Կասպից ծովին կարող է սպառնալ նույն բնապահպանական աղետը, ինչ տեղի ունեցավ Արալյան ծովի հետ, եթե չխնայվեն ջրային ռեսուրսները։ Այս մաիսն հայտարարել է Եվրամիության Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Բուրիանը։
Ըստ Բուրիանի, ջրօգտագործման նախկինում կիրառված պրակտիկան հանգեցրել է Արալյան ծովի բնապահպանական աղետի։ Ու թեև ներկայում այդ մասին չի խոսվում, սակայն եթե այս խնդրով լրջորեն չզբացվենք, ապա Կասպից ծովին նույնպես նույն ճակատագիրը կարող է սպառնալ։
Ուրալ գետից հոսքը դեպի Կասպից ծով նկատելոիրեն կրճատվել է, և դա կարող է բնապահպանական աղետի բերել։ Եվրոպացի պաշտոնյան կարևորել է այն, որ Կասպից ծովի օգտագործումը լինի ողջամիտ, համագործակցային և պատասխանատու։

The Caspian Sea may expect the ecological catastrophe that the Aral Sea has been through, if its water resources are not conserved, EU Special Representative for Central Asia Peter Burian said.
Burian noted that previous water use practices have led to a very serious disaster in the Aral Sea. No one is talking about this yet, but scientists already predict that if this issue is not seriously dealt with, a similar catastrophe could occur in the Caspian Sea as well, he said.
According to him, the inflow of water from the Ural River into the Caspian Sea has decreased. There are forecasts that this process can accelerate so much that it can lead to another ecological catastrophe, he stressed.
The EU representative added that it is very important now to promote cooperation on the rational and responsible use of the Caspian water resources.