Ford, GM և Stellantis ընկերությունները 2030թ. էլեկտրամոբիլների վաճառքն ԱՄՆ-ում կհասցնեն 40-50%-ի
Ford, General Motors և Stellantis (նախկին Fiat Chrysler Automobiles) ընկերությունների ղեկավարները աջակցել են ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի որոշմանը՝ մինչև 2030 թվականը զրոյական արտանետումներով ավտոմեքենաների վաճառքը երկրում 40-50%-ի հասցնելու վերաբերյալ:
«Ford-ը, GM-ը եւ Stellantis-ն հայտարարում են մինչև 2030 թվականը ԱՄՆ-ում էլեկտրամոբիլների տարեկան վաճառքը 40-50%-ի հասցնելու իրենց համատեղ ձգտման մասին, որպեսզի երկիրը մոտեցնեն զրոյական արտանետումներով ապագային՝ Փարիզի կլիմայական համաձայնագրին համապատասխան», - հայտնել են ավտոկոնցեռնների ներկայացուցիչները։
General Motors-ը խոստացել է 35 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ներդնել էլեկտրական և ինքնակառավարվող մեքենաների արտադրության մեջ: Ford-ը ևս խոստացել է նույն նպատակով 30 մլրդ դոլար ներդնել: Իր հերթին, Stellantis-ը հինգ տարվա ընթացքում 35 մլրդ դոլար կներդնի նոր ռազմավարության մեջ, ինչպես նաև կկառուցի մարտկոցների հինգ նոր գործարան:

Ford, GM, and Stellantis, also known as the Detroit Big Three, announced a joint goal for electric vehicles to achieve 40% to 50% of their sales in the US by 2030.
Over the last year, Ford, GM, and Stellantis (mainly Chrysler, Dodge, Ram, and Jeep in the US) each independently announced plans to accelerate the electrification of their respective vehicle portfolio.
GM says that it “aspires” to be fully electric by 2035. Ford recently announced a goal for 40% of its sales to be electric-vehicles by 2030. Stellantis said that it aims for “over 40% of sales in the United States to be low emission vehicle by 2030.”
Now, the Big Three got together to release a joint statement about their joint goal to “achieve sales of 40-50% of annual U.S. volumes of electric vehicles (battery electric, fuel cell, and plug-in hybrid vehicles) by 2030“.
The Biden administration already pushed for a $15 billion investment in electric vehicle infrastructure and transit as part of the infrastructure bill currently being pushed through the legislative process.
But the federal government is also expected to reform its EV incentive program, which currently gives up to $7,500 in tax credit at the purchase of some electric vehicles.