Mercedes-Benz Vision EQXX - это то, как мы представляем будущее электромобилей”, - сказал Ола Каллениус, председатель правления Daimler AG и Mercedes-Benz AG, представляя перспективную концепцию. “Всего полтора года назад мы начали этот проект, ведущий к созданию самого эффективного Mercedes-Benz из когда-либо построенных, с выдающимся потреблением энергии менее 10 кВтч на 100 км. Он имеет запас хода более 1000 км от одной зарядки с использованием аккумулятора, который поместится даже в компактный автомобиль”.
Аккумулятор Vision EQXX размещается в разработанном электроприводе мощностью 201 л.с. и напряжением 900 В, который, как утверждается, обеспечивает передачу мощности на колеса с 95-процентной эффективностью. Mercedes использует эти 20-дюймовые покрытые кованые магниевые колеса с шинами Bridgestone со сверхнизким сопротивлением качению, чтобы передача мощности на дорогу происходила с максимальной эффективностью.
Кузов Vision EQXX так же впечатляет, как и трансмиссия, сочетая в себе облегченную конструкцию, превосходящий эталонный коэффициент лобового сопротивления 0,17.
Поскольку задний пол также должен защищать интерьер Vision EQXX от пыли и влаги, Mercedes в партнерстве с израильским стартапом UBQ Materials запечатывают зазоры с помощью напечатанных на 3D-принтере биопластиковых пластырей, которые помогают снизить вес на 15-20 процентов по сравнению с традиционным задним полом. Пластик разработан из отходов, что еще больше увеличивает список экологических кредитов Vision EQXX.