Սեչինը նախազգուշացնում է «կանաչ» էներգիայի խթանման ֆոնին նավթի դեֆիցիտի մասին
Ռուսաստանյան «Ռոսնեֆտ» նավթային ընկերության ղեկավար Իգոր Սեչինն ասել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում աշխարհը բախվում է նավթի պակասորդի խնդրին՝ այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման ֆոնին անբավարար ներդրումների պատճառով, մինչդեռ նավթի պահանջարկը շարունակում է աճել:
Ռուսաստանը, որը մեծապես կախված է նավթի ու գազի վաճառքից ստացվող եկամուտներից, խոստացել է կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները, բայց վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների (ինչպիսիք են արևի և քամու էներգիան, ինչպես նաև ջրածինը) զարգացման տեմպերով զիջում է զարգացած երկրներին։
«Ռոսնեֆտը» Սաուդյան «Արամկոյից» հետո աշխարհում երկրորդ խոշորագույն նավթ արտադրողն է: Այն օրական արտադրում է ավելի քան 4 միլիոն բարել նավթ:
Սեչինը նշել է, որ դժվար է կանխատեսել, թե երբ համաշխարհային տնտեսությունը կվերականգնվի COVID-19 համաճարակից ՝ «մեծ անորոշության» և որոշ երկրներում պատվաստումների դանդաղ տեմպերի պատճառով:
«Նավթի մատակարարման երկարաժամկետ կայունությանը սպառնում է ներդրումների պակասը», - ասել է նա ՝ ավելացնելով, որ ներդրումների բացակայության պատճառներից մեկը բաժնետերերի եկամուտները մեծացնելու` խոշոր էներգետիկ ընկերությունների ձգտումն է բաժնետոմսերի ետգնման և շահույթի ավելացման ճանապարհով։

Sechin warns of 'acute' oil shortage amid drive for green energy
Igor Sechin, the head of Russian oil major Rosneft, said the world was facing an acute oil shortage in the long-term due to underinvestment amid a drive for alternative energy, while demand for oil continued to rise.
Russia, which heavily relies on revenues from oil and gas sales, has pledged to cut greenhouse emissions but lags behind many countries in the development of renewable energy sources, such as solar and wind power as well as hydrogen.
Rosneft is the world's second-largest oil producing company by output after Saudi Aramco. It produces more than 4 million barels of oil per day.
Sechin told that it was hard to predict when the global economy would recover from the COVID-19 pandemic due to "lots of uncertainties" and slow vaccination programmes in some regions.