Ածխածնի արտանետումները նվազեցնելու համար ավտոմեքենաների էլեկտրաֆիկացման համաշխարհային արշավը կարող է 2050 թվականին կրկնակի անգամ կրճատել նավթի վերամշակման ծավալները: Նման կանխատեսում են արել Rystad Energy խորհրդատվական ընկերության վերլուծաբանները։
Ընկերության ավագ փոխնախագահ և վերամշակման բաժնի ղեկավար Մուկեշ Սահդևը նշել է, որ մինչև 2050թ. Էլեկտրամոբիլների մասնաբաժինը կարող է հասնել մինչև 90 տոկոսի: Ըստ վերլուծաբանի՝ այս սցենարը, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի վերամշակման ներկա հզորությունների 50 տոկոսով կրճատման:
«Էլեկտրամոբիլները կնվազեցնեն բենզինի և դիզելային վառելիքի համաշխարհային սպառումը, սակայն ավիացիայի, նավարկության և նավթաքիմիական ոլորտներում այլ նավթամթերքների պահանջարկը կարող է բարձր մնալ ուրբանիզացիայի պատճառով», - մեկնաբանել է նա:
Վերլուծաբանները 2021 թվականի երկրորդ կեսին ակնկալում են պահանջարկի ավելացում օրական մինչև 80.1 մլն բարել, որը նախկինում կրճատվել էր կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով:

Глобальная кампания по электрификации автомобилей для сокращения выбросов углерода может сократить спрос на мировые мощности по переработке нефти вдвое в 2050 году. Об этом сообщают аналитики консалтинговой компании Rystad Energy.
Старший вице-президент и глава отдела переработки в Rystad Energy Мукеш Сахдев указал, что к середине столетия доля электромобилей может составить до 90 процентов. По мнению аналитика, этот сценарий, вероятно, приведет к снижению текущих мировых мощностей по переработке нефти на 50 процентов.
«Электромобили снизят мировое потребление бензина и дизельного топлива, но спрос на другие нефтепродукты в авиационном, морском и нефтехимическом секторах может оставаться высоким из-за урбанизации, которая создаст проблему для нефтеперерабатывающего сектора», - прокомментировал он.
Аналитики Rysted Energy ожидают во второй половине 2021 года увеличения спроса, ранее сократившегося из-за пандемии коронавируса, до 80,1 миллиона баррелей в день.